BloklarFaydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Toksoplazma Enfeksiyonu

Öncelikle toksoplazma nedir sorusunun cevabını verelim. Bilimsel adı Toxoplasma Gondii olarak geçen ancak halk arasında Toksoplazma denilen parazit; çiğ et ile beslenen ve özellikle sokakta yaşayan kedilerin dışkıları yoluyla bulaşır. Çok sık olmamakla beraber ev kedilerinde de bulunabilmektedir.Özellikle hamile kadınları risk altında bırakan Toksoplazma enfeksiyonu, çiğ ya da az pişmiş et veya sebzeden bulaşan bir parazittir.

 

Kedinin dışkısının toprak ile temas etmesiyle yediğimiz sebze meyvelere bulaşabilir ve biz farkında olmadan bunları tüketmiş olabiliriz.  Toksoplazma hastalığının belirtileri genellikle soğuk algınlığıyla karıştırılabilmektedir.

Hastalığın belirti vermemesi ve toplumun bu konuda yeterli bilince ulaşmamış olmasıyla birlikte, fark edilmeden de bağışıklık kazanılabilmektedir.

 

 

Toksoplazma Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Olur?

 

Toksoplazma EnfeksiyonuToksoplazma enfeksiyonunun bilinen geçerli bir antibiyotik tedavisi yoktur. En kesin çözüm zaman içinde bağışıklık kazanılıp, hastalığın geçmesini beklemektir. Hamilelikte yakalanılan toksoplazma bebeğe bulaşma ihtimaliyle çok tehlikeli olmakla birlikte, bebeğe geçmemiş ve hiçbir hasar bırakmamışta olabilir.

Yetişkin bir insanda zararsız halde bulunan ve bir süre sonra belirti vermeden kendiliğinden geçen hastalık, hamilelikte aktif halde bulunursa eğer, anne karnında ki bebekte ciddi hasarlar bırakabilmektedir. Ancak doktorunuzun her risk faktörünü değerlendirmesi gerekmektedir.

 

 

Toksoplazmadan Nasıl Korunulur?

Bu durumları yaşamamak için alınabilecek en iyi önlem, gebelik planları yapmadan önce bir kadın doğum uzmanıyla görüşerek toksoplazma testi yaptırmak olacaktır. Eğer toksoplazma pozitif çıkarsa bebek planlarınızı bir süre daha ertelemeniz yararınıza olacaktır. Bir süre sonra toksoplazma enfeksiyonuna bağışıklık kazanacak ve güven içinde hamilelik planları yapabileceksiniz.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close