DiğerleriFaydalı BilgilerSağlık RehberiYan Blok

Stres ve Topluma Etkileri Nelerdir?

Toplumun yaşayış biçimini olumsuz etkileyen etkenlerden biri de strestir. İnsanların hayatını derinden etkileyen ve birçok hastalığın kaynağında yer alan stres faktörü özellikle kronik hale geldiğinde en tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmakta ve dolaysıyla çoğu zaman strese bağlı hastalıklardan bireylerin hayatını kaybetmesine neden olabilmektedir.

 

Hayatın her alanına dağılım gösteren stresin özellikle sağlık konularının başında gelmekte ve bu konuda çeşitli seminerler düzenlenmektedir.

 

stres faktörü

 

Dünya Sağlık Örgütünün de birçok kez ele aldığı stresin günümüzde insan sağlığını etkileyen en önemli unsurlardan dolaysıyla birçok sorunla mücadele etmeden önce stres faktörünün ortadan kaldırılması hayati önem taşımaktadır.

 

Hızla değişen yaşam koşulları ve çoğalan iş kollarıyla birlikte ortaya çıkabilen stresin beraberinde bunalımı ve karamsarlığı da meydana getirmekte ve sonuç olarak toplumun bunalmasına ve ruhen çökmesine neden olabilmektedir.

Sadece hastalıkların kaynağını oluşturmayan  aynı zamanda günümüzde yaşanan birçok cinnet ve anarşi olaylarının temelinde de yine stres faktörü yatmaktadır.

 

stres-bunlari-deneyerek-yenmeye-calisin

Stresi Bunları Deneyerek Yenmeye Çalışın

Çağımızın en büyük sorunlarından biri de hiç kuşkusuz ki stres sorunudur. Her yaştan bireylerde çeşitli sebeplere bağlı olarak görülebilen stres sorunu beraberinde insanların bu sorundan biran önce kurtulabilmek için çeşitli kurtulmak yöntemlerine başvurmaktadır. Burada ilk olarak belirtmek isteriz ki stresten kurtulmanın en iyi ve ilk yolu elbette ki bir psikiyatri doktoruna başvurmaktır.   Özellikle kronikleşen …

0 comments

 

 

stres

 

 

STRES FAKTÖRÜYLE MÜCADELE ETMENİN YOLLARI

 

 

  • Seminerler düzenlenmeli: Stresle mücade etmenin en etkili yöntemlerinden biri topluma stres ile başetmenin yollarını gösteren seminerlerin düzenlenmesi bu sayede toplumun hayatını olumsuz etkileyen stresin kolayca ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Strese yol açan zararlı maddelerin imha edilmesi: Özellikle sigara ve alkolün başta sağlık olmak üzere birçok zararlı etkileri bulunmakta bunlardan biri de stresin yol açmasıdır. Başlı başına bir sorun olan stresin de tetiklenmesinde rol alan bazı zararlı etkenler bulunmakta bunlar arasında sigara ve alkol ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin yok edilmesinde hem sağlık adına hem de stresi yok etme adına büyük faydaları bulunmaktadır.
  • Tiyatroların yeniden faaliyete sokulması: Eskiden beri toplumun günlük yaşantısına olumlu etkiler bırakan tiyatrolar özellikle stres faktörünün yok edilmesinde etkili olan yöntemlerden günümüzde çok az faaliyet sürdüren tiyatro gösterilerinin de artırılması stresin ortadan kalkmasında önemli etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

 

Uyku Bozuklukları

Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları, kişi uyurken onu uykuda rahatsız eden ve bu sayede uyku düzeninin bozulmasına neden olan durumdur. Geceler uykuya dalmada zorlanma, uyku sırasında uyanma ve uyandıktan sonra bir daha uyuyamama veya uyumadan çok zorlanma gibi birçok uyku bozukluğu bulunmaktadır. Bu durum gün içerisindeki aktivitelerinize ve işlerinize konsantre olmanızı engelleyebilir. Ayrıca sizi çok daha sinirli yapabilir …

0 comments

 

 

İnsanların sağlık sorunlarını tetikleyen stres faktörü hakkında yasal düzenlemeler yapılması ve bireylerin stres ile ilgili eğitilmesi konusunda da ülkemizde hatta dünya toplumlarında çeşitli tedbirler alınmalı ve bu sayede toplum eski huzurlu günlerine ve kaygısız kedersiz yaşam olanaklarına yeniden kavuşturulmalıdır.

 

 

 

Toplumun refah düzeyinde ve ilerlemesinde de önemli bir role sahip olan stresin bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerini de etkisi altına almış ve her konuda ilerlemesini önemli ölçüde aksaklığa uğratmıştır.

 

 

Not: Yazı bilgi içeriklidir. Reçete değildir.

 

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir

Koroner Kalp Hastalığı Nedir ? Kimlerde Görülür

Koroner kalp hastalığı son derece önemli  bir konu olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Koroner kalp rahatsızlığının hayati riski yüksektir.  Bizlerde sizlere ve çevrenizdekilere yardımcı olmak adına bu hastalıkla ilgili bilgiler paylaşacağız. Yazımızdaki bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyoruz. Koroner Kalp Hastalığı Nedir ?    Kalp, yetişkin bir insan yumruğu ile aynı büyüklükteki bir kastır. Kan, kalpten …

0 comments

At Kestanesi Çayı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Herkesin merak ile beklediği ve çay olarak tüketilen at kestanesi çayı yararlarını bu yazıda değineceğiz. Yazımızda at kestanesi nedir , faydaları nelerdir ve çayı nasıl hazırlanır ona değineceğiz. Ayrıca at kestanesinin yan etkileri hakkında da bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz. At Kestanesi Nedir ?    At kestanesi, Balkan Yarımadasına özgü bir ağaçtır ancak sadece kuzey …

0 comments

K Vitamini Neye İyi Gelir ? Eksikliğinde Nelere Sebep Olur?

K vitamini  diğer vitaminler gibi bir çok sağlık yararı olan ve eksikliğinde bir çok soruna yol açan bir vitamin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizlerde sizlere hem bu vitamin hakkında bilgiler verir vücuttaki görevlerini aktaracağız. Hem de eksikliği hakkında bilgiler vereceğiz.Ayrıca k vitaminini içeren besinlerin tablosunu da yazımızdan bulabilirsiniz. K Vitamini Nedir ?  K vitamini, kemik metabolizmasından …

0 comments
Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close