2'li blokÖne çıkanlarPopüler YazılarSağlıklı YaşamYan Blok

Ada Çayı ve Vücuda Kattığı Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Ada Çayı Nedir? ,Ada Çayı Nasıl Yapılır?,Ada Çayının Sağlığa Faydaları

Ada çayı, bitkiler içerisinde oldukça meşhur olan bir bitki çayıdır. Pek çok faydası bulunan ada çayı, pek çok hastalığa ve soruna da iyi gelmektedir. Yılın bitkisi unvanını kazanmış olan ada çayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu nedenle soğuk kış aylarında da yılın her döneminde de rahatlıkla bu çayı tüketebilirsiniz. Hamileler ve emziren anneler, tansiyon ve epilepsi rahatsızlıkları bulunanlara pek tavsiye edilmeyen adaçayı, bu noktada çok etkili bir bitki çayı oluşunu da kanıtlamış durumdadır. Eğer farklı bir rahatsızlığınız varsa, ada çayını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ada Çayı Nedir? 

Adaçayı çayı, Akdeniz Bölgesi’ne özgü olan ve dünyanın dört bir yanındaki mutfak uygulamalarında kullanılan en sevilen bitkilerden biri haline gelen Salvia officianalis olarak bilinen ada çayı bitkisinin yapraklarından yapılmaktadır.  Ada çayının faydaları içerisinde barındırdığı ; A vitamini , C vitamini , B vitamini ailesi, K vitamini  ve E vitamininin yanı sıra, bakır , lif , kalsiyum , demir ve magnezyum gibi yüksek konsantrasyonlar , lezzetli, gençleştirici bir bitkisel çay olarak karşımıza çıkar.

Ada Çayı Nasıl Yapılır?

Ada ÇayıPek çok aktarda ve markette kolaylıkla bulabileceğiniz ada çayı, yılın her mevsiminde kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Ada çayının faydaları saymakla bitmeyeceğinden evinizde mutlaka bir miktar ada çayı bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. 1 tatlı kaşığı ada çayının üzerine bir bardak kaynar su döküp, ada çayını demlenmeye bırakın. 5-10 dakika demlenen ada çayını sıcak sıcak tüketin. İçerisinde pek çok vitamin bulunan ada çayı size de iyi gelecektir. Ada çayı acı bir bitki olduğundan çayını içerken içerisine 1 tatlı kaşığı bal koyup öyle tüketebilirsiniz. Günde 2 fincan ada çayı tüketmeniz de yeterli olacaktır. Ayrıca isterseniz kuş burnu çayı ile beraber yapabilir veya limon ekleyebilirsiniz.

Ada Çayının Sağlığa Faydaları

Adaçayı çayı, yüksek seviyelerde oksidatif stres , anksiyete, obezite, yüksek toksisite, diyabet , sindirim sorunları, zayıf bağışıklık, düşük dolaşım ve uyku sorunları ile birlikte menopoza giren kadınla için çok faydalıdır.Ada çayı sağlık yararları aşağıda ayrı başlıklar halinde alınacaktır.

Menopoz  Septomlarını Azaltır 

Belki de en iyi bilinen adaçayı çayı kullanımı, özellikle sıcak basmaları durumunda bir menopoz regülatörüdür. Çalışmalar, menopozdaki kadınlarda sıcak basmalarda bu çayı düzenli olarak kullanarak, ruh hali değişiklikleri ve aşırı aktif mesaneler gibi diğer menopozal semptomlarda azalmaya ek olarak kesin bir düşüş göstermiştir .

Zayıflmaya Yardımcıdır 

Adaçayı çayı iştah açıcı olsa da , genel obezitenizi azaltmanıza ve metabolizmanızın hızını arttırmaya yardımcı olabilecek LDL kolesterol düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir . Antioksidanların zengin karışımı aynı zamanda oksidatif stresin azalmasına  ve metabolizmanın dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede yağ yakımınız da dengelenir ve fazla kilolardan kurtulursunuz. Genelde ada çayı , kuşburnu ve altın otu kürü kilo vermede kullanılmaktadır.

Vücudu Temizler

Karaciğer ve böbreklerde için doğal bir diüretik ve uyarıcı olarak adaçayı toksinler idrar yoluyla vücuttan elimine yardımcı olur. Bu, lenf sistemi üzerindeki gerilimi, böbrekleri ve karaciğeri azaltabilir. Bu çay ayrıca vücudu deriden detoksize etmeye yardımcı olan terlemeyi de tetikler .

Diyabet Kontrolü Sağlar 

Bu bitki çayı vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürebilir, bu da pankreas üzerindeki gerginliğin azaltılmasına yardımcı olabilir ve diyabetik hastaların korktuğu glikoz ve insülin içindeki tehlikeli düşüşleri önleyebilir. Diyabeti olmayanlar için koruyucu özellikleri olan adaçayı çayı etkili bir önleyici tedbir olabilir.

Sirkülasyonu Arttırır

Adaçayı çayındaki önemli demir seviyeleri, demirin kırmızı kan hücrelerinde önemli bir bileşen olduğu için dolaşımı uyarmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir .  RBC’ler ile, vücut onarımı ve işlevi iyileştirmek için daha etkili bir şekilde hücrelere ve vücudun ekstremitelerine oksijen verebilir.

Antioksidan Etkiler 

Adaçayı antitoksidan bir yapıdadır ,  vücutta oksidatif stres, mutasyon ve apoptoza neden olan serbest radikalleri nötralize edip flavonoidler ve fenolik asitler de dahil olmak üzere  bir dizi antitoksidan kullanır. Bu, diğer birçok şeyin yanı sıra kronik hastalıkların sıkıntılarını ve erken yaşlanmayı önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilir.

Kaygıyı Hafifletir

Adaçayı çayı uyarıcı olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda odaklanmanızı da sağlamaktadır, aynı zamanda ruh halleri ve sinirler üzerinde rahatlatıcı etkilere de sahip olmaktadır . Araştırmalar, adaçayı etkilerinin yüksek stresli durumlarda performansa yardımcı olabileceğini ve kronik anksiyeteyi azaltabileceğini göstermiştir.

İştahı Artırır 

Kaza, ameliyat veya uzun süreli hastalıktan kurtulanlar için, enerjinizi geri kazanmak için çok fazla yiyecek tüketmek önemli olabilir . Adaçayı çayı, bu kiloları geri kazanmanıza yardımcı olabilecek iştah uyandırıcı özelliklere sahiptir.

Sindirimdeki Yardımlar 

Adaçayı ve antioksidanlarında bulunan antienflamatuar özellikler,  mide rahatsızlığını giderir ve sağlıklı sindirimi destekler . Bu bitkinin antibakteriyel ve antiviral nitelikleri, bağırsaktaki mikroflorayı dengelemeye yardımcı olabilir, bu da aşırı şişkinlik ,  kramp ve kabızlığı giderir .

Bitkisel çaylar sağlık açısından son derece yararlıdır ve bizler sizlere bitkisel çaylar hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Sizlerde yazılarımızı yararlı buluyorsanız sosyal paylaşım sitelerinden paylaşabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa