Sağlıklı Yaşam

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut geliştirmek için, vücut geliştirme teknikleri bilmek gerekir. Vücut geliştirmek için metabolizma hızı çok önemlidir. Sağlıklı bir vücutta metabolizma sağlıklı bir şekilde işler. Metabolizmanızın hızını ölçtürüp, kendinize uygun tekniği kullandığınız takdirde rahatlıkla form tutabilirsiniz.

 

Vücut geliştirmek için öncelikle azim ve istekli olmalısınız. Antrenman yaparken düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışın. Antrenman için saat belirleyin. Her gün belirlediğiniz saatte antrenman için hazır olun. Düzenli ve azimli bir şekilde çalıştığınız takdirde hayalini kurduğunuz fit bir vücuda kısa sürede sahip olabilirsiniz.

 

Vücut geliştirme teknikleri ile form tutmak için yaptığınız hareketleri iki ayda bir değiştirin.

 

Hareketleri değiştirdiğiniz takdirde kaslar aynı hareketlere alışmaz, bütün bölgeler aynı şekilde çalışır.

 

  Vücut geliştirme teknikleri nelerdir, vücut geliştirme çalışırken nelere dikkat edilmelidir, vücut geliştirme çalışırken nasıl beslenilmelidir, konusunu konuşuyoruz.

 

Vücut geliştirme çalışırken beslenmenize ve sağlığınıza her zamankinden daha fazla özen gösterin. Vücut geliştirme hareketlerini aşırı derecede çalışmak vücutta kas erimesine neden olabilir. Bu nedenle vücut geliştirme çalışırken mutlaka belli aralıklarla dinlenin. Çok yorulduğunuzda mutlaka ara verin.

 

Vücut geliştirme çalışırken ısınma hareketleri yapmaya özen gösterin. Vücudu ısıtmadan vücut geliştirme çalışmaya başlarsanız, sakatlanma riskiniz yüksektir.

Vücut geliştirme çalışırken karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Sağlıklı karbonhidratlar tüketerek vücudun kaybettiği enerjiyi tekrar kazanabilirsiniz.

 

Vücut geliştirmek için uygulanan 3 teknik vardır.

1-Tekrarlanan efor tekniği: Çok yüksek ya da çok düşük olmayan gücünüzle orantılı olarak ağırlık çalışmak bu kapsama girer. Bu teknikte öncelikle kendinize süre tutun. Belirlediğiniz ağırlıkla kaç saat çalışabiliyorsunuz. Süreyi belirledikten sonra üç set halinde ağırlık çalışmasına devam edin. Bu teknik kasları biraz zorlar. Ancak ağırlık çalışmaya kaslar alıştıkça bu hareketleri daha rahat bir şekilde yaparsınız. Bu teknikte kaslar zorlanarak çalıştığı için vücut geliştirmeden kısa sürede netice alabilirsiniz.

2-Maksimum efor tekniği: Bu teknikte maksimum ağırlık kullanılır. 2 hafta boyunca seçtiğiniz hareketle ve maksimum ağırlıkla 3 set halinde uygulama yapılır. Ancak iki hafta sonra hareketinizi değiştirmeniz gerekir.

3-Dinamik efor tekniği: Bu teknikte ağırlıktan çok hıza önem verilir. Ortalama bir ağırlıkla yapılan hızlı tekrarlar bu tekniğin temelini oluşturmaktadır.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close