BloklarSağlık Rehberi

Ağız Kanseri Riskleri, Belirtileri ve Nedenleri Nedir?

Ağız Kanseri ,Ağız Kanseri Belirtileri ,Ağız Kanseri Nedenleri ,Ağız Kanseri Teşhisi ,Ağız Kanseri Tedavisi

Ağız kanseri diğer kanser türleri gibi tehlikeli bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır, ağız kanseri ağızda yaralar meydana getirebilmektedir. Bundan kaynaklı  bazen kansere ihtimal verilmez ve daha ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Bizler sizlere bu yazımızda ağız kanserinin belirtilerinden, tedavisinden ve ne olduğundan bahsederek bilgilendirmeye çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Ağız Kanseri

Ağız kanseri, ağız oluşturan kısımların herhangi birinde gelişen kansere işaret eder. Ağız kanseri

 • Dudaklar
 • Dişetleri
 • Dil
 • Yanakların iç astarı
 • Damak
 • Ağız tabanında oluşabilmektedir.

Ağzın iç kısmında meydana gelen kansere bazen ağız kanseri veya ağız boşluğu kanseri denir. Ağız kanseri, baş ve boyun kanserleri olarak adlandırılan bir kategoride gruplanmış çeşitli kanser türlerinden biridir. Ağız kanseri ve diğer baş ve boyun kanserleri sıklıkla benzer şekilde tedavi edilir.

Ağız Kanseri Belirtileri

Ağız kanserinin en sık görülen belirtileri arasında;

 • Ağız KanseriŞişlikler / kalınlaşmalar, pürüzlü lekeler / kabuklar / veya dudakların, diş etlerinin veya ağız içindeki diğer alanların aşınmış alanlar meydana gelmektedir.
 • Ağızda kadife beyaz, kırmızı veya benekli (beyaz ve kırmızı) yamalar gelişimi
 • Ağızda açıklanamayan kanama
 • Yüzün, ağzın veya boynun herhangi bir bölgesinde açıklanamayan uyuşma, his kaybı veya ağrı / hassasiyet  oluşması
 • Kolayca kanayan ve 2 hafta içinde iyileşmeyen yüz, boyun veya ağızda kalıcı yaralar oluşması
 • Boğazın arkasında bir şeyin yakalandığı hissi veya takıldığı hissi
 • Çene veya dilin çiğneme ,yutma, konuşma veya hareket etme zorluğu
 • Ses kısıklığı, kronik boğaz ağrısı veya ses değişikliği
 • Kulak ağrısı
 • Dişlerinizin veya protezlerinizin birbirine uygun şekilde değiştirilmesi
 • Hızlı kilo kaybı

Bu değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, derhal diş hekiminize veya sağlık uzmanınıza başvurun .

Ağız Kanseri Nedenleri

Ağızda meydana gelen  kanser , dudaklarınızdaki veya ağzınızdaki hücreler DNA’larında değişikliklere (mutasyonlar) neden olarak ortaya çıkar. Bu mutasyonlar, kanser hücrelerinin sağlıklı hücreler ölünce büyümeye ve bölünmeye devam etmesine izin verir. Birikmiş anormal ağız kanseri hücreleri, bir tümör oluşturabilir. Zamanla ağız içine ve başın ve boynun diğer bölgelerine veya vücudun diğer bölümlerine yayılabilirler.   Ağız kanserleri, genellikle dudaklarınızı ve ağzınızın içini kaplayan düz, ince hücrelerde (yassı hücreler) başlar. Çoğu oral kanser, skuamöz hücreli karsinomlardır.  Ağız kanserine yol açan skuamöz hücrelerdeki mutasyonların nedenleri açık değildir. Ancak doktorlar ağız kanseri riskini artırabilecek faktörleri tanımlamaktadırlar. Risk faktörleri arasında ;

 • Sigara, puro, pipo, tütün tüketimi bulunmaktadır.
 • Ağır alkol kullanımı
 • Dudaklarınıza aşırı güneşe maruz kalma
 • İnsan papilloma virüsü (HPV) olarak adlandırılan cinsel yolla bulaşan bir virüs
 • Zayıf bağışıklık sistemi

ağız kanseri riskinizi arttırmaktadır.

Ağız Kanseri Teşhisi

Diş hekimi ağız kanseri belirtilerini tespit eden ilk kişi olabilir.  Kanserli hücreleri kontrol etmek için küçük bir doku örneğinin alındığı bir biyopsi doktorlar tarafından en çok tercih edilen durumdur. Bazen başlangıçta “fırça biyopsisi” kullanılır; Bu hücrelerin ağrısız bir şekilde onları bir tarafa fırçalayarak toplanır.  Ağız kanseri teşhisi konulduktan sonra kanserin evresi belirlemek tedavi açısından çok önemlidir.

Kanserin ne kadar yayıldığını görmek için aydınlatılmış bir alan hastanın boğazından geçtiğinde endoskopi
X-ışını, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve manyetik rezonans görüntüleme ( MRI ) gibi görüntüleme testleri kanserin evrelerinin belirlenmesi açısından yapılmaktadır, tedavi seçenekleri bundan sonra belirlenmektedir.

Ağız Kanseri Tedavisi 

Tedavi, kanserin yeri ve aşamasına ve hastanın genel sağlığına ve kişisel tercihlerine bağlıdır. Tedavilerin bir kombinasyonu gerekli olabilir.

Ağız Kanseri Ameliyatı 

Tümörün cerrahi olarak çıkarılması , tümörü ve çevresindeki sağlıklı bir doku payını almayı içerir. Küçük bir tümör küçük cerrahi gerektirir, ancak daha büyük tümörler için ameliyat , dilin veya çene kemiğinin bir kısmının çıkarılmasını içerebilir.   Kanser boyundaki lenf düğümlerine yayıldıysa, kanserli lenf düğümleri ve boyundaki ilgili doku cerrahi olarak çıkarılır.

Eğer ameliyat yüzün görünümünü veya hastanın konuşma, yemek yeme ya da her ikisini de önemli ölçüde sekteye uğratırsa, rekonstrüktif cerrahi gerekebilir. Bu, vücudun diğer bölgelerinden deri, kas veya kemiğin nakledilen greftlerini kullanmayı içerir. Diş implantları gerekebilir.

Radyasyon Tedavisi 

Oral kanserler , tümör hücrelerinin içindeki DNA’ya zarar vermek için yüksek enerjili X ışınları veya radyasyon parçacıklarının kullanılması ve bunların çoğalmasını engelleyen radyasyon terapisine özellikle duyarlıdır .

Dış ışın radyasyonu dışarıdan radyasyon sağlarken, brakiterapide radyoaktif tohumlar ve teller vücudun kanserine yakın yerleştirilebilir.  Brakiterapi sıklıkla dil kanserlerinin erken evrelerinde hastaları tedavi etmek için kullanılır. Radyoaktif teller veya iğneler doğrudan tümöre yapışır ve tümöre bir doz radyasyon verilir. Hasta genellikle genel anestezi altındadır. Bu işlem normalde 1-8 gün sürer.

Erken evre ağız kanseri olan bir kişinin sadece radyasyon tedavisine ihtiyacı olabilir, ancak kanserin  tekrar nüks etmesini önlemek için cerrahi, kemoterapi veya her ikisi ile de kombine edilebilir .Radyasyon tedavisi, bir hasta oral kanserin erken evrelerinde ise kanseri temizleyebilir.

Radyasyon tedavisinin tabiki yan etkileride bulunmaktadır. Genelde hastalar bu tedavileri seçerken yan etkilerine bakmaktadır. Diş çürüğü, ağız yaraları, diş eti kanaması, çene sertliği, yorgunluk, yanık gibi cilt reaksiyonları radrasyon tedavisinin yan etkilerini içermektedir.

Kemoterapi

Tüm kanser türlerinden bir seçenek olan kemoterapi ;  özellikle kanserin dönüşü için önemli bir olasılık varsa radyasyon terapisi ile kombine halde yapılmaktadır.  Kemoterapi, kanser hücrelerinin DNA’sına zarar veren ve üreme kabiliyetlerini baltalayan güçlü ilaçların kullanılmasını içerir.  Kemoterapi ilaçları bazen sağlıklı dokuya zarar verebilir. Genelde en olumsuz sonuçlara yani yan etkilere neden olmaktadır.

 • yorgunluk
 • kusma
 • mide bulantısı
 • saç dökülmesi
 • zayıflamış bağışıklık sistemi, enfeksiyon riskini artırır

Bu etkiler genellikle tedaviyi bitirdikten sonra gider.

Eğer ağız kanseri belirtileriniz varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Diş doktoruna düzenli kontrole gitmeniz bu tip kanserlerin belirlenmesi açısından önem arz eder.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa