CarouselSağlıklı Yaşam

Sigara ve Alkolün Kısırlık Üzerindeki 5 Etkisi

Günümüzde genel sağlığı çok ciddi anlamda olumsuz etkileyen ve hatta çoğu zaman bireylerin hayatlarını kaybetmesine neden olan zehirli maddelerden biri  olan sigara ve alkol sayısız zararlarının bulunduğu uzmanlar tarafından çoğu zaman belirtilmektedir. Uzmanlar sigara ve alkolün aynı zamanda kısırlığa da neden olduğunu belirterek bu anlamda kullanıcıların bu her 2 ölümcül maddeden uzak durması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Peki sigara ve alkolün kısırlık üzerindeki 5 etkisi nedir şimdi dilerseniz makalemizin de konusu olan bu sorumuzun cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler kapsamında sizlere sunalım.

 

Sigara Ve Alkol Kısırlık Üzerinde Şu 5 Etkiye Neden Oluyor;

 

  • Testislerde sperm üretimini etkileyerek kısırlık probleminin meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır.
  • Cinsel organlarda ikdidarsızlık, döllenme yetersizliği, ve kalıtımsal fonksiyon bozukluklarına neden olarak kısırlığın oluşmasına yol açmaktadır.
  • Rahim ve yumurtalık kanserine neden olduğu gibi düşük yapma ve dünyaya gelen bebeğin sakat ve eksik uzuvlara sahip olmasına ve erken menopoz gibi risklere yol açarak kısırlığın meydana gelmesine neden olmaktadır.
  • Bebek ve çocukların genel sağlığının tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Anne adaylarının hamilelik döneminde sigara ve alkol kullanmasının bebeğin -15 kg eksik doğacağına neden olduğu gibi ayrıca doğduktan sonrasında ise zeka geriliği sorununa maruz kaldığı uzmanlarca belirtilmektedir. Ayrıca anne ve babanın sigara ve alkol tüketmesine bağlı olarak çocukların da ileriye dönük kısırlık problemi ile karşı karşıya kalabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.
  • Alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak idrar kesesinde mesene kanseri oluşarak bu durum sonucunda ise kısırlık problemi ortaya çıkmaktadır.
  • Sigara ve alkol kullanımı doğal yollarla hamileliği oldukça güçleştirmekle birlikte düşük sorununun oluşmasına da zemin hazırlamaktadır.
  • Makalemizde de görüldüğü üzere sigara ve alkol kullanımın beraberinde kısırlık sorununa yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğini ve bu her 2 ölümcül maddenin yer aldığı ortamlardan da kaçınılması gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar günümüzde gerek erkeklerde ve gerekse de kadınlarda meydana gelen kısırlık probleminde sigara ve alkolün etkin rol oynadığının altını çizmektedirler.

 

Uzmanlar bu her 3 ölümcül maddeden kurtulmak adına bireylerin vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarından yardım alması gerektiğini belirtmektedirler.

Dolaysıyla bizler de bu anlamda sigara ve alkolden uzak durulmasını ve tiryakisi olanlarında da hemen bir sağlık kuruluşundan tedavi talebinde bulunması gerektiğini belirtmek isteriz.

 

Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Daha sağlıklı bir yaşam ve daha sağlıklı bir nesil için sigara ve alkolden uzak durunuz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sigara ve alkol tedavisi için sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yağ Yakan Besinler,Yağ Yakan Yiyecekler

  Herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesi de yağ yakan besinlerdir. Aslında doğrudan hiç bir besin yağ yakmaz. Yağ metobolizmanızı hızlandırır, sindirimi düzenler, sizi tok tutar .. ve daha bir nice şey. Aşağıda bu etkileri sağlayacağınız besinlerin listesi verilmektedir.   Yağ Yakan Besinler  Gıdalar yağ yakabilir mi? Tabiki de doğru besinler yağ yakabilmektedir. Bazı gıdalar, …

1 comment

Tavuk Eti ve Faydaları

Tavuk  eti sağlık yararları, iyi bir protein, temel vitamin ve mineral kaynağı sağlama yeteneğini içerir . Aynı zamanda kilo kaybına , kolesterol ve kan basıncını düzenleyen ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur . Özellikle Türk insanı tavuk tüketimi fazladır. Maalesef eski zamanlardaki gibi gezen tavuk bulmak zordur ve genelde sizlere hızlı büyütülen ilaç enjekte edilen …

0 comments

Koroner Kalp Hastalığı Nedir ? Kimlerde Görülür

Koroner kalp hastalığı son derece önemli  bir konu olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Koroner kalp rahatsızlığının hayati riski yüksektir.  Bizlerde sizlere ve çevrenizdekilere yardımcı olmak adına bu hastalıkla ilgili bilgiler paylaşacağız. Yazımızdaki bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz. Koroner Kalp Hastalığı Nedir ?    Kalp, yetişkin bir insan yumruğu ile aynı büyüklükteki bir kastır. Kan, kalpten …

0 comments

At Kestanesi Çayı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Herkesin merak ile beklediği ve çay olarak tüketilen at kestanesi çayı yararlarını bu yazıda değineceğiz. Yazımızda at kestanesi nedir , faydaları nelerdir ve çayı nasıl hazırlanır ona değineceğiz. Ayrıca at kestanesinin yan etkileri hakkında da bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz. At Kestanesi Nedir ?    At kestanesi, Balkan Yarımadasına özgü bir ağaçtır ancak sadece kuzey …

0 comments

Faydalı Olan 12 Kuru Yemiş

Kuru yemiş ve kuru meyveler  bizim yaşamımızı daha sağlıklı kılmak adına önemlidir. Bizlerde sizlere kuru yemişler ve kuru meyveler hakkında bilgi vererek faydaları konusunda bilgilendirme yapacağız. Bu sayede hangi kuru yemişin ne işe yaradığını bileceksiniz. Kuru Yemişler ve Kuru Meyveler    Çoğumuz çalışırken ve hafızamızı geliştirmek için veya kahvaltı için birkaç bir avuç kuru yemiş yemekteyiz …

0 comments
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close