DiğerleriFaydalı BilgilerSağlıklı BesinlerYan Blok

Akasya Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Akasya Bitkisi Nedir ? , Akasya Bitkisinin Faydaları , Akasya Bitkisi Yan Etkileri 

Akasya bitkisi yüzyıllardan beri sağlık faydalarından kaynaklı sakızı yapılarak, yaprakları ve çiçeklerinden çay elde edilerek kullanılmaktadır. Tıbbi açıdan da kullanılan akasya hakkında daha fazla bilgi almak adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Akasya Bitkisi Nedir ? 

Akasya, bezelye ailesine ait bir çeşit çalı veya yaprak döken ağaçtır. Avustralya’da ve Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinde bulunan 800’den fazla akasya türü vardır. Akasya kuru ve güneşli habitatlarda iyi drene topraklarda yetişir. İnsanlar akasyayı süs amaçlı ve mobilya endüstrisinde uygulanmış ahşaplarından dolayı yetiştirmektedir. Bunun dışında akasyadan izole edilen bileşikler, tıbbi, farmasötik ve kozmetik endüstrilerinde uygulanmaktadır.

Akasya genellikle 40 feet yüksekliğe kadar büyür. Bazı akasya türleri, yüksekliği 70 feet ve çapı 3 feet olabilir. Çoğu akasya türü yeşil, pinnate yaprakları vardır. Dallar üzerinde yoğun olarak düzenlenmiştir ve dev bir eğrinin izlenimini yaratırlar. Kurak koşullarda yetişen akasya türleri, sadece dikey olarak düzleştirilmiş yaprak saplarını içermektedir. Avustralya dışındaki akasya türleri keskin dikenler ile kaplıdır. Dikenler, bitkileri aç otçullarından korur.

Akasya Bitkisinin Faydaları Akasyanın Afrika türlerinde , sokan karıncalar ile simbiyoz yaşarlar.  Akasya barınak  olarak karıncaları korurken , karıncalarda hayvanlardan ağacı korur. Akasya, 5 yapraktan oluşan bezelye çiçekleri geliştirir. Bunlar sarı veya beyaz, nadiren mor veya kırmızı renklidir. Çiçekler dalların sonunda yoğun, küresel kümeler halinde düzenlenir.

Akasya, çiçeklerin bulanık görüntüsünden sorumlu olan çok sayıda uzun organlı kokulu çiçekler üretir. Akasya meyvesi kuru bakladır. Uzatılmış ve 5 ile 6 kahverengi veya siyah tohumla doldurulmuştur. Akasya, tohum veya kesimler yoluyla çoğaltılabilir.  Akasya kısa ömre sahiptir. Çoğu tür 15 ile 30 yıl arasında yaşamaktadır.

Akasya Bitkisinin Faydaları 

 

Akasya bitkisi yararları aşağıda başlıklar halinde ele alınmaktadır.

Sindirim Sorunlarının Tedavisinde Kullanılır 

Akasya bitkisi içerisindeki lif ve elyaf, irritabl bağırsak sendromu (IBS) de dahil olmak üzere sindirim bozuklukları ile ilişkili kabızlığı ve diğer rahatsızlıkları hafifletmenize yardımcı olabilir . Akasya’nın sindirim sistemi için oldukça iyi olduğu  söylenebilir. Bir çalışma, akasya lifli yoğurdun , IBS veya İrritabl bağırsak sendromunun semptomlarını azaltmada daha etkili olduğunu göstermektedir .

Akasya Bitkisi ile  Diş Sağlığı

Akasya, daha parlak bir gülümseme ve uygun diş sağlığını korumanıza yardımcı olabilir. Aslında diş macununa bir tür akasya ağacının özü, özellikle diş eti iltihabı riskinin azaltılmasında ve günlük ağız hijyeninin muhafaza edilmesinde, daha fazla fayda sağlamak için eklenir. İlk araştırmalar  akasya sakızının antibakteriyel özelliklere sahip olmasının, ağızda çeşitli  hastalıklara yol açan zararlı bakterileri kontrol etmesine yardımcı olduğunu ileri sürmüştür. Bunun yanı sıra, çalışmalar akasya ile yapılan sakızın,  plak azaltmada daha yararlı olduğu  bilinmektedir.

Akasya Çayı Zayıflatır

 

Akasya, zengin lif içerdiği için çay olarak da tüketilmesi ve diyet öğünün de yer alması  daha uzun süre tok olarak kalmanıza yardımcı olduğu için kilo vermede etkili olabilmektedir. Mide doygun hissettiğinizde, atıştırmak  daha az olasıdır ve bu da kilo almanıza veya obeziteyi tedavi etmenize yardımcı olur.

Akasya Boğaz  Ağrısına İyi Gelir 

 

Akasya ayrıca boğaz ağrısı semptomlarının giderilmesinde de faydalıdır. Koruyucu bir film oluşturarak ağzın mukus zarındaki tahrişleri azaltmaktadır.  Günümüzde akasya boğaz pastilleri ve öksürük ilaçları gibi pek çok soğuk ilaçta bir madde olarak kullanılmaktadır.

Kolesterol Düşürmede Yararlıdır 

Akasya ayrıca kolesterolü düşürmede de rol oynadığı bilinmektedir. Diyetinize Akasya sakızı ekleyerek kolesterol seviyenizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Vücut için bir Detoks  Görevi Görür 

Akasya’nın, toplam vücut detoksunda veya temizleme prosedürlerinde bir bileşen olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Akasya, içinde bulunan lif içerikleri nedeniyle vücudu temizlemede önemlidir.

Cilt Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılır 

Akasya’nın derideki gözenekler sonucu oluşan   sivilce gibi çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de yararlı etkileri olduğu bilinmektedir . Sivilce genellikle gençlerde yaygındır. Derideki gözenekler genellikle enfekte olur ve bu da sivilce  oluşumlarına neden olur. Akasya balı içinde büyük bir fruktoz şekeri konsantresi bulunur ve bu kristalleşmez. Bu Akasya balı, aslında, özellikle diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında, sivilce oluşumunun azaltılmasına yardımcı olabilecek antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Akasya Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 

Akasya özütü alınarak vücudun bağışıklık sistemi de gelişir. Araştırma çalışmaları akasya özünün farelerde WBC sayısını arttırdığını ve bağışıklık sistemini daha güçlü ve daha işlevsel hale getirdiğini göstermiştir. Akasya özünün kemoterapinin yan etkilerini azalttığı da bilinmektedir. Bu da kanser hastalarının tedavi boyunca daha sağlıklı ve daha güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

Diyabet Tedavisinde Akasya 

Akasya’nın diyabet tedavisinde yararlı olduğu konusunda kesin kanıtlar olmamasına rağmen;bazı akasya takviyeleri kan şekeri seviyesini kontrol etmek için yardımcı olabileceği de bilinmektedir. Bununla birlikte, diyet lifi bakımından zengin gıdaların, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir. Böylece, Akasya eklenmiş gıdalar alarak günlük liflerini artırabilir ve buna bağlı olarak kan şekeri seviyesini düzenleyebilirsiniz.

 

Akasya Bitkisi Yan Etkileri 

 

Her türlü lif bakımından zengin takviyeyi tüketirken, yavaş yavaş alımınız gerekir. Çünkü fazla lif;  gaz, şişkinlik, kabızlık ve kramplar gibi  yan etkilere neden olmaktadır.  Çalışmalarda bildirilen yan etkiler, özellikle ilk haftada sabahın erken saatlerinde bulantı, hafif ishal ve abdominal şişkinliği içerir.

Araştırma eksikliğinden dolayı, uzun süreli yüksek akasya lifi kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Akasya fiberinin, bir sağlık durumunun tedavisinde standart bakımın yerini tutamaması gerektiğini unutmayın. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa