CarouselManşetSağlıklı YaşamSon Eklenenler

Antidepresan Etkisi Yaratan 6 Mucizevi Yiyecek Nelerdir?

Antidepresan Etkisi Olan Yiyecekler Gerçekten İşe Yarıyor mu?, Doğal Antidepresan Yiyecekler ,Doğal Antidepresan Çayları

Çağın rahatsızlığı olan depresyona karşı pek çok kişinin doğal çözümler araması da kaçınılmaz oluyor. Doğada pek çok mucize var ki depresyona da iyi gelebiliyor ve sağlıklı yaşam için adım attırıyor. İnsanları mutlu eden, onları çeşitli streslerden ve depresyondan uzaklaştıran pek çok durum olduğu gibi antidepresan etkisi gösteren yiyecekler de mevcut. Böylece antidepresan etkisi olan yiyecekleri düzenli olarak tüketirseniz eğer depresyon yaşıyorsanız, bunu en az seviyelere indirmiş olursunuz.

Depresyonla henüz hiç karşılaşmamışsanız, bu yiyecekleri düzenli tüketerek depresyona yakalanma riskinizi en az seviyelere kadar düşürebilirsiniz. Depresyona iyi gelen yiyecekler doğanın size sunduğu bir başka mucizedir.

Antidepresan Etkisi Olan Yiyecekler Gerçekten İşe Yarıyor mu?

İnsanın modunu bir anda değiştiren insanlar, yerler vardır. Gördükleri ve duydukları karşısında moral seviyeleri oldukça yükselen insanların vücut kimyaları çeşitli hormonlar ve stres seviyelerine karşı duyarlıdır. Mekan değiştirdiğinizde, sevdiğiniz ya da size iyi gelen insanlarla karşılaştığınızda bir anda modunuz yükselir. Böylece stres seviyeniz de kayda değer bir biçimde düşer. Bunun gibi örneklerin yanı sıra, antidepresan etkisi yaratan yiyecekler de mevcuttur. Bu yiyecekleri düzenli tüketerek, siz de depresyondan kurtulduğunuza şahit olacaksınız.

Doğal Antidepresan Yiyecekler 

Doğal Antidepresan Yiyecekler Doğal antidepresan olan yiyecekler, üzüntü ve stresten kaynaklana geçici depresyon etkilerinde kullanılmalıdır. Bunun dışında ciddi bir depresyon durumunuz varsa doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Sizlere aşağıda antideprasan etkisi yaratan yiyeceklerden ve içeriklerinden bahsedeceğiz.

Sarı Kantaron Otu 

Sarı kantaron otu , Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika’ya özgü bir bitkidir. Avrupalılar genellikle depresyon tedavisi için bir yol olarak sarı kantaron otu kullanlmaktadır.

Sarı kantaorunu çay olarak  almak, vücuttaki serotonin miktarını arttırmakla bağlantılıdır. Serotonin, beyinde, depresyonlu kişilerin genellikle düşük düzeyde olduğu iyi bir kimyasaldır. Birçok antidepresan , beyindeki serotonin miktarını artırarak çalışır.

Sarı kantaron, depresyonun hafif formları yardımcı olabilir. Çalışmalarda  sarı kantaronun antidepresan olarak depresyonu hafif ve orta şiddette tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır

Omega 3 Yağ Asitleri 

Omega-3 yağ asitleri , somon, alabalık ve sardalya gibi balıklarda bulunan sağlıklı bir yağ türüdür. Ek formda bulunurlar ve bazen balık yağı kapsülleri olarak adlandırılırlar. Araştırmacılar balık yağı takviyeleri alan insanlarda bulunan iki beyin kimyasalının düşük düzeyine sahip insanlarda depresyonca artmış risk altında bulmuşlardır. Her iki tipte omega-3 yağ asidi olan EPA’dan EPA’ya daha yüksek bir oran elde etmek için idealdir.

Omega-3 yağ asitleri elde etmek için balık yağı takviyeleri almanın yanı sıra, yediğiniz balık miktarını da arttırabilirsiniz. Haftada üç kez balık yemeniz, takviyeleri olmadan omega-3 yağ asitlerinizi artırabilir.

Bazı balıkların yüksek civa seviyelerine sahip olabileceğini unutmayın. Bunlar kılıçbalığı, çini balığı, kral uskumru ve köpekbalığı içerir. Bunları hafif konserve ton balığı, somon, tatlı su alabalığı ve sardalya gibi düşük cıva içeren balıklara tercih etmeyin.

Safran

Safran bir çiğdem kuru bir kısmından, iris ailesindeki bir çiçektenj elde edilen bir baharattır. Safran stigma almasının, hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Folat 

Düşük seviyelerde folik asit (folatın sentetik formu) ve depresyon arasında bir bağlantı olabilir . 500 mikrogram folik asit almak diğer antidepresan ilaçların etkinliğini arttırmakla bağlantılıdır.

Folat seviyenizi arttırmanın bir yolu folat bakımından zengin yiyecekleri günlük olarak tüketmektir. Bu fasulye, mercimek, tahıllar, koyu yapraklı yeşillikler, ayçiçeği tohumu ve avokado’yu içerir .

EGCG 

EGCG takviyeleri çok zayıf kullanılmaktadır -% 1 kadarı emilir!  Bir ek alarak EGCG, l-theanine, yeşil çayda bulunan başka bir rahatlatıcı bileşik ve kafein arasındaki sinerjiyi sağlayarak derprosyana karşı etkili olmaktadır. Bu güç merkezi, bellek, dikkat ve öğrenmeyi geliştirmek için birlikte çalışır. Depresyona stres, anksiyete veya odaklanma ve konsantrasyon problemleri eşlik ediyorsa yeşil çay tüketilmelidir.

Çinko

Çinko , öğrenme ve davranış gibi zihinsel işlevlerle bağlantılı bir besindir. Biyolojik Psikiyatride yapılan bir analize göre düşük seviyelerde çinko depresyon ile ilişkilidir .  Beslenme Nörobilimine göre , 12 hafta boyunca günde 25 miligram çinko takviyesi almak depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Çinko takviyeleri almak ayrıca vücuttaki mevcut omega-3 yağ asitlerinin miktarını artırabilir.

Doğal Antidepresan Çayları 

Doğal antidepresan çayları kolay hazırlanması ile daha çok tercih edilmektedir.

1. Papatya Çayı

Çocukluğumuzdan hepimiz papatya ve tıbbi özellikleriyle tanışıyoruz. Elbette, her birimiz hayatta en az bir kez bu bitkiden çay içmişizdir. Papatya infüzyonu uykusuzluk ve baş ağrısına karşı mücadelede yardımcı olur. Yorgunluğu giderdiği ve gece daha rahat uyumamızı sağladığı için son derece iyidir. Sabah bir bardak papatya çayı içtikten sonra, olağanüstü canlılık ve enerji yaşayacaksınız.  Kurutulmuş papatya güçlü yatıştırıcı etkisi ile ünlüdür. Stresli bir durumdan sonra ortaya çıkan endişeyi hafifletir. Bu bitki mükemmel bir şekilde tüm vücudu rahatlatır.

Papatya çayı tarifi:

 • İyileştirici bir içecek yapmak için, 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş çiçek salkımları bir bardak kaynar suya haşlanır ve 15 dk  bekletilir.
 • Ardından süzün ve biraz soğumaya bırakın. Papatya çayı sıcak bir şekilde içmek için tavsiye edilir, ama sıcak ağzınızı yakmamalıdır.
 • Tercihen öğünlerden önce günde üç kez bu doğal antidepresandan yarım bardak içmelisiniz.
 • Çaya  şeker eklemeyin.
 • Papatyayı nane veya melisa ile de birleştirebilirsiniz.

Stresi azaltmak için papatya çayı kullanmanın seyri üç haftadan fazla olmamalıdır.

2. Melissa Çayı 

İnsanlar Melissa’ya limonlu nane derler. Melissa’nın hoş aroması, yapraklarının uçucu yağa sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca limon nane yaprakları C vitamini, tanen, karoten, reçineler bakımından zengindir. Ancak limon balsamındaki uçucu yağlar sayesinde limon kokusu ve acı tadı vardır. Ve melissa güçlü yatıştırıcı özelliklere sahip olan uçucu yağlar sayesinde etkilidir.  Bu harikulade bitkinin zayıf bir infüzyonu bile önemli ölçüde rahatlatır ve yatıştırır. Buna ek olarak, Melissa’nın büyük bir kısmı, uyuşukluğa neden olmamasıdır.

Yatıştırıcı Melissa çayı tarifi:

 • Bir termos şişesinde 60 g kuru ot koyun
 • Birkaç bardak sarp kaynar su ekleyin
 • Sıkıca kapatın ve 2.5 saat bekletin.
 • Hazır içeceği süzün ve günde üç kez 100-120 ml alın.

Melissa, bir bireysel hoşgörüsüzlük veya düşük tansiyonu olan kişilerde kontrendikedir. Bundan kaynaklı başka çaylar tüketilmelidir.

3. Zencefil Çayı 

Zencefil, artan zihinsel aktivitenin neden olduğu strese karşı mücadelede mükemmel bir yardımcıdır. Sinir sisteminin en iyi uyarıcılarından biridir ve vücuda tonusa dönüşür. Çoğunlukla, bu bitki, bir korku hissi ile birlikte, nevroz ve depresyon eğilimi olan kişiler tarafından kullanılmak üzere endikedir.

Zencefil çayı tarifi 

 • Bir zencefil kökü alın
 • Bir bardak suda kaynatın
 • 7-8 dk kaynadıktan sonra altını kapatın ve hafif ılındıktan sonra bal veya limon ile için

Hafif ve orta derece depresyon durumlarınız için bu doğal antidepresan çaylar ve bitkisel doğal içerikler işinize yarayacaktır. Tabi bunlar tek başına etki etmez. Kendinize zaman ayırarak egzersiz yapmalı, bir hobi ile uğraşmalı ve gerekli durumda doktora görünmelisiniz.

Doğal depresanlar ile ilgili yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa