CarouselFaydalı BilgilerSağlık RehberiYan Blok

Tüberküloz nedir

Tüberküloz halk dilinde verem hastalığı ilk çağlardan bu yana insanoğlunun başına bela olmuş ölümcül bir hastalık olmasına rağmen 1865 yılında enfeksiyonel bir hastalık olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle yaşam şartları çok kötü olan insanlarda temizlik eksikliği ve ağır ruhsal bulanımlar sonucu ortaya çıkan verem hastalığının en büyük tedavi yöntemi temiz bakım ve dengeli beslenmedir.

 

Tüberküloz


Başlıca sebepleri
ni iki şık altında biraz önce anlatmıştık. Diğerleri ise akciğerlerde tutunan ve diğer organlara zaman içinde yayılan bir enfeksiyondur. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünya nüfusunun en az 3/1 lik bir bölümü bu enfeksiyonu taşımaktadır. Fakat geliştirilen aşılar sayesinde hastalıktan korunmak artık çok kolay. Tüberküloz bulaşıcı bir hastalıktır. İlk tutunma yerleri akciğerler olan mikropların ağız yolu ile, yani, konuşurken, öksürürken veya hapşırırken bulaştığı tespit edilmiştir.

 

 

Tüberküloz belirtileri genellikle doğal yollar ile kendini belli etmez. Ancak hastanın önemsemediği şikayetler dikkate alındığında ortaya çıkma olasılığı çok yüksektir. Bunlar kronik yorgunluk, bedenen ve ruhen bunalım ve sıkıntı. Bu hastalığa yakalananların iyi bir bakıma ihtiyacı vardır.

Tüberküloz tedavisi kesinlikle bir uzman doktor tarafından uygulanmalıdır. İyi bakım ve tedavi gerektiren hastalık neticesinde verem savaş dispanserleri bu işi üstlenecektir. Bazı hastalarda hafif ateş, öksürükte kanama, göz altlarının morarması ve iştahsızlık ileri safha belirtileri sayılabilir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close