Faydalı BilgilerManşetSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız Kokusu , Ağız Kokusu Nedenleri  ,Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?  ,Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

Ağız kokusunun nedenleri ve  nasıl geçireceği hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere ağız kokusuna ne iyi geleceğinden de bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Ağız Kokusu 

Ağız kokusu  utanç verici olabilir ve bazı durumlarda kaygıya bile neden olabilir. Market raflarındaki sakızlar, ağız gargaraları ve ağız kokusuyla savaşmak için tasarlanmış diğer ürünlerle dolup taşması hiç şaşırtıcı değildir. Ancak bu ürünlerin birçoğu sadece geçici önlemlerdir, çünkü sorunun nedenini ele almazlar.  Bazı gıdalar, sağlık koşulları ve alışkanlıklar, kötü nefesin nedenleri arasındadır. Birçok durumda, tutarlı bir diş hijyeni ile ağız kokusunu iyileştirebilirsiniz. Basit öz bakım teknikleri sorunu çözmezse, daha ciddi bir durumun kötü nefesinize neden olmadığından emin olmak için diş hekiminize danışmanız gerekir.

Ağız Kokusu Kötü nefes kokusu, kaynağa veya altta yatan ağız kokusunun nedenlerinden  dolayı değişir. Bazıları ağız kokusu çok az veya hiç olmamasına rağmen nefeslerinden  çok fazla endişelendirirken, diğerleri kötü ağız kokusuna sahiptirler ve bunu bilmezler. Kendi nefesinin nasıl koklandığını değerlendirmek zor olduğundan, kötü nefes sorularınızı doğrulamak için yakın bir arkadaşınıza veya akrabanıza danışın.

Ağız Kokusunun Nedenleri 

En kötü nefes ağzınızda başlar ve birçok olası sebep vardır. İçerirler:

  • Gıda parçacıklarının dişlerinizdeki ve etrafındaki döküntüleri bakterileri artırabilir ve kötü kokuya neden olabilir.
  • Soğan, sarımsak ve baharat gibi belirli yiyecekleri yemek de kötü nefese neden olabilir. Bu yiyecekleri sindirdikten sonra kan dolaşımına girerler, akciğerlerinize taşınırlar ve nefesini etkilerler.
  • Tütün ürünleri ve sigara içmek kendi hoş olmayan ağız kokusuna neden olur. Sigara içenler   ağız kokusu kaynağı olan dişeti hastalığına yakalanma olasılıkları daha yüksektir.
  • Kötü diş hijyeni ağız kokusuna neden olmaktadır. Günlük olarak fırçalamıyorsanız ve diş ipi kullanmıyorsanız, ağızda yiyecek parçacıkları kalır ve ağız kokusuna neden olur. Dişlerinizde renksiz, yapışkan bir bakteri (plak) oluşur. Fırçalanmadığı takdirde, plak diş etlerinizi tahriş edebilir ve sonunda dişlerinizle diş etleriniz (periodontitis) arasında plak dolgulu cepler oluşturabilir. Diliniz de koku üreten bakterileri yakalar ve ağız kokusunun nedenleri haline gelir.
  • Tükürük, kötü kokulara neden olan parçacıkları gidererek ağzınızı temizlemeye yardımcı olur. Tükürük üretimi azaldığı için ağız kuruluğu veya kserostomi denilen bir durum kötü nefese katkıda bulunabilir. Ağız kuruluğu, uyku sırasında doğal olarak ortaya çıkar,  sabah ağız kokusunun nedeni budur.
  • Bazı ilaçlar, ağız kurumasına katkıda bulunarak dolaylı olarak ağız kokusu yaratabilir. Diğerleri nefesinizde taşınabilecek kimyasalları serbest bırakmak için vücutta parçalanabilir.
  • Ağzınızdaki enfeksiyonlar veya diş çürümesi, diş eti hastalıkları veya ağız yaraları sonucu ağız estetiği sonrası cerrahi yaralar ağız kokusunun nedenleri arasındadır.
  • Kötü nefes bazen bademciklerde oluşan küçük taşlardan kaynaklanır ve koku üreten bakterilerle kaplıdır. Enfeksiyonlar ya da burun, sinüs ya da boğazda kronik iltihap, postnazal damlamaya katkıda bulunabilir, aynı zamanda ağız kokusunun nedenleri olabilir.
  • Bazı kanserler gibi hastalıklar ve metabolik bozukluklar gibi durumlar, ürettikleri kimyasalların bir sonucu olarak ağız kokusunun nedenleri  olabilir. Mide asitlerinin kronik reflü (gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH) kötü nefes ile ilişkili olabilir. Küçük çocuklarda ağız kokusu, burun deliğine yerleştirilmiş bir yiyecek parçası gibi yabancı bir cisim tarafından meydana gelebilir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir ?

 

Ağız sağlığınızla ilgili nedenlerden dolayı, diş hekiminiz bu durumu daha iyi kontrol etmenize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Ağız kokusunu engellemek adına ;

Ağız gargaraları  ve diş macunları kullanılmalıdır.  Ağız kokunuz dişlerinizdeki bakteri (plak) nedeniyle oluşursa, diş hekiminiz bakterileri öldüren bir ağız garagarası önerebilir. Diş hekiminiz ayrıca plak oluşumuna neden olan bakterileri öldürmek için bir antibakteriyel madde içeren bir diş macunu da önerebilir.

Diş hastalığının tedavisi gerekli olabilir . Eğer diş veya diş eti hastalığınız varsa, doktorunuz kokuya neden olan etkileri ortadan kaldırmak adına – diş çürüğü varsa mesela dolgu yapılması-   sizi tedavi eder. Bazen sadece profesyonel temizlik  bakterileri temizler. Diş hekiminiz ayrıca, hatalı diş restorasyonlarının  düzelterek bakterilerin üreme zeminlerini engeller.

Ağız kokusunu engellemek için düzenli diş macunu ile dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca ağız kokusu için  ağız bakımına dikkat edilmelidir.

Ağız Kokusuna Kesin Çözüm

 

Ağız kokusu yaşayanlara İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen ada çayı kürünü önermekteyiz. Ada çayı antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile ağız kokusunu gidermektedir. Ada çayını 7-8 dk bir kapta 2 tutam kadar kaynattıktan sonra gargara olarak kullanabilirsiniz. Ada çayını bitki çayı olarak içebilirsiniz. Bunu günde 3-4 kere yapabilirsiniz.

 

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa