CarouselManşetPopüler YazılarSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Yüksek Kolesterol ile Gelen Hastalıklar ve Belirtileri Nelerdir?

Kanda normalin üzerinde bulunan kolesterol, yavaş yavaş damar duvarlarında birikme meydana getirir. Bu birikimler sonucu damarlarda daralma ve tıkanma ortaya çıkar. Kolesterol hangi damarda birikmişse o damara bağlı hastalıklar ve sorunlar baş gösterir. Yüksek kolesterol için bulgu ve belirtiler çoğunlukla kolesterolün ani yükselmesine bağlı olarak gelişmez.

Uzun süreli gelişen kolesterol yüksekliğinin oluşması ile birlikte kolesterolün damar duvarı önünde birikmesi ile meydana gelen bir durumdur. Kısacası kolesterolü yükselen bir kişinin kolesterol seviyesi 2 ya da 3 kat artmış olsa da kişiye zararı olmaz. Kişiye zararı kolesterol yüksekliği ile zamanlar damar duvarlarında meydana gelen birikme ile meydana gelir. Bu konudaki asıl sorun kişideki kolesterol yüksekliğinin uzun zamandır devam ediyor olmasıdır.

Kolesterol Yüksekliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Hangileridir?

Kalbi besleyen damarlarda görülen yüksek kolesterol ya da kolesterol birikmesi bu damarların tıkanmasına bağlı olarak göğüste ağrı, göğüs ağrısına bağlı olarak gelişen kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi sorunlara neden oluyor. Bu nedenlerin sonucunda hasta koroner by pass ameliyatı ya da anjiyo operasyonlarına ihtiyaç duyabilir.

Kolesterol birikmesi beyni besleyen damarlarda meydana geliyorsa felçlere konuşma bozukluklarına, bilinç kaybına ve dengesiz yürümeye neden olabilir. Böbrek damarlarında kolesterol birikimi ise yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliğine neden oluyor.

Yüksek Kolesterol Olduğunda Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Ana atardamarda kolesterol birikmesi oldukça tehlikelidir. Bu bölgeden kopan kolesterol parçaları daha küçük damarları tıkayarak daha büyük sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olur. Eğer kolesterol birikimi bağırsak damarlarından birikim oluşturursa bağırsak ölümüne neden olabiliyor. Göz damarlarındaki tıkanıklık ise körlüğe neden oluyor. Bacak damarlarında meydana gelen tıkanıklık ise kangrene neden oluyor.

Kolesterol sürekli takip edilmeli yüksek ise düşürülmeli düşük ise yükseltilmelidir. Kolesterol ile yüksek tansiyon arasında doğrudan bir bağ yoktur. Yani kolesterol yüksekliği yüksek tansiyona ya da yüksek tansiyon da yüksek kolesterole neden olmaz. Ancak her ikisinin de zarar verdiği organ aynıdır. Yüksek tansiyon damarlarda aşırı basınç yaparak damar yırtılmalarına neden olur. Yüksek kolesterol ile de damar duvarlarında meydana gelen birikmeler nedeni ile damar tıkanıklıkları meydana geliyor.

Etiketler
Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close