Sağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Ağız Ekşimesi Nedir? Neden Olur?

Ağız Ekşimesi Nedir? ,Ağız Ekşimesi Neden Olur? ,Hamilelikte Ağızda Ekşi Tat ,Ağız Ekşimesi Nasıl Geçer ?  ,Ağız Ekşimesi Tedavisi Nasıldır? ,Ağız Ekşimesine Ne İyi Gelir ? 

Günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız olumsuz durumlardan biri de ağız ekşimesi sorunudur. Aslında genellikle herhangi bir riski bulunmayan ağız ekşimesi sorunu özellikle sık tekrar etmesi durumunda doktora başvurulmasını gerektirmektedir.  Dolayısıyla uzmanlar ağız ekşimesinin sıkça görülmesinin hastalık habercisi olabildiğini belirtmekte ve bu durumun sıkça görülmesi durumunda ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını hemen sunalım.

Ağız Ekşimesi Nedir?

Mide içeriğinin çok az miktarda ağızda gelmesi durumudur. Birçok bireylerin günlük yaşantılarında maruz kalabildiği ağız ekşimesinin özellikle uzun süreli olarak etkisini devam ettirdiğinde bireylerin rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir.

Ağız Ekşimesine Ne İyi Gelir

Ağız Ekşimesi Neden Olur?

Ağız ekşimesinin bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler ise şunlardır;

 •  Sigara ve alkol kullanımı
 •  Baharatlı besinlerin tüketilmesi
 •  Kafeinli içeceklerin tüketilmesi
 •  Turşu besini ve ekşi yiyeceklerin aşırı tüketimi
 •  Hızlı yemek tüketilmesi
 •  Aşırı kilolar ağız ekşimesinin başlıca nedenleridir.

Ayrıca ağız ekşimesi nedenleri arasında bazı altta yatan hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • asidite
 • asit reflü
 • mide ve dişeti hastalıkları
 • beyin veya sinirleri etkileyen hastalıklar
 • ağız kuruluğu
 • gebelik
 • ilaçların yan etkileri
 • vitamin eksikliği

Hamilelikte Ağızda Ekşi Tat

 

Hamilelik sırasında ağızda ekşi tat veya metalik ekşi tat, yaygın bir gebelik belirtisidir. Genellikle hamileliğin ilk üç ayında meydana gelmektedir. Hormonlarda ve hamilelik hormonlarındaki değişiklikler bu soruna neden olarak rol oynar, ancak birçok kadın için normaldir, bu yüzden endişelenecek bir şey yoktur. Hamileliğin ilk üç ayından sonra ortadan kalkacaktır.

 

Ağız Ekşimesi Nasıl Geçer ? 

 

Aşağıdaki öneriler ağız ekşimenizi geçirmenize yardımcı olacaktır.

 • Biber, acı biber , köri  gibi  keskin baharatların miktarını azaltın .
 • Asitliğe neden olan gıdaları azaltın. Bu yiyecekler arasında süt ürünleri, özellikle ekşi yoğurt, brinjal, karnabahar, omlet ve diğer hayvansal ürünler bulunur.
 • Günde 8 ile 12 bardak su için, ancak ana yemeklerden 30 dakika önce ve 2 saat sonra içilmemelidir.
 • Varsa, doğru bir tanı ve GERD tedavisi alın.
 • Altta yatan diş hastalığı nedenini dışlamak için diş hekimine danışın.
 • Sigarayı bırakın ve elektronik sigara da kullanmayın
 • Alkol almayı azaltın
 • Turunçgillerin alımını azaltın
 • Elma, guava, papaya, çilek, ananas vb. yiyecekler tüketin.

Ağız Ekşimesi Tedavisi Nasıldır?

 

Genel olarak günlük yaşanabilecek normal durumlardandır. Bu rahatsızlığının tedavisinde genellikle endoskopik tedavi yöntemi uygulanmak ve uygun görülmesi durumunda ilaç uygulaması gerçekleştirilmektedir.Tedavi sürecinin oldukça kısa olduğu ağız ekşimesinin sorunu mide rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelmediği sürece tedavisi birkaç günde başarılı olarak tamamlanmaktadır. Haftada en az 2 defa tekrarladığı takdirde doktora başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Bunun dışında bazı ev ilaçları da ağız ekşimesine iyi gelmektedir.

Ağız Ekşimesine Ne İyi Gelir ? 

 

Ağızda ekşi tadı geçirmek adına tarçın suyu, karanfil ,nane yaprakları, meyan kökü kullanabilirsiniz.

Tarçın suyu

 

1/2 çay kaşığı tarçın tozu alın.  Tarçın tozunu 1 litrelik suya koyun ve kaynatın. Sıvıyı süzün  ve için. Tarçın ayrıca bir çok bitki çayına eklenebilir. Bu açıdan yarar sağlar.  Ağızda ekşi lezzetini azaltmaya yardımcı olur.

Karanfiller

 

Karanfil yemek, ekşi tadı kurtulmak için yardımcı olur. Bir iki  karanfil çiğneyip bir süre ağzınızda tutabilirsiniz. Ekşi ağız tadını  yardımcı olur.

Nane Yaprakları 

 

Nane yaprakları çiğnemek ağızda kötü tadı ve ekşi tadı geçirmenize  yardımcı olur. Ayrıca çayını da hazırlayabilirsiniz. Bir avuç nane yaprağı , bir bardak su içinde kaynatın.  Çayı süzün ve kalıntıları atın.
Bu çayı günde iki kez için.

Meyankökü

 

Meyan  kökü ekşi ağız tadı için en iyi çözümlerden biridir. Tatlıdır ve midede aşırı asit salgısını azaltır. Ekşi boğaz sancısı ve yanan boğaz sorunlarınızı giderir.  Tozu ekstrakte almalısın.  Yemek arasına yarım çay kaşığı meyan kökü tozu  tüketebilirsiniz.  Ayrıca meyan kökü yemekle birlikte tüketebilirsiniz. Çay olarak; 1 tatlı kaşığı meyan kökü , bir bardak suda   5 dakika kaynatılır. Daha sonra ısındığında soğumaya bırakın ve bal ekleyerek tüketin.  Bu sıcak meyankökü çayını yemekten 30 dakika önce günde iki kez için.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa