Faydalı BilgilerSağlık Rehberi

Soğuk Havalardan Korunmanın Yolları

Yaz mevsimi gibi kimi kişiler için kış mevsimi de vazgeçilmezdir. Yazın, yazlıklara, denizlere, kışın dağ evlerine ve kayak merkezlerine akın birçok insan vardır. Yazın güneşin fazlası zararlı olduğu gibi kışında soğuğun fazlası olumsuz etkiler doğurmaktadır.Soğuk havalardan korunmanın yolları için uygulanacak kolay yöntemler vardır.

 

Soğuk Havalardan Korunmanın YollarıÇok fazla terlemenize neden olmayacak şekilde kalın kıyafetler tercih etmelisiniz.

Kışın meyve sebze daha çok tüketilmeli özellikle C vitamini içeren portakal, mandalina eksik edilmemelidir.

Kronik astım rahatsızlığı olan kişiler için kış ayı çok tehlikeli olduğundan kişiler olabildiğince dışarı çıkmaktan sakınmalıdır.

 

 

Şeker hastaları, kalp rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar soğuk havalarda olabildiğince kapalı ortamlarda bulunmalıdırlar.

 

Soğuk Havalarda Tüketilmesi Gereken Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

Soğuk havalarda vücudun direncini arttıran meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Soğuk havalarda et ve süt ürünlerine herhangi bir sağlık sorunu yoksa daha çok yoğunlaşmalı soğan sarımsak tüketimini ihmal etmemelisiniz. Soğan sarımsak aynı zamanda antibiyotik görevi gördüğü için birçok rahatsızlığa karşı vücudun direncinin artmasını sağlar. Ayrıca sarımsak, kolesterolü düşürür ve kanın akışkan bir yapıda olmasına yardım eder.

Katkı Maddesi Bulunan İçeceklerden Uzak Durun

Katkı maddesi bulunan içeceklerden uzak durmalı. Bol bol su tüketmeli ve bitki çayları içilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren elmada günde en az bir adet tüketilmelidir. Armutta vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlayan bir meyve türüdür ve bu meyveler kabuğuyla tüketilmelidir. Ayrıca kurutulmuş üzüm, incir, fındık ve ceviz bireyin daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close