CarouselSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları, kişi uyurken onu uykuda rahatsız eden ve bu sayede uyku düzeninin bozulmasına neden olan durumdur.

Geceler uykuya dalmada zorlanma, uyku sırasında uyanma ve uyandıktan sonra bir daha uyuyamama veya uyumadan çok zorlanma gibi birçok uyku bozukluğu bulunmaktadır. Bu durum gün içerisindeki aktivitelerinize ve işlerinize konsantre olmanızı engelleyebilir.

Ayrıca sizi çok daha sinirli yapabilir ve kendinizi aşırı şekilde yorgun hissetmenize yol açabilir. Hemen hemen her insan hayatının belirli bir döneminde bu problem ile karşılaşır.

Ayrıca uyku bozuklukları her yaş gurubunda rastlanan bir problemdir.

Uyku bozuklukları tedavisine ve nedenlerine bağlı olarak uzun veya kısa sürebilir.

Uyku Bozukluklarının Nedenleri

Uyku bozukluklarına yol açabilen birçok hastalık, durum ve bozukluk bulunmaktadır.

Ancak bunların arasında en yaygın görülenleri aşağıdaki gibidir;

  • Geceleri altına kaçırma durumu genellikle çocuklarda görülen ve yaygın bir uyku bozukluğu nedenidir. Çocuklar genellikle 6,7 ve 8 yaşlarında bu durumdan kurtulurlar ve mesane kontrolü ile kendi başına işeme kontrolünü ellerine alırlar.
  • Uykuya dalmada sorun yaşama, uykusuzluk veya uyuduktan hemen sonra bunu devam ettirememe gibi sorunlar yaşamasıdır. Kimi insanlarda sadece birkaç gece yaşanırken, kimi insanlarda 2-3 ay ve hatta kimi insanlarda yıllar boyunca devam edebilir. Bunun nedeni uzak mesafeli uçuşlarda (jet lag), kaygı bozukluğu (anksiyete), stres, sindirim ve hormon problemleridir. Ayrıca bazı hastalıklar da bunun nedenleri arasında sayılabilir.
  • HBS (Huzursuz bacak sendromu), ara sıra bacaklarda karıncalanma hissi ve bacakların istemsiz hareket etmesiyle oluşan dürtülerdir.
  • Uyku bozukluklarına yol açan diğer durumlar diş taşlama, uyku apnesi, soğuk algınlığı, alerji, kaşıntı, sık idrara çıkma, horlama, kâbuslar ve fibromiyalji’dir.
  • Uyku apneleri, uyku esnasında çeşitli solunum kesintilerine yol açarak uyku bozukluğuna neden olabilir.
  • Soğuk algınlıkları, alerjiler, grip, öksürük, nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonları gece nefes alamda zorluk yaşatabilir. Arıca horlamalar çok yüksek sesli ise, uykudan uyanmanıza yol açabilir.
  • Noktüri adı verilen sık idrara çıkma problemleri ise geceleri istemsiz olarak uyarılmanıza ve uyanmanıza yol açabilir.
  • Vücudun çeşitli bölgelerindeki ağrılar ve fibromiyajiniz bulunuyorsa, geceleri uyku bozukluğu çekmek kaçınılmaz olabilir.

Uyku Bozukluklarında Tanı

Oluşan uyku bozukluklarının maksimum birkaç gün içinde geçmemesi durumunda, altta yatan ciddi problemlere işaret ediyor olabilir.

Bu nedenle hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir.

Muayene sonrasında uzman hekim sizden bazı testler isteyebilir.

Bu testler, bir uyku çalışması olan Polisomnografi, nadir durumlar için genetik kan testi ve Elektroensefalogram (EGG) testleridir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close