ManşetSağlıklı Yaşam

Taş Hastalığı Nedir? Taş Hastalığına Ne İyi Gelir?

Günümüzün sıkça görülebilen hastalıklarından biri de taş hastalığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen taş hastalığı oldukça ağrı verici bir hastalık olmakla birlikte mutlak olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

Etkilerini gösterdiği ilk anlardan itibaren bireyin ciddi anlamda acı çekmesine yol açabilen bu hastalık  ayrıca bireyin iş ve sosyal aktivitelerinde de olumsuzluklara neden olabilmektedir.

 

Peki taş hastalığı nedir ve bu hastalığa ne iyi gelmektedir dilerseniz makalemizde bu sorularımızın cevaplarını hemen sunalım.

İlk olarak taş hastalığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

 

 

Taş Hastalığı Nedir?

 

Böbrek, bel veya kasıklarda belirli aralıklar ile meydana gelen ağrılar ve taşın düşürülmesi sonucunda ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ülkemizde nadiren de olsa görülebilen taş hastalığı genellikle böbreklerde bulunan taşların tedavisi sonrasında oluşabilmektedir.

 

Taş Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

 

Her hastalıklardan korunmanın yollarının bulunabildiği gibi bu hastalıktan  da korunmanın bazı yolları bulunmaktadır.

Taş hastalığından korunmanın yolları ise şunlardır;

 

  • Günlük olarak bolca su tüketilmelidir.
  • Limonata ve portakal suyunun da bolca tüketilmesi gerekmektedir.
  • Uzun süre hareketsiz kalınmaktan uzak durulmalıdır.

 

 

Yukarıdaki faktörlerin uygulanması durumunda taş hastalığına yakalanma riski minimuma düşürülebilmektedir.

 

 

 

Uzmanlar Uyarıyor

 

Uzmanlar bu hastalığının aslında sinsi bir hastalık olduğunun altını çizerek bireylerin bu anlamda daha dikkatli olması gerektiğini belirtmektedirler. Uzmanlar taş hastalığının etkilerinin hissedilmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını önemle çizmektedirler.

 

Taş Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

 

  • Herkeste görülebilen bir hastalıktır. Ancak bu hastalık daha çok böbrek taşları ameliyatı geçirmiş olan hastalarda görülebilmektedir.
  • Bireyin genel sağlığını da olumsuz yönde etkilediğinden dolayı mutlak olarak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
  • Dolayısıyla bu hastalık hakkında uzmanlar tarafından yapılan genel uyarıların dikkate alınmasında büyük faydalar bulunmaktadır.

 

 

Taş Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

 

Taş hastalığının teşhisinde son teknolojiye sahip olan ultrasonografi testleri yapılmaktadır. Bu testler sayesinde taş hastalığının hangi aşamada olduğu kolaylıkla tespit edilebilmektedir.

 

Teşhis sürecinden sonra hastalığın tedavi sürecine geçilerek hastalığın ortadan kaldırılması için tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır.

 

Makalemizde taş hastalığı hakkında gerekli bilgileri sunduk. Taş hastalığı durumunda doktora başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda görmekteyiz.

 

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sağlık sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close