Cilt & BakımGüzellik Sırları

Siyah noktalar için maske

Siyah noktalar genel anlamda yağlı ciltlerde meydana gelen bir sorun olsa da, günümüzde hemen her cilt tipinde ortaya çıktığı görülmektedir. Bunun nedeni cilt gözeneklerinde biriken aşırı yağların temizlenmemesidir. Dolan gözenekler zamanla siyah bir nokta halinde gözle görünür bir hal alır.

Bunun dışında oluşan siyah noktalar zamanla sivilce oluşumlarını da tetikleyebilmektedir. Çünkü tıkalı olan gözenekler her zaman bakteri üretimine müsait bir haldedir.

Siyah noktalar için maske tariflerini kullanarak kısa sürede kurtulmanız mümkün! Evde doğal yollarla hazırlanan ve kısa sürede siyah noktaları yok eden bu maskeler tamamen doğal olduklarından cilde hiçbir şekilde zarar vermezler.

Bunun aksine cildi besler, nemlendirir ve hastalıklara karşı korurlar. Şimdi siyah nokta temizlemede en başarılı maske tariflerine bir göz atalım;

 

Siyah noktalar için maske

 

Siyah Noktalar İçin Yoğurt Maskesi

Malzemeler; 1 kaşık yoğurt, 1 kaşık havanda toz haline getirilmiş yulaf, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu.

Hazırlanışı; Tüm malzemelerinizi bir kabın içine koyun ve 2-3 dakika hızlı bir şekilde karıştırın. Daha sonra sorunlu bölgelere uygulayın ve 15-20 dakika arası bekletip bul suyla durulayın. Siyah noktalar için maske tarifini hazırlarken kesinlikle yulaf ve yoğurt eklenmelidir. Çünkü yoğurtta bulunan laktik asitler hızlı bir şekilde yağ üretimini durdurmaya çalışır ve yulaf ezmesi de tüm gözenekleri arındırarak siyah noktaların oluşmasını engeller.

Siyah Noktalar İçin Süt Maskesi

Malzemeler; 1 çay kaşığı süt ve bir yemek kaşığı bal.

Hazırlanışı; malzemelerinizi bir tencerede kısa bir süre karıştırdıktan sonra kısık ateşte ocağa koyun ve 2-3 dakika kadar ısıtın. Daha sonra karışımı soğumaya bırakın ve soğuduktan sonra siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye ince bir tabaka halince yayın. 20 dakika bekledikten sonra tıpkı bir yara bandını kaldırır gibi bu karışımı yüzünüzden sökün ve Soğuk suyla iyice durulayın. Siyah noktalar için maske tarifinize süt yerine 1 çay kaşığı toz tarçın da ekleyebilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Yumurtalı Maske

Malzemeler; 1 yumurtanın akı ve 1-2 damla taze sıkılmış limon suyu.

Hazırlanışı; malzemelerinizi bir kapta iyice karıştırın ve ince bir tabaka halinde siyah noktaların bulunduğu bölgelere uygulayın. Daha sonra 20-25 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Siyah noktalar için maske tarifini haftada 3-4 defa kullanmanız yeterli olacaktır. Bu sayede siyah noktalardan kurtulurken aynı zamanda da cildinizin daha canlı ve doğal görünmesine yardımcı olacaktır. Son olarak yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici losyonunuzu sürmeyi unutmayın.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Malzemeler; 1 yemek kaşığı pembe, yeşil veya beyaz kil ve yeteri miktarda su.

Hazırlanışı; kilinizi bir kaba koyun ve krem kıvamı alana kadar su ekleyerek karıştırın. Daha sonra dudak ve göz çevresi hariç sorunlu bölgelere masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika bekleterek yıkayın. Son olarak nemlendirici kreminizi uygulamayı unutmayın. Siyah noktalar için maske hazırlarken cilt tipinizi de göz önünde bulundurmanız daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu nedenle yağlı bir cilde sahipseniz pembe veya beyaz kil, kuru bir cilde sahipseniz beyaz kil ve bir miktar zeytinyağı ve son olarak karma bir cilde sahipseniz herhangi bir kil çeşidini kullanabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close