Sağlıklı Beslenme

Alkali Beslenme

Alkali Diyet Nedir?, Vücudun pH Seviyeleri,Alkalin Diyet Faydaları ,Alkali Beslenme Listesi 

Alkali beslenme , gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Alkali beslenme savunucuları, asit oluşturucu gıdaların alkali gıdalarla değiştirilmesinin sağlığını geliştirebileceğini ileri sürmektedir.Hatta kanser gibi ciddi hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyorlar.Aslında bu diyet tarafından yemin eden ve mucizevi sonuçları olan çok az insan var.Ancak alkali diyetin arkasında iyi bir kanıt var mı? Bir bakalım.

Alkali Diyet Nedir?

 

Alkalin diyet  kanınız dahil olmak üzere vücudunuzdaki sıvıların kan pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.  PH’nız kısmen yediğiniz yiyeceklerin mineral yoğunluğu tarafından belirlenir. Yeryüzündeki tüm canlı organizmalar ve yaşam formları, uygun pH seviyelerinin korunmasına bağlıdır ve sıklıkla hastalık ve bozukluğun dengeli bir pH’a sahip bir vücutta meydana gelmeyeceği söylenir.

Alkali DiyetUzmanlar  insan hayatının 7.365–7.4 kadar kanın çok sıkı kontrol edilen pH seviyesini gerektirdiğini kabul ediyor.  Kişisel pH 7.35 değişebilirler ve  özellikle idrardan sonra değerler farklıdır. Elektrolit dengesizlikleri geliştirirseniz ve sıkça çok fazla asidik gıda tüketirseniz – asit asitli gıdalar – vücudunuzun değişen pH seviyesi, artmış  asidoz  ile sonuçlanabilir   Şimdi aşağıda vücut için pH nedir öğrenelim ve alkali beslenme yararlarına ve beslenme listesine geçelim.

Vücudun pH Seviyeleri

 

Alkali diyet hakkında konuşurken, pH değerinin  anlamak önemlidir.  Basitçe söylemek gerekirse, pH değeri asidik veya alkali bir şeyin nasıl olduğunun bir ölçüsüdür.  PH değeri 0 ile 14 arasındadır:

  • 0-7 asidiktir.
  • 7 nötr.
  • 7-14 alkalidir (alkali genellikle bazik olarak adlandırılır ).

Bu diyetin pek çok savunucusu, insanların idrarlarının pH değerini, test çubukları kullanarak izlediğini ve bunun alkali (7’nin üzerinde pH) ve asidik olmadığından (7’nin altında) emin olduğunu ileri sürmektedir. Ancak pH değerinin vücutta büyük ölçüde değiştiğine dikkat etmek önemlidir. Bazı parçalar asidik, diğerleri alkalidir. Belirlenmiş bir seviye yok.

Mide, hidroklorik asit ile doludur ve 2 ile 3.5 arasında bir pH değerine sahiptir (yüksek oranda asidik). Bu yemeği parçalamak ve sindirime yardımcı olmak için gereklidir.  Diğer taraftan, insan kanı her zaman hafif alkalidir, pH 7,35 ile 7,45 arasındadır.  Kan normal aralığın dışına düşen bir pH değeridir çok ciddi ve tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Ancak bu sadece bazı hastalık durumlarında gerçekleşir ve günden güne yediğiniz yiyeceklerle kesinlikle ilgisi yoktur.

 

Alkalin Diyet Faydaları

Alkali diyet öneren uzmanlar vücuttaki yukarıda anlatılan optimum pH değerlerine ulaşması ile aşağıdaki sağlık yararlarını sağlayacağını düşünürler.

  • Kemik yoğunluğu ve kas kütlesini korur
  • Hipertansiyon ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Kronik ağrıları  ve inflamasyonu düşürür
  • Vitamin absorbsiyonunu artırır ve magnezyum eksikliğini önler
  • Bağışıklık fonksiyonu ve kanser korumasını geliştirmeye yardımcı olur
  • Sağlıklı  kilo kontrolüne yardımcı olur.

Bu arada belirtmek gerekir ki alakali beslenme listesine ( aşağıdadır ) baktığınızda zaten bu listede bulunan her bir besinin size ayrı ayrı bir çok sağlık faydası vardır. Bundan kaynaklı yukarıdaki yararları sağlaması oldukça normaldir. Yani bu sadece alkali gıdaların pH seviyenizi optimum tutması ile alakalı değildir.

Alkali Beslenme Listesi 

 

Bu yiyecekleri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Zaten bir çoğu yaşamamızın bir parçasıdır fakat oran olarak düşüktür. Diyetinizin % 70-80’ini  alkali beslenme açısından bu gıdalara yer vermeniz gerekir.

GIDAPotansiyel Renal Asit Yükü (PRAL) Meq / 100g
Meyve
Elmalar-2,2
Kayısı-4.8
Siyah Kuş Üzümü-6.5
Limon Suyu-2,5
Portakal-2.7
Şeftaliler-2.4
Armutlar-2,9
Kuru Üzüm-21
Çilekler-2,2
Karpuz-1,9
Sebzeler            
Kuşkonmaz-0.4
Brokoli-1,2
Havuç-4.9
Kereviz-5,2
Salatalık-0.8
Yeşil Fasulye-3.1
Marul-2,5
Patates-4.0
Ispanak-14,0
Domates-3.1
İçecekler            
Kahve-1,4
Kırmızı Şarap-2.4
Beyaz Şarap-1,2
Elma Suyu, Şekersiz-2,2
Portakal Suyu, Şekersiz-2,9
Limon Suyu, Şekersiz-2,5
Çeşniler ve Tatlılar         
Bal-0.3

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa