BloklarManşetSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Stresi Azaltmak İçin İzlenilmesi Gereken Yolları Nelerdir?

Stres, en çok kalabalık şehirlerde yoğun iş temposu ve yorgunluk sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Sadece bu nedenler değil, strese sebep olabilecek birçok faktör bulunuyor. Kişinin psikolojisi, yaşam tarzı, sağlık durumu ve yaşam koşulları dahi stresi doğrudan etkileyebiliyor ve stresi azaltmak için bir takım değişiklikler yapmak gerekiyor.

Stres ve heyecan farklı şeylerdir; stresle başa çıkabilmek öncelikle bunları ayırt etmek gerekiyor. Heyecan, vücudun endorfin salgılamasına ve mutluluk duygusunun ön plana çıkarılmasına sebep olan bir duygudur. Stres ise, nöradrenalin ve katekolaminlerin salgılanmasına sebep olur. Bu salınımlar, beynin dikkatini arttırır, sinir sistemini uyarır ve tümör hücrelerince salgılanır. Bazı durumlarda hipertansiyona sebep olabilir. İdrar yoluyla dışarı atılırlar. Kısacası stres, vücut için (istisnai durumlar hariç) faydalı bir şey değildir.

Stresi Azaltmak İçin

Stres, nörolojik bir faktördür. Dolayısı ile stres ile başa çıkmak da doğrudan beyin ile ilgilidir. Zira sinir sistemimiz de doğrudan beyin ile bağlantılıdır. Bazı durumlarda, beynimiz salgıladığı maddeler ile sinir sistemini uyarır, bu da vücudumuzda farklı duyguların oluşumuna sebep olur.

Beyni kontrol edebilmek, sinir sistemini de kontrol etmek demektir. Beyne gönderilecek olumlu komutlar sayesinde stres yönetimini ele alabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz. Öncelikle kendinizi stresin varlığına inanmaktan alıkoymalı, beyninize sürekli pozitif eylemler ve düşünceler göndermelisiniz.

Derin Nefes Alın

Vücudunuzun stres altında olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir köşeye çekilin ve derin nefes almaya başlayın. Nefes egzersizleri sayesinde vücudumuz oksijen depolayacak ve beynin rahatlamasını sağlayacaktır. Derin nefes almak, stres yönetimi için oldukça önemlidir.

Oradan Uzaklaşın

Size stres duygusuna maruz bırakan bir yerdeyseniz, oradan uzaklaşın ve havadar bir yere gidin. 5 dakikalığına bile olsa, beyniniz rahatlayacak ve stres duygusunun yarattığı etkiler azalacaktır.

Sevdiğiniz Şeyleri Yapın

Bu yoğun yaşam mücadelesinde, kendinizi iyi hissetmediğiniz ve yapmaktan keyif almadığınız faaliyetleri yapmaktan vazgeçin. Vaktinizin kıymetli olduğunu unutmayın ve kendinizi mutlu edecek, deşarj olmanızı sağlayacak şeylerle vakit harcayın.

Kendinize Güvenin

Öz güven, birçok negatif duygunun önüne geçebilen bir niteliktir. Kendinize güvenirseniz, birçok zorluğun üstesinden gelebileceğinizi bilirsiniz. Aklınıza “acaba” ile başlayan korkular gelmeyecek, kendinize olan güven sayesinde neticelerden korkmayacaksınız. Ne olursa olsun hiçbir şeyin dünyanın sonu olmadığını unutmamalısınız.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close