Güzellik SırlarıPopüler YazılarSon Eklenenler

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Saçların yıpranması birden fazla nedene bağlı olup herkesi rahatsız eden bir durum olarak kendini göstermekte, saçlar için doğal bakım yöntemleri üretilmektedir. Her birey sağlıklı saçlara sahip olmak ister; ancak yanlış ürün kullanımı, yetersiz beslenme, saçların dış etkenlere maruz kalması başta olmak üzere saç yıpranmasına daha çok birçok sebep sayılabilmektedir.

Saçlara Doğal Bakım Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Saç telleri yıprandığında saç telinin yapısında yıpranmaların ortaya çıkmasıyla bir görünüm oluşmaktadır. Genel itibariyle cansız güçsüz ve dolgun yapıyı kaybetmişlerdir. Saçlarda elektriklenme yoğunlaşmıştır. Ayrıca güçsüz saçlar koparak döküldüğü gibi kırılarak da dökülmektedir. Koparak dökülen saçlar her zaman saç tellerinin yıpranmış olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü her sağlıklı bireylerde dahi saç telleri belirli evrelerden geçerek koparak dökülmektedir. Bu gayet normal bir durumdur. Ancak saçların kırılarak dökülmesi saç tellerinin cansız, güçsüz ve neticede yıpranmış olduklarını her daim kanıtlar niteliktedir.

Kırılarak dökülen saçları bağlamak veya şapka gibi unsurlarla gün boyu kapalı tutmak saç tellerini olumsuz etkilemektedir. Zaten yapısı yıpranmış olan saçların hava alması bu gibi uygulamalarla önlenmekte ve kırılma ve dökülmeler daha fazla yaşanmaktadır. Bunun için saçların mümkün olduğu kadar açık bırakılması önemlidir. Bunun dışında doğal saç bakımı ile de saç tellerine güç kazandırılabilir.

 

Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yıpranmış saçlara doğal bakım yapmadan önce daha önce kimyasal olan saç bakımı ürünlerinden kurtulunması gerekmektedir. Saçlarını her gün şampuanlarla yıkayanlar bu uygulamaya biraz ara verebilirler. Çünkü her gün saç yıkamak saçın sahip olduğu yağı almakta ve saçları kurutmaktadır. Ancak bazı bitkisel şampuanlarla bu duruma çare bulunabilir. Ancak nereden ve hangi markadan bitkisel şampuanın alındığına dikkat edilmelidir. Bu konuda sarımsak özlü şampuanlar genellikle saçları yıpratmadan temizlemektedir.

Haftada iki defa doğal saç maskesi uygulaması yapmak yıpranmış saç tellerinin onarılmasında etkili olacaktır. Hazır satılan saç maskelerinden ziyade evde kendi imkanlarıyla saç maskesi içeriğini hazırlamak doğal kavramına çok daha uymaktadır. Çünkü her raf ürününün raf ömrünü uzatan madde içerdiği bilinmektedir. Bu sebeple örnek olması bakımından buharlı zeytinyağ maskesi yapılabilir. Saçlar nemlendirildikten sonra azar azar dipten uca doğru zeytinyağ saçlara sürülmeli ve sıcak bir havlu ile örtülerek 45 dakika beklenmeli ve ılık su ile yağdan kurtulunmalıdır. Şampuan da kullanılabilir.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close