DiğerleriFaydalı BilgilerNeye İyi GelirÖne çıkanlarSağlıklı YaşamSon Eklenenler

B1 Vitamini Neye İyi Gelir

B1 Vitamini Nedir?  ,B1 Vitamini Faydaları  ,B Vitamini Nelerde Bulunur ? Kaynakları  ,B1 Vitamini Günlük İhtiyacı Tablosu  ,B1 Vitamini Eksikliği  ,B1 Vitamini Eksikliği Hastalıkları 

B1 vitamini insan sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. Bu vitamin daha çok vücudun kardiyovasküler işleyişinin geliştirilmesinde ve sinir sistemi sağlığında önemli rol oynamaktadır. Sizlere B1 vitamini hakkında  bu bilgileri ayrıntılı olarak vereceğiz

B1 Vitamini Nedir? 

Suda çözünen vitaminder arasında yer alan bu vitamin enerji üretmek için kullanılan glikoz ve karbonhidrat dönüşümüne yardımcı olması ile bilinmektedir.  B1 vitamini bu işlevlerinin yanı sıra yağ ve protein parçalanmasına da yardımcı olur. B vitaminleri vücudunuzun yiyecekleri metabolize etmesine yardımcı olmak için birlikte çalışır. Her B vitamininin kendi önemli rolü vardır. Vitamin B1 veya tiamin,  suda çözünebilen sekiz B vitaminlerinden sadece biridir. Diyetinizden yeterli miktarda B-1 vitamini alabilirsiniz, ancak bazı durumlarda  bir takviye  almanız gerekebilir. B vitaminleri, bir B-kompleks kapsülünde bir araya getirilerek, hepsini yutmanız için kolay bir yol olarak size sunulmaktadır.  Vitamin takviyeleri almadan önce bir doktora danışmanızda fayda vardır.

B1 Vitamini Faydaları 

B1 Vitamini Neye İyi GelirKas dokusunu korur, sinir sistemini ve cilt, saç, göz, karaciğer ve ağız sağlığını destekler. Strese karşı da iyi gelir. Anti stres vitamini olarak da sık sık kullanılmaktadır. Vitamin suda çözünmektedir ve bünye tarafından depolanmamaktadır. Vücut için gerekli miktar tüketildikten sonra vitamin boşaltım sistemi ile dışarıya atılır. Bu yüzden bu vitamini içeren sağlıklı besinler sık sık tüketilmelidir. Şimdi ayrıntılı olarak nasıl yararlar sağladığına bakalım ve eksik olanları tamamlayalım.

Enerji Üretimini Teşvik Eder 

 

Şeker bağlı B1 vitamini varlığı   enerji için kullanılabilir şeklini oluşturmak üzere vücudumuzda oksitlenir , enerjinin ana kaynağıdır. Şeker oksidasyonunda yardımcı olan piruvat dehidrojenaz sistemi adı verilen karmaşık bir enzim sisteminin parçasıdır. Vücudun çeşitli fonksiyonları için enerjiyi serbest bırakan bu enzim sisteminin işleyişi için de gereklidir.

Sinirleri Korur

 

Vitamin B1 sinirler etrafında miyelin kılıfların uygun gelişimine yardımcı olur. Bu vitaminin eksikliği,   dejenerasyonuna neden olarak sinir hasarına ve ölüme neden olabilir.

Kalp Hastalıkları Önler

 

Bu vitamin sinirler ve kaslar arasındaki mesajları iletmek ve uygun kalp fonksiyonlarını sağlamak için kullanılan nörotransmitter asetilkolinin üretimine yardımcı olur. Bu nedenle B1 vitamini eksikliği, düzensiz kardiyak fonksiyonlara neden olabilir. Yedi gün boyunca intravenöz B1 vitamini verildiğinde, konjestif kalp yetmezliği olan kişiler ekokardiyogramlarında önemli gelişmeler gösterdi ve bu da kalp hastalığını önleyebileceğini kanıtlanmıştır.

Kataraktları Önler 

 

Diğer gerekli besinlerle birlikte kullanıldığında, B1 vitamini katarakt oluşumunu geciktirebilir veya önleyebilir.

Anti-Aging 

 

B1 vitamini güçlü bir antioksidandır, bu da vücudunuzu, yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar, yaş lekeleri ve organları düzenli olarak etkileyen diğer yaşla ilgili rahatsızlıklardan korur .

Sindirimi Destekler 

 

Bu vitamin ayrıca , gıda partiküllerinin tam sindirimi için gerekli olan hidroklorik asidin salgılanmasına yardımcı olur .

Alzheimer Hastalığını Önler 

 

B1 vitamininin Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı bilinmektedir. Günde 100 mg vitamin B1 takviyeleri ile tedavi edildiğinde, bu hastalığa sahip hastalar rahatlama meydana gelmektedir. Şu anda gerçekleşen mekanizma hakkında daha fazla şey belirlemek için devam eden plasebo kontrollü deneme çalışmaları vardır.

Bellek Gelişimine Yardımcı Olur 

Vitamin B1 hafıza ve konsantrasyon gücünü artırabilir . Ayrıca multipl skleroz ve bel felci gibi birçok sinir bozukluğunun tedavisinde de kullanılır . Sinir sistemi üzerindeki olumlu etkisi ve sağlıklı bir zihinsel tutum için  moral vitamini olarak bilinir.

RBC üretimini uyarır 

 

B1 vitamini, insanları sağlıklı, aktif ve enerjik tutan kırmızı kan hücrelerinin (RBC) üretiminde önemli bir rol oynar.

Alkolizmin Etkilerini Azaltır

B1 vitamini, siroz, enfeksiyonlar, hipertiroidizm ve alkolizmin diğer etkilerinden kaynaklanan eksiklikleri ortadan kaldırabilir .

 


B Vitamini Nelerde Bulunur ? Kaynakları 

 

BESİNLER TİAMİN (MG)
Sebzeler ve Meyve
Soya filizi0.28
Soya fasulyesi0.25
Yeşil bezelye0,22 – 0,24
Lima fasulyesi0.22
Patates0.10-0.15
Tahıl Ürünleri
Buğday tohumu0.50
Mısır unu0.29
Makarna0.21 – 0.29
Hububat
Yulaf ezmesi0,72
Tahıl0,60
Yulaf kepeği0.40
Müsli0.22
Simit0.30
Ekmek0,08 – 0,17
Süt0.10
Et  ve Balık
Karaciğer0,13-0,22
Tuna0.10
Alabalık0,11-0,32
Somon0.11 – 0.26
Ton balığı0.21
Baklagiller
Fasulye0,22 – 0,35
Mercimek0,25-0,28
Kuruyemiş  
Ayçiçeği çekirdeği0,54
Kuruyemiş (Antep fıstığı,  fındık, ceviz, fıstık)0,17 – 0,24
Tahin / susam tohumu yağı0.19
Soya fıstığı0.12

 

B1 Vitamini Eksikliği 

 

Bu vitaminin eksikliğinde vücutta bazı hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır.Eksikliğinde bazı belirtiler oluşmaktadır. Bu belirtiler kilo kaybı, iştah kaybı, aşırı uyku, uyuşukluk, hafıza kaybı, sinirlilik, hazımsızlık, baldır kaslarında güçsüzlük ve kabızlık olabilir. Tedavi edilmediği takdirde kalp, sinir ve beyin anormallikleri oluşmaktadır.Burada sayılan birçok faktör sadece B1 vitamini eksikliğinde değil farklı hastalıklardan dolayı da oluşabilmektedir.

B1 Vitamini Eksikliği Hastalıkları 

 

Kuru beriberi hastalığı sinir ve kas anormallikleri, gecelerde ayaklarda yanma hissi ve ayak parmaklarında diken diken olma hissi, kas atrofisi ve bacak krampları oluşabilmektedir.Beyin; bu vitaminin eksikliğinde özellikle alkol kullananlarda ciddi hasarlara sebep olmaktadır.Beyinde sorunların yaşanmasında bazı belirtiler oluşmaktadır.Bu belirtilerden bazıları istemsiz göz hareketleri, pusluluk, zorla yürüme gibi zayıflayıcı belirtilerdir.

B1 Vitamini Günlük İhtiyacı Tablosu 

 

B1  için Önerilen Miktarlar
YaşErkek    KadınGebelik Emzirme
6 aya kadar0.2 mg0.2 mg
7-12 ay0.3 mg0.3 mg
1–3 yıl0.5 mg0.5 mg
4-8 yıl0.6 mg0.6 mg
9–13 yaş0.9 mg0.9 mg
14–18 yıl1,2 mg1,0 mg1,4 mg1,4 mg
19-50 yıl1,2 mg1.1 mg1,4 mg1,4 mg
51+ yıl1,2 mg1.1 mg

 

 

B1 vitamini yukarıdaki yazımızdan da anlaşılacağı üzere son derece yararlı bir vitamin olup eksikliğinde ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı dikkatli bir şekilde gıdalardan alınması gerekir. Yazımızın siz değerli okuyucularımıza yardımcı olması dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa