Faydalı BilgilerSağlık RehberiSağlıklı YaşamSon Eklenenler

At Kestanesi Çayı Nedir ? Nasıl Yapılır ?

At Kestanesi Nedir ? ,At Kestanesi Çayı Hazırlama ,At Kestanesi Çayı Faydaları, At Kestanesi Yan Etkileri

Herkesin merak ile beklediği ve çay olarak tüketilen at kestanesi çayı yararlarını bu yazıda değineceğiz. Yazımızda at kestanesi nedir , faydaları nelerdir ve çayı nasıl hazırlanır ona değineceğiz. Ayrıca at kestanesinin yan etkileri hakkında da bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

At Kestanesi Nedir ? 

At kestanesi, Balkan Yarımadasına özgü bir ağaçtır ancak sadece kuzey yarım kürede bulunur. At kestanesi tohumu, yaprakları, kabuğu ve çiçekleri, bir dizi sağlık sorununu gidermeye yardımcı olmak için yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. At kestanesi çekirdeğinin Avrupa fitoterapisinde yeri vardır ve vasküler sorunları gidermek için kullanılır. At kestanesi çayı, Türk halkının tıbbi temelidir ve mide rahatsızlığını gidermek ve böbrek taşı geçmek için kullanılır; Aynı zamanda hemoroid semptomlarını hafifletmek için tohumları kullanırlar. Günümüzde, at kestanesi esas olarak, damarların bacaktan kalbe etkili bir şekilde kan vermediği bir durum olan kronik venöz yetmezlik veya CVI gibi vasküler problemler için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. At kestanesi, birkaç muhtemel yararı olan aescin adı verilen bir bileşik içerir.  Bu sayede aşağıda aktaracağımız yararları sağlar.

At Kestanesi Çayı Hazırlama

At Kestanesi Çayı NedirAt kestanesi çayı ağacın kabuğu ve yaprakları yapılır ve sağlık yararlarının çoğuna sahiptir. Kabuğun aktif bileşenleri arasında kumarinler, fraxin, skopolin, aesculetin, kuersetin, steroller, tanenler ve saponinler bulunur. Bu arada, yaprak aktif bileşenleri arasında coumadinler, aeskulin, skopolin, fraxin, stigmasterol, beta-sitosterol ve rutin bulunmaktadır.

Kabuğundan at kestanesi çayı yapmak için, yaklaşık bir bardak sıcak su içinde bir çorba kaşığı at kestanesi kaynatın. Yapraktan at kestanesi çayı yapmak için, bir bardak sıcak suya bir yumru kadar koyun ve yaklaşık 7 dakika bekletin.

At kestanesinin bütün somunu sadece harici uygulamalar için kullanılmalıdır. Bunlar zehirlidir ve uzman bir uygulayıcı tarafından olmadığı sürece topikal olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ayrıca, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olan kişilerin herhangi bir at kestanesi ekstraktından kaçınmaları tavsiye edilir. Hamile ve emziren kadınların da at kestanesi çayı ve ekstreleri kullanmamaları önerilmektedir. At kestanesi çayı veya özlerinden herhangi birini almadan önce bir uzaman danışmanız sizin için yararlı olacak ve olası komplikasyonları engelleyecektir.

At Kestanesi Çayı  Faydaları

  • Kronik Venöz Yetmezlik veya CVI, post-trombotik sendrom veya flebit olarak da bilinir.  Kronik venöz yetmezliğin geleneksel medikal tedavisi, tipik olarak, birçok hastanın rahatsızlıktan dolayı sevmediği kompresyon tedavisinden oluşur.  At kestanesi çayı CVI üzerindeki etkinliğini incelemeler yapılmış ve önemli sayıda randomize kontrolü ile at kestanesinin etkili ve güvenilir olduğunu ileri sürmüşlerdir.
  • Belirli bir madde üzerinde kanser araştırması yapıldığında, bilim adamları bu maddenin bir laboratuvardaki belirli kanser hücreleri türlerine etkisini gözlemleyerek başlar. Maddenin, kanser hücrelerinin ölümüne neden olmasında önemli bir etkisi varsa, potansiyel bir kanser tedavisi olup olmadığını görmek için gelecekteki araştırmalar garanti edilebilir .  Bir laboratuvar ortamında, at kestanesi, lösemi, servikal kanser ve meme kanseri ile ilgili hücreler üzerinde kanserle mücadele etkileri göstermiştir. Bundan kanıtlara dayanarak at kestanesi çayı kansere karşı da önleyici olduğunu ortaya koymaktadır.
  • At kestanesinin , vücudunuzun serbest radikal hasarıyla savaşmasına ve hastalıklarla daha etkin mücadele etmesine yardımcı olabilecek bazı inanılmaz antioksidanlar barındırmaktadır. Çalışmalar, at kestanesi içinde hem quercetin hem de kaempferol glikozitlerini keşfettiler ve iki antioksidan, hastalıklara karşı oldukça etkili bir yapıya sahiptir.
  • Birçoğumuz probiyotik gıdaların sindirime ve bağırsak sağlığına yardımcı olabileceğini biliyoruz, ama prebiyotiklerle bunları eşleştirerek daha fazla sindirim faydaları elde edeceğimizi bilmiyoruz. Prebiyotikler, kolondaki bağırsak mikroflorası tarafından fermente edilen sindirilemeyen bir elyaf bileşiğidir. Pobiyotiklerin etkisini iyileştirmek için at kestanesi özü ve keten tohumu yağı oldukça etkili olmaktadır.
  • At kestanesi yaraların iyileşmesine yardımcı olma yeteneğine sahiptir. At kestanesi ekstraktının, fibroblastlarda , yara iyileşme sürecine entegre olan hücrelerde kasılma kuvvetlerinin indüklenmesine yardımcı olabileceğini bilinmektedir.
  • Erkek infertilitesinin arttığı orana bağlı olarak, sağlıklı sperm sayımlarını destekleme ve sürdürmenin yollarını anlamak her zamankinden daha önemli hale gelmektedir.  At kestanesi escin adı verilen bir maddeyi içerir . (Yukarıda zehirli etkenleri olduğunu belirtmiştik. Bundan kaynaklı uzmanlar tarafından kullanılmalıdır)   At kestanesinin kronik venöz yetmezliği pozitif olarak etkilediği aynı mekanizmalar yoluyla, escin, varikosel ile ilişkili infertilitesi olan erkeklerde sperm kalitesini ve sayımını güvenli bir şekilde artırdığı da bilinmektedir.

At Kestanesi Yan Etkileri

At kestanesi takviyeleri çoğunlukla tüketim için güvenlidir , ancak bazı yan etkilere sebep olabilmektedirler. Bu yan etkiler arasında ; kaşıntı , mide bulantısı , bağırsak bozukluğu , kas spazmı ve baş ağrısını  bulunmaktadır.

At kestanesi çayı hakkında hazırladığımız yazı umarım kafalarınızdaki soru işaretlerini gidermiştir. Sizlerde yazımızı yararlı buluyorsanız sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Blog sayfamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa