BloklarCilt & BakımYan Blok

Üzümün Cilde Faydaları

Yaz meyvelerinden olan üzüm bir çok faydası ile göze çarpmaktadır. Öyle ki özellikle üzümün cilde faydaları tartışılmayacak kadar önemlidir. Peki nedir bu sağladığı yararlar?

  • Üzüm çekirdeğinin yağı yaraların iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Üzüm yapı yapılan bir çok klinik incelemelerinde yaraların iyileşmesine sağladığı katkı ile bir çok kişiye önerilmektedir. Aynı zamanda sürülen yara bölgesinde daha sağlıklı doku oluşumuna zemin hazırladığı da bilinmektedir. Bu nedenle üzüm çekirdeğinin yağını eğer bir yaranız varsa denemelisiniz. Faydası kesin olarak kanıtlanmıştır.
  • Üzüm çekirdeği yağı cilt üzerinde oluşan lekelerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Güneşe bağlı olarak veya kronik olarak oluşmuş olan kahverengi lekeler üzümün çekirdeğinin yağı sayesinde geçmektedir. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda yarım yıl kadar kullanıldığında çok ciddi derecede etki yaptığı kanıtlanmıştır.
  • Üzüm çekirdeğinin yağı cildi yaşlanmaya karşı korur. İçeriğinde bulunan güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirdiği ve durdurduğu kanıtlanmıştır. Çok güçlü bir antioksidan bağına sahip olan üzüm çekirdeği yağı ten rengi değişimine karşı da oldukça etkilidir. Güneş ışınlarının neden olduğu renk değişmesine karşı ciddi bir savaş verdiği görülmektedir. Düzenli kullanım sonrasında cildinizin yaşlanmasını geciktirecektir.
  • Üzüm çekirdeğinin yağı kadar özü de çok etkilidir. Bu öz bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların en başında da yüksek kolesterol gelmektedir. Bir buçuk iki ay kadar kullanıldığı zaman etkisini göstermektedir. Eğer yüksek kolesterole sahipseniz doktorunuz ile görüşüp denemenizde fayda vardır.
  • Üzümün Cilde Faydaları arasında Üzüm çekirdeğinin özü aynı zamanda tansiyona da çok iyi gelmektedir. Bu konuda yapılan bir çok araştırma mevcuttur. Tansiyonu kontrol altına aldığı gibi kan basıncı seviyesini de düzenlemektedir.

 

Üzüm çekirdeğinin yağı ve özü hakkında söylediklerimiz bir çok deney sonucu elde edilmiş bilgilerdir ancak bunların kesin çözüm olduğu konusunda bazı tartışmalar da yok değildir.

Bu nedenle kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close