ManşetSağlık RehberiSağlıklı Yaşam

B12 Vitamini Eksikliği Nedir? Kimlerde Görülür? Belirtileri ve Tedavisi

B12 Vitamini   ,B12 Vitamini Eksikliği  ,B12 Vitamini Eksikliği Kimlerde Daha Çok Görülür  ,Anemi ve B12 Vitamini Eksiliği  ,Yaşlılarda B12 Eksikliği  ,B12 Vitamini Eksikliği Ne Yemeli  ? 

B12 vitamini eksikliği önemli bir konu olmasından kaynaklı ele aldık ve sizlere  B12 eksikliği hakkında her şeyi aktaracağız. B12 eksikliğini yaşamamanız için günlük almanız gereken miktarı da yazacağız. Bazı durumlar bu miktarları değiştirebilir. Eğer bir B12 eksikliği yaşarsanız öncelikle doktorunuza danışmanız daha sonra takviye almanız gerekir. İyi okumalar dileriz.

B12 Vitamini  

B12 Vitamini Eksikliği Ne Yemeli  ? 

Sağlıklı kalmak için,  B12 vitamini oldukça önem arz etmektedir.  B12 vitamini vücudunuz için pek çok şey yapar. Örneğin DNA’nızı ve kırmızı kan hücrelerini oluşturmanıza yardımcı olur.  Vücudunuz B12 vitamini üretmediğinden, onu hayvan bazlı gıdalardan veya takviyelerden almanız gerekir . Ve bunu düzenli olarak yapmalısınız, çünkü vücudunuz B12 vitamini uzun süre saklamaz.

Ne kadar almanız gerektiği ise yaşınıza bağlıdır. Ayrıca, yeme alışkanlıklarınız ve tıbbi durumunuz ve hatta aldığınız ilaçlar da etkilidir.  Mikrogram  (mcg) olarak ortalama önerilen miktarlar yaşa göre değişir. Bu değerler aşağıda verilmiştir.

6 aya kadar olan bebekler0.4 mcg
Bebekler 7-12 ay 0.5 mcg
Çocuk 1-3 yaş0,9 mcg
4-8 yaş arası çocuklar1.2 mcg
9-13 yaş arası çocuklar1,8 mcg
Gençler 14-18 yaş2.4 mcg (gebe ise günde 2,6 mcg ve eğer emziriyorsanız günde 2,8 mg)
Yetişkinler 2.4 mcg (gebe ise günde 2,6 mcg ve eğer emziriyorsanız günde 2,8 mg)

B12 Vitamini Eksikliği 

 

Vitamin B12 eksikliğinin gelişmesi yavaş olabilir, bu da semptomların zaman içinde yavaş yavaş ortaya çıkmasına ve yoğunlaşmasına neden olur. Ayrıca nispeten hızlı bir şekilde meydana gelebilir. Sebep olabileceği belirtiler dizisi göz önüne alındığında, durum gözden kaçabilir veya başka bir şeyle karıştırılabilir. Vitamin B12 eksikliği belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • ellerde, bacaklarda veya ayaklarda garip hisler, uyuşukluk veya karıncalanma
 • yürüme zorluğu (sendeleyerek, denge problemleri)
 • anemi
 • şişmiş, iltihaplı dil
 • sararmış cilt (sarılık)
 • düşünme ve muhakeme zorluğu (bilişsel zorluklar) veya hafıza kaybı
 • paranoya veya halüsinasyonlar
 • zayıflık
 • yorgunluk

Deneyimli bir hekim belirtileri fark eder ve bir vitamin B12 eksikliği fizik muayene  ve kan testi yapılarak kesin durumu doğrulamak için gereklidir. Erken teşhis ve tedavi önemlidir.Tedavi edilmezse, eksiklik ciddi nörolojik problemlere ve kan hastalıklarına neden olabilir.

 

B12 Vitamini Eksikliği Kimlerde Daha Çok Görülür 

 

B12 eksikliği riski taşıyan kişiler şunlardır:

 • Yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülür
 • B12’yi absorbe eden bağırsağı ortadan kaldıran ameliyat geçirenler
 • Diyabet için metformin alanlar
 • Sık vegan bir diyet uygulayan insanlar
 • Mide ekşimesi için uzun süreli antiasit ilaçları alan kişiler

Ne yazık ki, bir vitamin B12 eksikliğinin semptomlarının ortaya çıkması yıllar alabilir ve bunu teşhis etmek karmaşık olabilir. Bir B12 eksikliği bazen folat eksikliği ile karıştırılabilir. Düşük B12 seviyeleri, folat seviyenizin düşmesine neden olur. Ancak, bir B12 eksikliğiniz varsa, düşük folat seviyelerini düzelterek eksikliği giderebilir ve altta yatan problemi düzeltebilirsiniz.

Anemi ve B12 Vitamini Eksiliği 

 

Eğer pernisiyöz aneminiz varsa veya B12 vitamini emiliminde sorun yaşıyorsanız, öncelikle bu vitaminin takviyelerine ve çekimlerine ihtiyacınız olacaktır. Bu  yüksek dozda bir B12 almanıza ya da bundan sonra nazal olarak almanıza gerek kılabilir.

Hayvansal ürünler yemiyorsanız, seçenekleriniz vardır. Diyetinizi, B12 vitamini takviyeli hububat ekleyebilir  veya B12 enjeksiyonları veya eksikse yüksek doz oral B12 vitamini içerecek şekilde değiştirebilirsiniz.

Yaşlılarda B12 Eksikliği 

 

B12 vitamini eksikliği olan yaşlı yetişkinler, günlük B12 takviyesi veya B12 içeren bir multivitamin almalıdır. Çoğu insan için tedavi problemi çözer. Ancak, eksiklik nedeniyle meydana gelen herhangi bir sinir hasarı kalıcı olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Ne Yemeli  ? 

 

Sağlıklı bir vücut için,  B12 vitamini önemlidir ve çok fazla ürün bu vitamini  barındırır ve tam tahıl içeren dengeli bir diyet yaparak   B vitamini elde etmek oldukça kolay olsa da, B12 vitamini B kompleks vitaminleri arsında ayrı bir durumu vardır. B12 vitamini, vücudunuzun DNA ve kırmızı kan hücrelerini üretmesine, bağışıklık sisteminizi desteklemesine ve sağlıklı sinir fonksiyonlarını teşvik etmesine yardımcı olur;  doğal olarak sadece hayvansal kaynaklarda bulunur. Et veya süt tüketmeyen  günlük önerilen  mikrogram (mcg) – yukarıda tabloda verilmiştir-    ulaşmakta zorluk yaşanması durumu eksikliği göstermektedir. Çölyak hastalığı ve 50 yaşın üzerindeki yetişkinler gibi sindirim sorunları olan kişiler de, zayıflık, yorgunluk ve baş dönmesine neden olabilecek emilim sorunları nedeniyle eksiklik riski altında olmaktadırlar. Bundan kaynaklı B12 eksikliği gidermek adına aşağıdaki  gıdalar yenmelidir. Veganların takviye alması gerekir ama takviyelerin çoğuda hayvansal içerikler barındırmaktadırlar.
GıdaMiktarVitamin B12 (mcg)
Sebzeler ve meyvelerBu besin grubu bu besin maddesinden çok az içerir.
Hububat ÜrünleriBu besin grubu bu besin maddesinden çok az içerir.
Süt ve Süt Ürünleri 
Süt250 mL  (1 bardak)1,2-1,4
Yağlı süt250 mL (1 bardak)1.0
Çikolatalı süt250 mL (1 bardak)0,09
Süzme peynir100 gram1.1-1.5
Kaşar50 gr (1 oz)0,7-0,9
Az Yağlı Yoğurt175 g0.5
Meyveli Yoğurt175 g0.5-0.6
Ayran200 mL0.6
Soya İçeceği250 mL (1 bardak)1.0
Et Ürünleri 
Karaciğer75 gr52,9-66,0
Böbrek75 gr59.2
Tavuk75 gr0,2-0,3
Salam75 g0,9-2,1
Sosis75 gr0,4-2,0
Balık ve Deniz Ürünleri
İstiridye75 gr13,2-21,6
Midye75 gr18.0
Uskumru75 gr13,5-14,3
Ton balığı75 gr8,2-9,3
Yengeç75 gr8.6
Sardalya75 gr6.8
Havyar75 gr6
Alabalık75 gr3,1-5,6
Somon75 gr4.4
Diğer
Badem, yulaf veya pirinç250 mL (1 bardak)1.0
Maya ürünleri2 gram (1 çay kaşığı)1.0

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa