ManşetSağlıklı Yaşam

B2 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir Ve Hangi Besinlerde Bulunur?

 B2 Vitamini  (Riboflavin)  , B2 Vitamini Kaynakları  ,B2 Vitamini Faydaları  ,Vitamin B2 Eksikliği 

B2 vitamini  vücut için gerekli olan B vitaminler arasında bulunmaktadır ve sağlık açısından bir çok faydası bulunmaktadır. Bizlerde sizlere  B2 vitamini hakkında bilgiler vererek daha fazla sağlık yararlarından faydalanmanızı sağlayacağız. Ayrıca  B2 vitamini eksikliğine değineceğiz. İyi okumalar dileriz.

 B2 Vitamini  (Riboflavin) 

Riboflavin adı verilen B2 vitamini  vücuttabir antioksidan görevi gören önemli bir vitamindir. B2 vitamini, sağlıklı kan hücrelerini korumak, enerji düzeylerini yükseltmek, sağlıklı bir metabolizma sağlamak , serbest radikal hasarını önlemek, büyümeye katkıda bulunmak, cilt ve göz sağlığını korumak ve hatta daha fazlası için gereklidir.  Tüm B vitaminleri gibi suda çözünen bir vitamin olduğundan, vitamin B2 sağlıklı bir diyetle elde edilmeli ve ideal olarak her gün bir riboflavin eksikliğinden kaçınmak için tekrar alınmalıdır. Tüm B vitaminleri, yediğiniz yiyeceklerden sindirimi ve özütlemeye yardımcı olmak için kullanılır; Bunu, besinleri karbonhidratlardan, yağlardan ve proteinlerden “ATP” şeklinde kullanılabilir enerjiye dönüştürerek yaparlar. Bu nedenle, vücudunuzdaki her bir hücrenin işleyişi için B2 vitamini gereklidir ve diyetinizde riboflavin eksikliği veya B vitamini eksikliği bir dizi ciddi yan etki yaratabilir. Vitamin B2,  B vitamini kompleksini oluşturan diğer B vitaminleri ile birlikte kullanılır. Aslında B2, B6 ve folik asit de dahil olmak üzere diğer B vitaminlerinin işlerini düzgün bir şekilde yapmasını sağlamak için vücutta yeterince yüksek miktarda bulunmalıdır.

B2 Vitamini Kaynakları 

  • B2 Vitamini Faydaları Peynir  ; 100gr içinde 1.38mg
  • Badem ; 100gr içinde 1.10mg
  • Sığır ve Kuzu eti ; 100gr içinde 0.86mg
  •  Yağlı Balık (Uskumru); 100gr içinde 0.58 mg (
  • Yumurta ; 100gr içinde  0.51 mg
  • Mantarlar; 100gr içinde 0.49mg
  • Susam Çekirdeği ; 100gr içinde  0.47mg
  • Deniz Ürünleri (Kalamar) ; 100gr içinde 0.46mg
  • Ispanak; 100gr içinde 0.24mg

Diğer  sebzeler  de B2 vitamini barındırmaktadır. Bunlar ; pancar,  kuşkonmaz, karahindiba , brokoli’dir. Ayrıca tam tahıllı besinlerde vitamin B2 barındırmaktadır.

B2 Vitamini Faydaları 

 

Bu iyi emilmiş suda çözünen vitamin, genel sağlığınızı korumada önemli bir rol oynar.  Vitamin B2 sağlık açısından şu yararları sağlamaktadır.

Enerji Düzeylerini Korur 

 

Riboflavin, enerji için gıdaları metabolize etmek ve uygun sindirim, sinir, hormon ve beyin fonksiyonlarını korumak için vücut tarafından kullanılır. Yeterli B2 vitamini düzeyi bulunmadığı takdirde, B2 vitamini eksikliği meydana gelebilir ve yağ, protein ve karbonhidratlı gıdalarda bulunan bileşenler, vücut fonksiyonlarının sorunsuz çalışmasını sağlayan yakıt için tamamen sindirilemez ve kullanılamaz. Bu, vitaminlerin bedensel büyüme ve onarım için çok önemli olmasının nedenlerinden biridir.

Vitamin, proteinleri glikoz formunda yağlara, amino asitlere ve karbonhidratlara ayırmak için gereklidir. Bu, besinlerin besinlerden sağlıklı bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olan kullanılabilir vücut enerjisine dönüştürülmesine yardımcı olur.

Son olarak, optimum tiroid ve böbrek fonksiyonlarını yönetmek için vitamin B2 gereklidir ve bir B2 vitamini eksikliği tiroid hastalığı riskini artırabilir. Sinir sistemini sakinleştirmede, kronik stresle mücadele etmede ve enerji, iştah, ruh hali, sıcaklık ve çok daha fazlasını yöneten hormonları kontrol etmede değerlidir.

Cilt ve Saç Sağlığını Korur 

 

Riboflavin, cildin genç yapısını korumak ve aynı zamanda kırışıklıkları ve ince çizgileri önlemek için ihtiyaç duyulan kollajen düzeylerinin korunmasında önemli bir rol oynar. Bu vitaminin düşük seviyeleri erken yaşlanmaya neden olabilir. Bazı çalışmalar, riboflavin’in yaraları iyileştirmek için gerekli zamanı azaltabildiğini, cilt iltihabından ve çatlamış dudaklardan kurtulmayı sağladığını ve erken yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı  olduğunu ortaya koymaktadır.

Büyümeyi Teşvik Eder 

Vitamin B2, reprodüktif organların uygun bir şekilde gelişmesini ve büyümesinin yanı sıra bağ dokuları, deri, sinir sistemi, gözler, mukoza zarları ve bağışıklık sistemi gibi vücut dokularının büyümesi için çok önemlidir. Ayrıca, sağlıklı saç, tırnak ve cilt için gereklidir.

Kan Akışını Artırır

Vitamin B2, insanlarda yeni antikorlar ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir, bu da farklı vücut bölgelerine ve organlara oksijenlenmeyi ve dolaşımını artırır.

Hastalıkları Önler

Vitamin B2, katarakt, migren, romatoid, dermatit, sivilce, egzama ve artrit gibi çok sayıda yaygın sağlık durumunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Fetüslerin Sağlıklı Gelişimini Destekler 

 

Bu iddiayı destekleyecek somut kanıtlar bulunmamasına rağmen, vitamin B2’nin gebeliğin sağlıklı ilerlemesinde yardımcı olma yeteneğini doğrulayan önemli kanıtlar bulunmaktadır. Doktorlar genellikle bu vitamini, A vitamini ile birlikte hamile kadınlara önermektedir.

Sindirim Sistemini Korur

Vitamin B2, sindirim sistemindeki mukoza zarlarının korunmasında  önemli bir rol oynar.

Antitoksidandır

 

B2 vitamini, serbest radikallerin oyununu yöneten güçlü bir antioksidandır. Kanser ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur.  Ayrıca vitamin B2  anemi tedavisinde önemli bir rol oynar.

Kanseri Önlemede Yardımcıdır 

 

B2 vitamini, zararlı serbest radikallerin varlığını kontrol eden güçlü bir antioksidan görevi yaptığı için, kansere karşı korunmaya katkıda bulunur. Vitamin, temel olarak zarar veren serbest radikalleri öldürdüğü gibi karaciğeri temizleyen glutatyon olarak bilinen bir antioksidanın üretimi için gereklidir. Kontrolsüz bir serbest radikal varlığı çoğu zaman tümörlerin gelişmesine yol açar ve riboflavin aslında kanser hastalarına karşı savaşmaya yardımcı olur.

AIDS / HIV’i Önler 

Araştırmalar, B2 vitamininin AIDS’in ilerlemesini önleyebildiğini ve böylece hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Vitamin B2 Eksikliği 

 

Vitamin B2 eksikliği, karbonhidratların, yağların ve proteinlerin metabolizmada etkinliğini  engelleyebilir , çünkü bu elementler  metabolizmada çalışması  için B2 vitamini gerektirir. Vitamin B2’nin eksiklik semptomları arasında kanlı gözler, ışığa karşı yüksek duyarlılık, gözlerde yanma hissi, dudaklarda parlama, ağızda iltihaplanma bulunmaktadır. Diğer yaygın belirtiler arasında donuk veya yağlı saçlar, erken kırışıklıklar ve hasarlı tırnaklar bulunur. Vitamin B2 eksikliği, adrenal bezlerin yanlış işleyişine neden olabilir ve bu da anemi , kronik yorgunluk sendromu ve katarakt gelişimi gibi çeşitli durumlarla sonuçlanabilir . Vitamin B2 eksikliğinin, gebe kadınlarda preeklampsinin ölümcül durumu için önemli bir neden olduğu düşünülmektedir.

Vitamin B2 eksikliği özellikle cilt lezyonları, özellikle de dilin üzerinde ve ağız köşelerinde görülür. Tedavi edilmezse şişmiş bir dil, seboreik dermatit ve hatta bozulmuş bir sinir fonksiyonuna yol açabilir . Kepek, düşük kan sayımı, dudakların ve ağız köşelerinin yongalanması, baş dönmesi , saç dökülmesi , uyku kaybı , zayıf sindirim ve yavaş zihinsel yanıtlar, B2 vitamini eksikliğinin diğer belirtileri arasındadır.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa