Öne çıkanlarSağlık Rehberi

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

 

Vücut kitle indeksi, kişinin kilolu, normal ya da zayıf olduğunu gösteren bilimsel bir hesaplamadır. Bu hesaplama, kişinin ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesi sureti ile yapılmaktadır. Örneğin 85 kg ağırlığında ve 165 cm boyunda bir kişi için vücut kitle indeksi 85/165*165=31,2 kg/m2 dir.

Bu ölçülerde ve vücut kitle indeksinde olan bir kişi ideal verilere göre şişman olarak nitelendirilir. Bu ölçülere sahip kişinin ideal kilosunun maksimum 57 olması gerekmektedir. Sırası ile zayıftan, ölümcül orandaki şişmanlığa kadar olan vücut kitle indeksleri ise şu şekildedir;

  • -20 / Zayıf
  • 20-24.9 /Normal
  • 25-29.9 / Hafif Şişman
  • 30-34.9 / Şişman
  • 35-44.9 / Sağlık açısından önemli
  • 45-49.9 / Aşırı şişman
  • +49.9 / Ölümcül şişman

 

kitle indeksi

Diyet Yapmaya Karar Verdiğinizde Muhakkak Bir Uzmandan Destek Alın

Diyet yapmanız gerektiği konusunda karar verdiyseniz, muhakkak bir uzmandan destek alın. Aksi taktirde yanlış yapılan diyetler, verilen kilonun iki katını kısa sürede kişiye tekrar kazandırmaktadır. Bu sebeple bir beslenme uzmanının gözetiminde doğru kilo verme yöntemleri ve sağlıklı beslenerek ideal kilonuza başarılı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Sadece ideal kilonuza kavuşmakla kalmaz, bu süreçten sonra da aynı kilonun nasıl muhafaza edilebileceği hususunda destek almış olursunuz. Sonuca başarılı bir şekilde varmak istiyorsanız hekim desteği şarttır.

Diyet ile birlikte yapılan spor verilen fazla kilolar sebebi ile vücudun sarkmasının önüne geçilmesi için önemli bir kriterdir. Aksi taktirde istediğiniz kiloya kavuşur ancak deforme olmuş bir vücuda da sahip olursunuz. Kulaktan dolma, eşinizden dostunuzdan aldığınız tavsiyelerle kilo vermenizin zor bir durum olduğunu unutmamalısınız. Fazla kilolarınızdan arkadaşlarınızın tavsiyesi ile değil, doktorunuzun diyet listesi ile kurtulabilirsiniz.

Unutmayın Gelişigüzel Diyetler Kilo Vermeyi Değil Almayı Kolaylaştırır

Diyet yaparken düşülen en büyük hata bir başkasının diyet listesini uygulamaya çalışmaktır. Bu kişiye çoğu zaman kilo verdirmez aksine kilo aldırır.

Çünkü kan grubundan başlamak üzere hangi gıdaların kime iyi geldiği kime iyi gelmediğine kadar birçok kriter ve kişinin kan değerlerine göre diyet listeleri hazırlanır. Bir kişiye kilo vermesi için hazırlanan liste, size de verdirecek diye bir kural yoktur.

 

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close