BloklarFaydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı YaşamSon Eklenenler

A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?

A Vitamini Önemi  ,A Vitamini Nedir ?  ,Günlük A vitamini İhtiyacı  ,Fazla  A vitamini  Alırsam Ne Olur ?  ,A Vitamini Eksikliği Nasıl Oluşur ?  ,A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar  ,A Vitamini Eksikliği Belirtileri ?  ,A vitamini Eksikliği Nasıl Geçer  ,A  Vitamini Eksikliği Önleme 

A vitamini eksikliği hakkında sizlere hazırladığımız makalemizde A vitamini nedir, ne işe yarar ve eksikliğinde görülen hastalıklara değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

A Vitamini Önemi 

 

Vitaminler, sağlığı korumak için vücut tarafından küçük miktarlarda ihtiyaç duyulan bir grup maddedir. A vitamini insan vücudu tarafından yapılamaz ve bu yüzden diyetin önemli bir parçasıdır. A vitamini sağlıklı gözler, iyi görme  , sağlıklı ciltler ve enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olmak için önemlidir. A vitamini bazen retinol olarak da adlandırılır.

A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar?A vitamini içeren gıdalar arasında karaciğer, süt, yumurta ve balık-karaciğer yağları bulunur. Beta-karoten (yeşil yapraklı ve turuncu / sarı sebze ve meyvelerde bulunur) denen bir başka madde de vücudunuz tarafından A vitamini haline dönüştürülebilir.

A vitamini eksikliği hafif formları genellikle uzun süreli problemler olmadan tedavi edilebilir. A vitamini eksikliği, genellikle çok şiddetli olan ve görme kaybı ve hatta ölüme neden olabilen gelişmekte olan ülkelerde çok daha yaygındır.

A Vitamini Nedir ? 

 

A vitamini,   güçlü bir antioksidan olan yağda çözünen bir vitamindir . A vitamini sağlıklı görme, nörolojik fonksiyon, sağlıklı cilt ve daha fazlasını sürdürmede kritik bir rol oynar. Tüm antioksidanlar gibi A vitamini, serbest radikal hasarı ile savaşarak inflamasyonu azaltmada rol oynar . Antioksidanlarda yüksek diyet tüketmek, doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatmanın bir yoludur .  A vitamini gibi antioksidanlar da güçlü kemikler oluşturulmasından, gen regülasyonunu düzenlemekten, sağlıklı  cildin korunmasından, hücre farklılaşmasının kolaylaştırılmasından ve bağışıklık fonksiyonunun desteklenmesinden sorumludur. A vitamininin en iyi kaynaklarından bazıları yumurta, süt, karaciğer, havuç, kabak, ıspanak ve diğer yapraklı yeşil sebzeler gibi sarı veya turuncu sebzeleri içerir.

Günlük A vitamini İhtiyacı 

 

Yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu günlük A vitamini miktarı, erkekler için 0.7 mg ve kadınlar için 0.6 mg’dır. Yukarıda bazı  a vitamini kaynakları verilmiştir. A vitamini eksikliği yaşamamak adına özenle tüketilmelidirler. Listelenen yiyeceklerden bazılarını içeren günlük diyet, sağlıklı yetişkinler için yeterlidir. Bu nedenle, sağlıklı yetişkinlerin A vitamini takviyesi almaları gerekmez.  Fazla A vitamini vücut tarafından saklanır. Bu nedenle, her gün önerilen A vitamini miktarına ihtiyacınız yoktur.

Fazla  A vitamini  Alırsam Ne Olur ? 

 

Çok yüksek A vitamini alımı kaba deri, kuru saç ve genişlemiş karaciğer gibi sorunlara neden olabilir.  Hamile kadınlarda yüksek A vitamini seviyeleri de  bebeğin doğum kusurları geliştirmesine neden olabilir. Bu nedenle, gebe olan ya da hamile olan kadınların A vitamini takviyesi almamaları tavsiye edilir.

A Vitamini Eksikliği Nasıl Oluşur ? 

 

Vücudunuzdaki A vitamini eksikliği diyetinizde yeterli miktarda A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Zamanla, A vitamini eksikliği, görme sorunu yaşayabileceğiniz ve enfeksiyonlarla daha az mücadele edebileceğiniz anlamına gelir.

Batı ülkelerinde A vitamini eksikliği nadirdir, ancak gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır.  A vitamini eksikliği riski artmıştır.  Beslenme şeklini etkileyen hastalıklara sahip insanlar , bağırsak emiliminden kaynaklı A vitamini eksikliği yaşarlar. A vitamini eksikliği aşağıdaki etkenlerden kaynaklanabilir.

 • Çölyak hastalığı
 • Crohn hastalığı
 • Kistik fibroz
 • Karaciğeri veya pankreası etkileyen bazı hastalıklar
 • Sıkı vegan bir diyete sahip insanlar
 • Uzun süreli aşırı alkol alımı (alkolizm)
 • Yoksulluk içinde yaşayan bebekler ve okul öncesi çocuklar
 • Gelişmekte olan ülkelerden gelen son göçmenler veya mülteciler A vitamini eksikliği riski taşırlar.

A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol Açar 

 

Vitamin A eksikliği, A vitamininin uzun süreli yetersiz alımından kaynaklanabilir.   Vücudunuz diyetinizde A vitamini kullanamadığında, A vitamini eksikliği de oluşabilir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilir:

 • Çölyak hastalığı
 • Crohn hastalığı
 • Giardiyaz – bağırsak enfeksiyonu (bağırsak)
 • Kistik fibroz
 • Pankreası etkileyen hastalıklar
 • Karaciğer sirozu
 • Karaciğerinizden safra kesesini ve bağırsağınıza gelen safra akışını engelleyin hastalıklar A vitamini eksikliği ile ortaya çıkmaktadır.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri ? 

 

A vitamini eksikliği hafif formları hiçbir belirti vermeyebilir. Bununla birlikte, A vitamini eksikliğinin hafif formları yorgunluğa  neden olabilir. A vitamininin hem hafif hem de şiddetli formları, aşağıdaki risklerin artmasına neden olabilir:

Boğaz ve göğüs enfeksiyonları ve gastroenterit dahil olmak üzere enfeksiyonlar, çocuklarda ve gençlerde gecikmiş büyüme ve kemik gelişimi., kısırlık ve düşük bunların arasındadır.  A vitamini eksikliği daha şiddetli formları da göz ve görme problemlerine, karanlıkta zayıf görüş (gece körlüğü), gözlerin (keratomalacia) yüzeyinde korneanın incelmesi ve ülserasyonu, göz yüzeyinde konjonktivanın ve korneanın kuruluğuna (kseroftalmi), gözlerin beyazındaki oval, üçgen veya düzensiz köpüklü yamalar (Bitot’un lekeleri), kornea perforasyonuna, gözün arkasındaki ciddi görme bozukluğuna (retinaya verilen hasar nedeniyle), kuru cilt, kuru saçlar ve kaşıntı (kaşıntı) cilde neden olur.

A vitamini Eksikliği Nasıl Geçer 

 

Doktorunuzdan A vitamini eksikliğinizden şüpheleniyorsanız, kan testleri yaptırabilisiniz.  A vitamini eksikliğinizin olup olmadığını doğrulayın.  Anemi gibi başka bir durumunuz olup olmadığını kontrol edin .  Diğer araştırmalar, özellikle de  karanlık ve normal görüşünüzün nasıl uyum sağladığını görme testleri içerecektir. Daha sonra tanıya uygun tedavi ilerler.

A vitamini eksikliğinin hafif formlarının tedavisi, A vitamini açısından zengin gıdalar, örneğin karaciğer, sığır eti, tavuk, yumurta,  süt, havuç, mango, tatlı patates ve yeşil yapraklı sebzeleri içerir.  Semptomlara neden olan A vitamini eksikliği daha şiddetli formları için, tedavi günlük oral A vitamini takviyeleri almak içerir. Herhangi bir semptom olmadan hafif A vitamini eksikliğiniz varsa, sonuç çok iyidir. Bununla birlikte, A vitamini takviyeleri ile tedavi erken bir aşamada alınmazsa, daha şiddetli formlar kalıcı görme kaybına neden olabilir. Erken hafif göz problemleriniz varsa, tedavi kalıcı bir görme kaybı olmadan tam iyileşme ile sonuçlanabilir. Gelişmekte olan ülkelerde şiddetli genelleştirilmiş malnütrisyon ile birlikte ciddi vitamin A eksikliği sıklıkla ölüme yol açmaktadır.

A  Vitamini Eksikliği Önleme 

 

A vitamini açısından zengin gıdaların düzenli olarak alınmasının, vücudunuzun D vitamini kullanımını diyetinizde kullanmasını engelleyen uzun süreli bir rahatsızlığa sahip olmadığınız sürece genellikle A vitamini eksikliğini önleyecektir. Karaciğer, sığır eti, tavuk, yumurta, tam yağlı süt,   havuç, mango, portakal ve diğer turuncu meyveler, tatlı patates, ıspanak, lahana ve diğer yeşil sebzeler A vitamini bakımından zengin gıdalar arasındadır.

Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yemek tavsiye edilir.  Kahvaltılık gevrekler, hamur işleri, ekmekler, krakerler ve tahıl gevreği çubukları gibi çeşitli yiyecekler genellikle A vitamini ile takviye edilir.  Artan risk altındaki insanlar, özellikle küçük çocuklar için, A vitamini takviyeleri, semptom riskini, kalıcı görme kaybını ve ölme riskini azaltabilir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa