BloklarPopüler YazılarSağlık Rehberi

Stresi Bunları Deneyerek Yenmeye Çalışın

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de hiç kuşkusuz ki stres sorunudur. Her yaştan bireylerde çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilen stres sorunu beraberinde insanların bu sorundan biran önce kurtulabilmek için çeşitli kurtulmak yöntemlerine başvurmaktadır. Burada ilk olarak belirtmek isteriz ki stresten kurtulmanın en iyi ve ilk yolu elbette ki bir psikiyatri doktoruna başvurmaktır.

 

Özellikle kronikleşen ve çoğu zaman olumsuz düşüncelere bağlı olarak oluşan stres durumlarında mutlak olarak ilgili doktora başvurulması ve gerekli tedavilere başlanılması gerekmektedir. Bu ayrıntı hakkında bilgi sunduktan sonra şimdi de stresi yenmenin başka bir pratik yolu hakkında sizlere bilgiler sunalım.

 

İşte Stres Yenmenin Pratik Yolları;

 

Hoku yöntemi: Sanırız hoku yöntemini birçoğunuz duymuşsunuzdur. Bir Çin ruhsal rahatlama yöntemi olan bu yöntem günümüz çin toplumlarında halen daha yoğun ilgi görmekte ve günlük olarak uygulanmaktadır. Herhangi bir deneyim veya uzmanlık gerektirmeyen hoku yöntemi sayesinde stresten uzak kalabilirsiniz. Huko yönteminde yapmanız gereken tek şey elinizin baş parmağı ile işaret parmağı arasında yer alan iç kısma 30 saniye kadar baskı uygulamaktır. Bu sayede vücudunuzun rahatladığını hissedecek ve stresinizin kısa sürede azaldığını fark edeceksiniz.

 

Lavanta kokusu: Lavanta kokusunun bizlere sağladığı bazı faydalar bulunmaktadır. Bu faydalardan biri de hiç kuşkusuz ki stresin etkilerini azaltmasıdır. Dolaysıyla stresli olduğunuz zamanlarda lavanta kokusundan faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ruhsal olarak da kendiniz rahatlamış hissedeceksiniz.

 

Yardım edin: İnsanlara yardım etmenin ruhsal açıdan rahatlama sağladığını belirten uzmanlar özellikle de stresin azalmasında insanlara yardım etmenin rolünün büyük olduğunu belirtmektedirler.

 

Tatlı birşeyler pişirin: Stresten kurtulmak adına yapabileceğiniz harika uygulamalardan biri de tatlı birşeyler pişirmek olacaktır. Evinizin rahatlığında dilerseniz aşure veya başka bir tatlı türünü hazırlayabilir ve hatta komşularınıza dağıtabilirsiniz. Bu sayede stresinizin yok olduğunu fark ederseniz. Ayrıca hareket etmenizin de stresinizi yok ettiğini belirtmek isteriz.

Yukarıda da görüldüğü üzere stresi yenmenin pratik yolları da bulunmaktadır.

Sizler de günlük yaşantınızda stres faktörünü sık yaşıyorsanız ilk olarak doktora başvurmalı ve sonrasında ek olarak yukarıdaki uygulamaları hayata geçirebilirsiniz.

 

Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close