Sağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Afrika Sardunyası Nedir, Soğuk algınlığı İle Nasıl Bir İlişkisi Vardır

Afrika Sardunyası Nedir? ,Afrika Sardunyası Nasıl Alınır ? ,Afrika Sardunyası Faydaları ,Sardunya ve Soğuk Algınlığı ,Afrika Sardunya Ekstreti ve Bronşit, Sardunya ve Sinüzit Afrika Sardunyasının Dozu

Afrika Sardunyası hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda , afrika sardunyası yararlarından bahsedeceğiz. Ama öncelikle Afrika sardunyası nedir, nerede yetişi ve nasıl kullanılır ona bakmak gerekir.

Afrika Sardunyası Nedir? 

”Umckaloabo” olarak da bilinen  Afrika sardunyası  (botanik adı Pelargonium sidoides veya P. sidoides), sardunya ailesinin bir üyesidir ve kadifemsi, saplı ve biraz aromatik olan uzun,  kalp şeklinde yapraklara sahiptir. Bu bitkinin yaprakları derin kırmızı-mor, neredeyse siyah renk tonuna sahiptir ve neredeyse tüm yıl boyunca açmaktadır. Birçok yönden Afrika sardunyası, Pelargonium reniforme’ye çok benzer. Bununla birlikte, Pelargonium sidoides çiçeklerinin rengi daha koyu, koyu siyah renkte ve nispeten daha küçüktür. Diğer taraftan, Afrika sardunyasının tedavi edici özellikleri daha fazladır.

Afrika sardunyası , iklimsel koşulların kuraklıktan ılımana kadar değiştiği yerlerde doğal olarak yetişmekte bulunur. Donlara dayanma kabiliyetine sahip olsa da, bitkiler uzun süren kuraklık dönemlerinde veya aşırı soğuk iklim koşullarına sahip yerlerde yetiştirildiklerinde uyku halini alırlar. Afrika sardunyasının kökleri, kompakt, yeraltı dallı yumrular içerir. B itkinin kök sisteminden elde edilen ekstraktlar, birkaç ilaç hazırlamak için kullanılır.

Afrika Sardunyası Nasıl Alınır ? 

Afrika sardunya takviyesi için,% 11 etanolik kök ekstresi olan patentli ekstraktlardan almanız gerekmektedir.  Ekstre 1: 8-10’a konsantre edildiğinden, önerilen dozajlarda bazı değişkenlikler vardır. Ekstratı tamamlamak için, tentenin 4.5 mL’si (30 damla) veya 30 mg kapsül alın. Dozajlar yaşa göre değişir:

  • Altı yaşından küçükler için günde üç kez 10 damla (1,5 mL)
  • Altı ve on iki yaş arası çocuklar için  günde üç kez 20 damla (3.0mL) ve  30mg , on iki yaşından büyükler için günde üç kez alınır.

Afrika Sardunyası Nedir? Afrika Sardunyası Faydaları 

Afrika sardunyasının sağlık açısından bir çok yararı vardır. Bu yararlar alt başlıklar altında toplanmaktadır.

Sardunya ve Soğuk Algınlığı

Akut bronşiti olan yaklaşık 750 yetişkin ve 800’ün üzerinde çocuğun yer aldığı sekiz denemenin sonuçları, sonucunda Afrika sardunyasının  öksürük, balgam üretimi , baş ağrısını ve burun akıntısını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur . Sardunyanın akut rinosinüzit ve soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.

Afrika Sardunya Ekstreti ve Bronşit

Dört denemeden elde edilen sonuçlar, Afrika sardunya  ekstrelerinin akut bronşit tedavisinde plasebodan daha etkili olduğunu göstermektedir. İki ek deneme,  Afrika sardunya ekstrelerinin, haftada üç kez 30mg ekstreler alan 406 erişkinde akut bronşiti tedavi etmek için etkili ve güvenli olduğunu ve sardunyanın 6 ile 18 yaşlarındaki 200 çocuk ve ergenin tedavisinde güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir.

Sardunya ve Larenjit

Akut larenjit nedeniyle ses sorunu yaşayanlar için etkili olarak kullanılmaktadır. İyi hissiyate neden olmaktadır. Genelde kapsül olarak doktorlar tarafından önerilmektedir.

Sardunya ve Sinüzit

En az bir hafta boyunca semptomların mevcut olduğu bakteriyel sinüzitli 105 kişiyi kapsayan bir çalışma, 22 güne kadar günde üç kez Afrika sardunya ekstresinin alınmasının , semptomlarda anlamlı iyileşmeler sağladığını, plasebo alanlara göre daha hızlı iyileşme sağladığını göstermektedir.

Sardunya ve Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabı olan 140 çocukta,Afrika sardunya  ekstreleri alınarak , akut semptomlarda plaseboya göre belirgin bir iyileşme sağlanmıştır. Sardunya, semptomların şiddetini azalttı ve en az 2 gün boyunca boğaz ağrısı süresini kısalttığı bilinmektedir.

Afrika Sardunyasının Dozu 

Tavsiye edilen Afrika sardunya tablet dozu yetişkinler için günde üç kez 20 mg ila 30 mg’dır. Çocuklardaki öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan dozlar daha düşüktür.  Semptomların nüksü önlemek için çözüldükten sonraki 3 gün boyunca tedaviye devam edilmesi önemlidir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa