Sağlıklı Yaşam

Akciğerlerde Sıvı Birikmesi

Akciğerde Sıvı Birikmesi Tedavisi 

Akciğerlerde sıvı birikmesi veya plörezi olarak bilinen rahatsızlığı nedenleri , belirtileri ve tedavisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tıbbi rahatsızlık olan bu duruma karşı mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğinin unutmayınız.

Akciğerlerde Sıvı Birikmesi ( Plörezi )  

 

Akciğerlede sıvı birikmesi, nefes alma durumunu kötüleştiren  keskin bir göğüs boşluğu ağrısı ile karakterize olan göğüs ağrısı sendromu olarak tanımlanmaktadır. Plörezi, akciğerler (plevra) etrafındaki astarların iltihaplanması sonucu oluşur; bu durum aynı zamanda plörit olarak da bilinir. İki tane plevra tabakası vardır: biri akciğerleri (viseral plevra olarak adlandırılır) ve diğeri göğsün iç duvarını (parietal pleura) örter. Bu iki tabaka plevral sıvı ile yağlanır.  Plörezi genellikle iki tabaka pleura arasındaki boşlukta fazladan sıvı birikmesi ile ilişkilidir. Bu sıvı bir plevral efüzyon olarak adlandırılır.

Akciğerlerde Sıvı Birikmesi Akciğerin ağrı lifleri plevrada yer alır. Bu doku iltihaplandığında, göğüste nefes alma ile daha da kötü bir acıya neden olur. ;Akciğerlerde sıvı birikmesi diğer semptomları arasında öksürük , göğüs hassasiyeti ve nefes darlığı bulunur.

Plörezi Nedenleri

 

Plörezi, aşağıdaki durumlardan herhangi birine neden olabilir:

  • Enfeksiyonlar: bakteriyel (tüberküloza neden olanlar dahil), mantarlar, parazitler veya virüsler
  • Solunan kimyasallar veya toksik maddeler: amonyak gibi bazı temizlik maddelerine maruz kalma
  • Kollajen vasküler hastalıklar: lupus , romatoid artrit
  • Kanserler: örneğin, akciğer kanseri veya meme kanserinin plevraya yayılması
  • Plevrada tümörler: mezotelyoma veya sarkom
  • Tıkanıklık: kalp yetmezliği
  • Pulmoner embolizm: kan damarlarının içinde akciğerlere kan pıhtılaşması. Bu pıhtılar bazen kanın ve oksijenin akciğer kısımlarına şiddetli bir şekilde indirgenmesini ve akciğer dokusunun (akciğer enfarktüsü olarak adlandırılan ) kısmın ölümle sonuçlanabileceğini düşündürmektedir . Bu da, plörezi neden olabilir.
  • Lenf kanallarının tıkanması: merkezi yerleşimli akciğer tümörlerinin bir sonucu olarak
  • Travma: Göğüsteki plevral boşluktan hava veya sıvıyı boşaltmak için kullanılan göğüs tüplerinden kaburga kırıkları sonucu
  • İlaçların etkisi

Akciğerde Sıvı Birikmesi Belirtileri 

 

Akciğerde sıvı birikmesi belirtileri arasında ; nefes alıp verme ile göğüste şiddetlenen ağrı, nefes darlığı ve / veya , batma hissi akciğerde sıvı birikmesi belirtileridir.

Plörezi en sık görülen semptom, genellikle inspirasyonla (nefes almakta) yayılan ağrıdır. Akciğerin kendisinde herhangi bir ağrı sinirleri olmamasına rağmen, plevra bol sinir uçları içerir. Plevra katmanları arasındaki boşlukta fazla sıvı biriktiğinde, ağrı genellikle daha az şiddetli plörezi şeklindedir. Çok fazla miktarda sıvı birikmesiyle, akciğerlerin genişlemesi sınırlı olabilir ve nefes darlığı daha da kötüleşebilir.

Göğüs  boşluğu, vücudun üst kısmının hem önünü hem de arkasını temsil eder. Enflamasyon arkaya doğru ise, o zaman ağrı bir sırt ağrısı olarak meydana gelmektedir. Plörezi de acı derin nefesler ile kötüleşecektir. Diğer bel ağrısı nedenlerinin çoğu bu duruma sahip değildir, ancak bazı insanlar için sırt ağrısı öksürük ile daha da kötüleşecektir . Plörezi ağrısı çok belirgindir. Ağrı göğüstedir  ve genellikle  nefes alıp vermede şiddetlenir.

Plörezi Teşhisi 

 

Plörezi teşhis etmek için, doktor, göğüste ağrı bölgesini inceler ve sıklıkla her iki nefesi olan plevranın iki iltihaplı katmanının sürtünmesiyle oluşan sürtünmeyi   duyabilir. Bu sesin ürettiği gürültü, bir plevral sürtünme rublesi olarak adlandırılır. Büyük miktarlarda plevral sıvı birikimi ile, nefes seslerini azaltılabilir. Bir akciğer röntgeni, plevral boşlukta sıvı tanısında kullanılan bir araçtır. X-ışını üzerindeki bulgularla sıvı toplama miktarını tahmin etmek mümkündür. Bazen, plevral boşluğun içinde 4-5 litre kadar sıvı birikebilir.

Ultrason, plevral sıvının varlığını tespit etmek için bir yöntemdir.  Bir CT taraması , çok az miktarda sıvı ve sıkışmış plevral sıvı ceplerinin tespit edilmesinde ve aynı zamanda bölgeyi çevreleyen dokuların yapısının belirlenmesinde çok yardımcı olabilir.

Plevral sıvının bir iğne ve şırınga  ile çıkarılması plörezi nedeninin belirlenmesinde çok önemlidir. Akışkanın rengi, kıvamı ve berraklığı laboratuarda analiz edilir. Akışkan analizi ya bir   eksüda  veya transuda yapılır. Eksüdatif sıvının nedenleri arasında enfeksiyonlar ( pnömoni gibi ), kanser , tüberküloz ve kollajen hastalıkları ( romatoid artrit ve lupus gibi ) yer alır.  Transüdatif sıvının nedenleri konjestif kalp yetmezliği ve karaciğer ve böbrek hastalıklarıdır. Pulmoner emboli , plevral boşlukta transudatlara veya akıntılara neden olabilir.

Sıvı ayrıca bulaşıcı organizmaların ve kanser hücrelerinin varlığı için de test edilebilir . Bazı durumlarda, tüberküloz (TB) veya kanser şüphesi varsa, mikroskobik çalışma için küçük bir plevra parçası (biyopsi) alınabilir.

Akciğerde Sıvı Birikmesi Tedavisi 

 

İlaçların alınması  splintlenmesi plörezi ağrısını azaltabilir. Tabii ki altta yatan hastalığın tedavisi, sonuç olarak plörezi de hafifletir. Örneğin, bir kalp, akciğer veya böbrek hastalığı  durumu varsa, tedavi edilir. Göğüs boşluğundan sıvı alınması (torasentez) ağrıyı ve nefes darlığını azaltabilir. Bazen sıvı çıkarma, plörezi geçici olarak daha kötü hale getirebilir, çünkü akışkanın yağlanması olmadan, iki iltihaplanmış plevral yüzey, her bir nefesle doğrudan birbirine sürülebilir.

Plevral sıvı enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa uygun tedavi antibiyotikleri ve sıvının drenajını içerir. Plevral boşluk içinde irin varsa, bir göğüs drenaj tüpü takılmalıdır. Bu prosedür, göğsün içine lokal anestezi altında bir tüp yerleştirmeyi içerir.  Çok miktarda irin ve yara dokusu bulunan ciddi durumlarda dekortikasyon  yapılmalıdır.  Bu prosedür genel anestezi altındaki plevral boşluğun özel bir torakoskop  ile incelenmesini içerir. Bu pipel alet sayesinde, skar dokusu, irin ve döküntüler çıkarılabilir. Bazen, daha karmaşık durumlar için açık bir cerrahi prosedür (torakotomi) gereklidir.

Kanserden kaynaklanan plevral efüzyon vakalarında, sıvı genellikle tekrar birikir. Bu ortamda plörodez denilen bir prosedür kullanılır. Bu prosedür, enflamasyonu oluşturmak için plevral katmanlar arasındaki boşluk içinde, bleomisin, tetrasiklin veya talk tozu gibi bir tahriş edici maddeyi aşılamayı gerektirir . Bu iltihap, sırayla, yara oluşumu arttıkça iki pleura katmanına yapışır. Bu prosedür, böylece, plevra arasındaki boşluğu ortadan kaldırır ve akışkanın yeniden birikmesini önler.

 

Akciğerde sıvı birikmesi hakkında bizim vereceğimiz bilgiler bu kadar umarım yararlı bir yazı olmuştur. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa