CarouselSağlıklı Yaşam

Sigara ve Alkolün Kısırlık Üzerindeki 5 Etkisi

Günümüzde genel sağlığı çok ciddi anlamda olumsuz etkileyen ve hatta çoğu zaman bireylerin hayatlarını kaybetmesine neden olan zehirli maddelerden biri  olan sigara ve alkol sayısız zararlarının bulunduğu uzmanlar tarafından çoğu zaman belirtilmektedir. Uzmanlar sigara ve alkolün aynı zamanda kısırlığa da neden olduğunu belirterek bu anlamda kullanıcıların bu her 2 ölümcül maddeden uzak durması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Peki sigara ve alkolün kısırlık üzerindeki 5 etkisi nedir şimdi dilerseniz makalemizin de konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler kapsamında sizlere sunalım.

 

Sigara Ve Alkol Kısırlık Üzerinde Şu 5 Etkiye Neden Oluyor;

 

  • Testislerde sperm üretimini etkileyerek kısırlık probleminin meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.
  • Cinsel organlarda ikdidarsızlık, döllenme yetersizliği, ve kalıtımsal fonksiyon bozukluklarına neden olarak kısırlığın oluşmasına yol açmaktadır.
  • Rahim ve yumurtalık kanserine neden olduğu gibi düşük yapma ve dünyaya gelen bebeğin sakat ve eksik uzuvlara sahip olmasına ve erken menopoz gibi risklere yol açarak kısırlığın meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Bebek ve çocukların genel sağlığının tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Anne adaylarının hamilelik döneminde sigara ve alkol kullanmasının bebeğin -15 kg eksik doğacağına neden olduğu gibi ayrıca doğduktan sonrasında ise zeka geriliği sorununa maruz kaldığı uzmanlarca belirtilmektedir. Ayrıca anne ve babanın sigara ve alkol tüketmesine bağlı olarak çocukların da ileriye dönük kısırlık problemi ile karşı karşıya kalabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.
  • Alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak idrar kesesinde mesene kanseri oluşarak bu durum sonucunda ise kısırlık problemi ortaya çıkmaktadır.
  • Sigara ve alkol kullanımı doğal yollarla hamileliği oldukça güçleştirmekle birlikte düşük sorununun oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.
  • Makalemizde de görüldüğü üzere sigara ve alkol kullanımın beraberinde kısırlık sorununa yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğini ve bu her 2 ölümcül maddenin yer aldığı ortamlardan da kaçınılması gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar günümüzde gerek erkeklerde ve gerekse de kadınlarda meydana gelen kısırlık probleminde sigara ve alkolün etkin rol oynadığının altını çizmektedirler.

 

Uzmanlar bu her 3 ölümcül maddeden kurtulmak adına bireylerin vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarından yardım alması gerektiğini belirtmektedirler.

Dolaysıyla bizler de bu anlamda sigara ve alkolden uzak durulmasını ve tiryakisi olanlarında da hemen bir sağlık kuruluşundan tedavi talebinde bulunması gerektiğini belirtmek isteriz.

 

Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Daha sağlıklı bir yaşam ve daha sağlıklı bir nesil için sigara ve alkolden uzak durunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sigara ve alkol tedavisi için sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yağ Yakan Besinler - Yağ Yakmanıza Yardımcı Olacak Besinler

Yağ Yakmanıza Yardımcı Olacak Besinler

Yağ yakan besinleri yemek listenize ne kadar çok eklerseniz o kadar iyi olacaktır.Yağ yakan besinler  kilo vermenize katkı sağlayacaktır.   Yağ yakan besinler nelerdir ve bu besinlerin faydaları nelerdir.   FASULYE VE YEŞİL SEBZELER  Kas yapımına yardımcı olur, yağ yakımını sağlar, sindirimi düzene sokar. Obezite, kanser, kalp hastalıkları, yüksek tansiyonla savaşır. ENGİNAR UYARI =Enginar Karaciğeri …

0 comments
Tavuk Eti ve Faydaları Nelerdir.Neden Tavuk Etini Tercih Ediyoruz.

Tavuk Eti ve Faydaları

Tavuk Eti yememiz için birçok neden vardır.. Sizler için bu konuda gerekenleri sizler için derledik. Besin değeri yüksek ve temel vitaminlerle zengin olan tavuk eti birçok hastalıktan koruyor. Lezzeti tartışılmaz olan tavuk etinin, farkında olmasanız da size sağlık getiriyor Besin değeri yüksek, maliyet açısından ise diğer hayvansal protein ürünlerine göre daha hesaplı olan kanatlı ürünlerden tavuk etinin, …

0 comments
Koroner Kalp Hastalığı Nedir.Kimlerde Görülür

Koroner Kalp Hastalığı Nedir.Kimlerde Görülür

Koroner arterler kalbi çevreleyerek kalbin beslenmesini sağlayan atardamar olarak bilinir. Beslenme bozukluğu etkisiyle aşırı yağlı beslenme hareketsizlik gibi yaşam sürme nedenlerinden dolayı yenilen yiyeceklerin yan maddeleri birikir. Damar genişleyen bir yapıdır. Damardaki kan miktarı artar fakat bu basınç artışı olarak dönmez. Sorun damarların yapısının bozulmasıdır yani beslenme alışkanlığı bozuk olmasıdır. Biriken yan maddeler damar duvarındaki …

0 comments
At Kestanesi Çayı Nedir. Nasıl Yapılır ?

At Kestanesi Çayı Nedir. Nasıl Yapılır ?

Sıklıkla Balkanlarda ve Kuzey Yarımkürede bulunur, ağacın yaprakları ve kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen, tedavi amacı ile kullanılan şifalı bir bitkidir. Ham meyvesinin içinde bulunan “esculin” zehirli bir maddedir ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir, At kestanesi Çayı soğuk algınlığına, romatizma ağrılarının dindirilmesine, ateş düşürmeye ve uyku problemi olan hastalara iyi gelmektedir.   Amerika Gıda ve İlaç …

0 comments
Faydalı Olan 12 Kuruyemiş - Kuruyemişlerin Faydaları

Faydalı Olan 12 Kuruyemiş

Herkesin severek tükettiği kuruyemişlerin faydalarını öğreneceğiniz.Yazımızı fazla uzatmadan sizlere fayda sağlayacak 12 kuruyemiş hakkında kısa bilgi verecez.   Yardımcı besin kaynaklarında biri olan kuruyemiş protein,vitamin,karbonhidrat ve mineral bakımından oldukça zengindir.   Her gün belirli oranlarda tüketilen kuruyemiş ile faydasını görebilirsiniz.   İşte sizlere faydalı kuruyemişlerin listesi   – Leblebi – Kabak Çekirdeği – Fındık – Ceviz …

0 comments
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close