ManşetÖne çıkanlarPopüler YazılarSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Alerji Çeşitleri Ve Polen Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Alerji Nedir?, Alerji Belirtileri ve Nedenleri ,Alerji Çeşitleri ,Alerjik Rinit ,Cilt Alerjileri ,Gıda Alerjileri ,İlaç Alerjileri ,Böcek Sokması Alerjileri ,Polen Alerjisi Tedavisi

Alerji, bünyenin, gerçekte zararlı olmayan birtakım maddelerden ya da hava şartlarından etkilenmesi, psikolojik faktörler neticesi birtakım maddelere reaksiyon göstermesidir. Bu reaksiyonların tedavisi nasıl olur, hangi natürel tekniklerle alerji tedavisi yapılıyor, alerji nasıl geçer, hangi yiyeceklerden alerji oluşur, polen alerjisi tedavisi nedir gibi sorularının cevapları için mutlaka bir doktora danışıp alerji etkenlerini öğrenmek gereklidir.

Alerji Nedir?

Alerjinin birçok farklı nedeni vardır ve semptomlar hafif ie potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Alerji aynı zamanda astımın neden ve sebebiyle ilişkili başlıca faktörlerden biridir. Çoğu alerji için etkili önleme ve tedavi seçenekleri mevcuttur.  Alerji , bir kişinin bağışıklık sistemi çevrede bulunan ve çoğu insan için zararsız olan maddelere tepki gösterdiğinde ortaya çıkar . Bu maddeler alerjen olarak bilinir ve toz akarları, evcil hayvanlar, polenler, böcekler, keneler, küfler, gıdalar ve bazı ilaçlarda bulunur.

Alerji Belirtileri ve Nedenleri Atopi , alerjik hastalıklar geliştirmeye yönelik genetik (kalıtsal) bir eğilimdir. Atopisi olan insanların atopik olduğu söylenir.  Atopik insanlar alerjenlere maruz kaldıklarında, alerjik inflamasyona (kızarıklık ve şişlik) yol açan bir bağışıklık reaksiyonu geliştirebilirler .

Alerji Belirtileri ve Nedenleri 

Alerjiler  aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

 • burun ve / veya gözler de akıntı ;  saman nezlesi (alerjik rinit / konjonktivit)
 • Ciltte egzama, kurdeşen (ürtiker) gibi döküntü ve kızarıklıklar
 • Astım ve benzeri gibi solunum güçlükleri

Bir kişi için alerjen olan bir madde başka biri için olmayabilir. Herkes farklı tepki gösterir. Diğer aile üyeleri alerjiden veya astımdan muzdariplerse, alerji geliştirme olasılığı (veya riski) artar.

Belirli bir alerjene alerjisi olan bir kişi onunla temas ettiğinde, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu, alerjenin (örneğin polen) vücuda girmesiyle başlar ve bir antikor cevabını tetikler. Antikorlar kendilerini mast hücreleri olarak adlandırılan özel hücrelere bağlar. Polen, antikorlarla temas ettiğinde, mast hücreleri, bunlardan biri histamin olarak adlandırılan bazı maddeleri serbest bırakarak tepki verir . Histamin salınımı bir alerjene bağlı olduğunda, ortaya çıkan şişlik ve iltihap aşırı derecede rahatsız edici ve rahatsızlık vericidir.

Alerjik reaksiyonların en yaygın nedenleri ;

 • Toz akarları
 • polen (ot veya ağaç)
 • yer fıstığı, inek sütü, soya, deniz ürünleri ve yumurta gibi besinler
 • kediler ve köpekler, atlar, tavşanlar ve diğer tüylü  hayvanlar
 • böcek sokması ve kene ısırıkları
 • ilaçlar

Bazı kimyasallar ve gıda katkı maddelerine benzer reaksiyonlar meydana gelebilir, ancak bağışıklık sistemini içermiyorlarsa, “alerji” yerine “advers reaksiyonlar” olarak bilinirler.

Alerji Çeşitleri 

Alerjiler bulaşma ve nedenine göre farklı türlere ayrılmaktadır.

Alerjik Rinit 

Alerjik rinit ; burun alerjis veya saman nezlesi olarak bilinmektedir.  Alerjen içeren solunum havası en yaygın solunum alerjisi olan alerjik rinite neden olabilir. Alerjik rinit genellikle iki yaş civarında başlar, ancak diğer yaşlarda da görülebilir.

Diğer solunumsal alerjiler sinüsleri (alerjik sinüzit), bronşiyal tüpleri (astım) ve akciğerleri (hipersensitivite pnömonisi) etkileyenleri içerir.  Alerjik rinit genellikle mevsimseldir ve aralıklı alerjik rinit olarak adlandırılır. Kalıcı alerjik rinit tüm yıl boyunca oluşur ve bazen “sinüs” olarak adlandırılır.

Astım :  Astım, alt solunum yollarında anormal bir reaksiyondur. Ana nedenler, polen, küf sporları, hayvan kepeği ve toz akarları gibi alerjenlere karşı çevresel maruziyet ve alerjilerdir. Egzema ve alerjik rinit gibi diğer alerjiler de özellikle çocuklarda astıma bağlıdır.

Astım, genellikle sabahın erken saatlerinde belirgin olan tekrarlayan sıkı bir göğüs ağrısı, hışıltılı ve / veya öksürüğe neden olur. Semptomlar genellikle soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkilidir, ancak egzersiz, soğuk ve kuru hava, kahkaha, ağlama ve alerjenlere ve tahriş edici maddelere maruz kalma ile de tetiklenebilir.

Cilt Alerjileri 

Kontakt dermatit:  Bu cilt alerjisi kaşıntılı döküntülerle karakterizedir ve yetişkinlerde çocuklardan daha sık görülür. Doğal bir maddeyle (örneğin kedi tüyü) veya alerjene dönüşen üretilmiş bir ürünle (örneğin sabun) temastan kaynaklanır.

Atopik dermatit veya egzama:  Aile öyküsü alerjisi olan çocuklar egzamaya eğilimlidir ve egzamadan muzdarip olan çocukların daha sonraki yaşamlarında başka alerjiler geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu alerjik riniti, astımı ve hatta besin alerjilerini (özellikle yumurta ve yer fıstığı) içerir.

Egzama öncelikle çok kuru ciltler neden olur. Döküntüler tipik bir görünüme sahiptir, gelir ve gider, her zaman kaşıntılıdır ve akut veya kronik olabilir. Akut döküntü, kırmızı ve şişmiş olarak vuku bulur; kronik döküntü, normal deriden daha kalın ve koyudur. Döküntü genellikle bebeklik döneminde başlar ve çocuk geliştikçe dağılımını değiştirir.

Kurdeşen veya ürtiker:  Birkaç dakika veya gün süren kurdeşen  , ciltteki kaşıntılı kırmızı şişliklerdir. Bazı gıdalar, polen, hayvan kudreti, ilaçlar, böcek ısırıkları, soğuk, ısı, ışık veya duygusal stres gibi faktörlere sistematik bağışıklık reaksiyonu neden olurlar.

Kurdeşen aylarca veya yıllarca sürebilir. Bu meydana geldiğinde, kronik ürtiker olarak adlandırılırlar. Kronik ürtikeriniz varsa, boyut ve şekil olarak değişen bir veya birden fazla yumru olabilir. Kurdeşen kaşıntılıdır ama ağrılı değildir ve iyileştiklerinde, cilt üzerinde daha açık veya koyu lekeler bırakmazlar.

Gıda  Alerjileri

 

Pek çok çocuğun gıda alerjisi olduğundan şüphe duyulsa da, 25 çocuktan sadece birinin gıda alerjisi olduğu doğrulanmaktadır. Herhangi bir gıda alerjik reaksiyona neden olabilir, ancak en yaygın nedenleri inek sütü, yumurta akı, yer fıstığı, buğday ve soya fasulyesindeki proteinlerdir.

Yiyeceklere karşı alerjik bir reaksiyon genellikle 5 dakika ile yaklaşık yarım saat arasında bir sürede oluşur. Gıda alerjisinden hangi alerjenlerden sorumlu olduğunun belirlenmesi bazen zordur, çünkü yiyeceklere reaksiyonlar bazen gecikmektedir.

İlaç Alerjileri

 

En yaygın ilaç alerjisi penisilin ailesindeki antibiyotiklere bir tepkidir. Alerjik tepkimeler;

 • Antibiyotikler
 • Aspirin ve diğer ağrı kesiciler
 • Anestezi sırasında kullanılan kas gevşeticiler ve genel anestezik ajanlar
 • Lokal anestezikler
 • X-ışını amacıyla kan içine enjekte edilen boyalar

 

Böcek Sokması Alerjileri

 

Böcek  alerjisine neden olan böcekler bal arısı, sarı ceketli yaban arısıdır. Arılar ve yaban arıları genellikle barışçı böceklerdir ve rahatsız olduklarında sadece kendini savunma amacıyla sokarlar.

Böcek sokmalarına karşı alerjiniz olduğunu ve zehirle kolayca temasa geçebileceğinizi biliyorsanız, acil adrenalin oto-enjektörünü taşımanız en iyisidir. Adrenalin ile kendinizi enjekte etmek, tıbbi yardım alıncaya kadar alerjik semptomlara karşı önlem almaya yardımcı olacaktır. .

Polen Alerjisi Tedavisi 

 

 • Patates unu: Bu gibi polen alerjisi amacıyla en tanınan ev ilaçlarından birisi bir bardak su içerisinde 3 dolu yemek kaşığı patates unu eritmek. Sonra bir kova su amacıyla bu karışımı ekleyin. Bu suyu kullanarak bir banyo yapın. şayet bir küvet varsa küveti doldurarak günde 2 defa girerek rahatlayın.
 • Avokado: Alerji olan bölgeye avokado yapıştırıp, uygulayın.
 • Yeşil çay: Yeşil çay nebati antihistaminik ve alerji amacıyla en iyi ev ilaçlarından biridir. Yeşil çay değil, ayrıca kara çayda kullanması olası. Papatya çayı da diğer bir alternatiftir. Bal ile tatlandırarak ve günde 2 kez kullanabilmeniz mümkün.
 • Bal: Alerji amacıyla bir günde iki kez kullanımı iyi bir çıkar yol şekilde kabul edilir. Saf baldan 1 ya da 2 çay kaşığı tüketilmesi de yararlı olacaktır.
 • Zencefil: Bu alerji amacıyla itimat edilir bir tabii şifalı bitkilerdendir. Bir parça zencefili soyup ezdikten sonra kabın içine yerleştirin. Üstüne biraz kaynar su doldurun. Biraz bekleyin içeceğiniz kullanıma hazır. Bu kür, hafif alerji için iyi yollarından birisidir.

 

Alerjilere karşı dikkatli davranmak gerekmektedir. Alerjileri olan insanlar için  yazımızı umarım yararlı olacaktır. Yazımız hakkında merak ettiğiniz soruları yorum kısmından yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa