DiğerleriFaydalı BilgilerSağlıklı YaşamSon Eklenenler

B5 Vitamini Nelere İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

B5 Vitamini Nedir ? , Vitamin B5 Eksikliği ,B5 Vitamini Faydaları  , B5 Vitamini Nelerde Bulunur ? Tablo  ,B5 Vitamini Saç Bakım 

B5 vitamini hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda , bu vitaminin saç kullanımı, sağlığa faydaları ve eksikliği durumunda ne olabileceğini aktaracağız.  İyi okumalar dileriz.

B5 Vitamini Nedir ? 

Pantotenik asit  , B5 vitamini çoğu gıdalarda yaygın olarak görülen suda çözünen bir vitamindir.  Diğer B-vitaminleri gibi, enerji üreten kimyasal reaksiyonlara koenzim olarak hareket eden enerji metabolizmasında da rol oynar.  Aynı zamanda beyindeki yağ, hormon ve nörotransmitterlerin sentezinde rol oynar.  Pantotenik asiddeki ciddi eksiklikler son derece nadirdir ve çoğu gıdalarda mevcut olduğu için genellikle sadece ciddi malnütrisyonda görülür. Bununla birlikte, hafif eksiklikler birkaç sağlık sorununa neden olabilir.

Vitamin B5 Eksikliği 

Vitamin B5 Eksikliği B5 vitamini neredeyse tüm gıdalarda ortaya çıktığı için, insanların nadiren yetersiz beslendiği ve günlük olarak yeterli kaloriye ulaşmadığı zaman  ortaya çıkar. Bununla birlikte, diğer B vitaminlerinin eksiklikleri ile birlikte bir B5 vitamini eksikliği ortaya çıkması durumunda;

  • yorgunluk
  • depresyon
  • sinirlilik
  • uykusuzluk hastalığı
  • mide ağrıları
  • kusma
  • ayaklarda yanma
  • üst solunum yolu enfeksiyonları
  • kas krampları görülmektedir.

B5 vitamini eksikliği konusunda daha büyük risk taşıyan kişiler arasında alkolikler, oral kontraseptif / doğum kontrol hapı kullanan kadınlar, ciddi beslenme bozukluğu olan kişiler ve bazı ilaçların yan etkileri ya da bağırsak rahatsızlıkları nedeniyle vitamin ve minerallerin emilim bozukluğu olan kişilerde  bulunur.

B5 Vitamini Faydaları 

 

Sağlıklı kalp, daha düşük stres seviyeleri, cilt ve saç bakımı için kullanılan B5 vitamini sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Onları ayrıntılı olarak aşağıda değinilecektir. B5 vitamini suda çözünen vitaminler grubuna ait olduğu için, insan vücuduna herhangi bir toksik madde eklememekte, böylece her yaş grubundaki ve cinsiyetindeki insanlar için faydalı ve etkili olduğu bilinmektedir.

Hormonları Uyarır

Vitamin B5, insan vücudunun gerektirdiği birçok önemli bileşenin bir sentezleyicisi olarak davranır. Örneğin, adrenal hormonları uyarırken bir yandan da  yağların, proteinlerin, karbonhidratların, amino asitlerin ve antibiyotiklerin oluşumu için gereklidir.

Stresi Azaltır 

B5 vitamini stres, anksiyete ve depresyon gibi zihinsel zindeliği sağlayan diğer ciddi zihinsel sorunları azaltma konusunda etkilidir.  Bu, bu zihinsel koşullara neden olan hormonları düzenleyerek yapar.

Kalp Sağlığını Geliştirir

 

B5 vitamini insan kalbi normal çalışma koşulunda tutmak için etkileyici bir vitamin olarak görev yapmaktadır. Kolesterol düzeyini düzenler ve aynı zamanda kan basıncını kontrol etmede yardımcı olur.

Dayanıklılığı Artırır 

B5 vitamini vücut yorgunluğunu  azaltmaya yardımcı olur ve tüm vücudun metabolik aktivitelerini  artırarak direncinizi artırır. Bu vitaminin, insan vücudunun çeşitli görevlerini verimli ve sağlıklı bir şekilde yerine getirme kararlılığını arttırabileceği anlamına gelir. Bu, özellikle aktif bireyler ve sporcular açısından büyük faydalarından sağlmaktadır.

Cilt ve Saç Bakımı 

Her şeyden çok, B5 vitamini, cildin sağlıklı ve çekici görünmesini sağlar. Ayrıca kırışıklık ve yaşlılık lekeleri gibi cilt üzerinde erken yaşlanma belirtilerinin görünümünü geciktirmeye yardımcı olur . Çalışmalar ayrıca, saçın pigmentasyonunda önemli bir rol oynadığını  göstermiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir 

 

B5 vitamini, insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirmede çok iyidir. Bu, bir dizi enfeksiyona ve hastalığa karşı savaşmanıza yardımcı olur. Vücudunuzun hastalıkları kapma olasılığını azaltmak için, beyaz kan hücresi sayımınızın maksimuma çıkarıldığından ve bağışıklık sisteminizin bu vitamin açısından zengin gıdalar yiyerek düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun.

Hemoglobin Düzeylerini Artırmaktadır 

 

B5 vitamininin vücutlarımızdaki hemoglobin düzeyini arttırdığı gösterilmiştir. Aynı zamanda toksik maddelerin metabolize edilmesinde karaciğere de yardımcı olur. Son olarak, hücre bölünmesi ve DNA reprodüksiyonu için bir yakıt kaynağıdır.

B5 vitamini, insan vücudunu astım, otizm , kandidiyazis, osteoartrit, Parkinson hastalığı, premenstrüel sendrom ve diğer pek çok zararlı problemin giderilmesine yardımcı olur .  Bu açından B5 vitamini sağlık açısından son derece önemlidir.

 B5 Vitamini Nelerde Bulunur ? Tablo 

 

Gıda  MiktarMiligram
Sığır karaciğeri100 gram8.3 83
Shitake mantarı,50gram2.6 26
Ayçiçeği tohumu20 gram2.4 24
Tavuk, göğüs eti120 gram1.3 13
Ton balığı120 gram1.2 12
Avokado1 adet1.0 10
Süt1 bardak0.9 9
Patates1 orta0.7 7
Yumurta1 adet0.7 7
Yoğurt150 gram0.6 6
Kıyma120 gram0.6 6
Fıstık¼ fincan0.5 5
Brokoli50 gram0.5 5
Tam buğdaylı ekmek1 büyük0.5 5
Nohut ½ bardak0.4 4
Pirinç, kahverengi½ fincan0.4 4
Yulaf½ fincan0.4 4
Peynir40 gram0.2 2
Havuç1 adet orta0.2 2
Lahana50 gram0.1 1
Domates50 gram0.1 1
Elma1 dilim0.1

B5 Vitamini Saç Bakım 

 

Vitamin B-5 veya pantotenik asit, saç büyümesi ve sağlığı için gerekli bir vitamindir. Tüm B vitaminleri vücudunuza yardımcı olur ve yediğiniz gıdalardan kullanır, böylece saç köklerinizi besler. B-5’teki bir eksiklik saç dökülmesine yol açabilirken,  B5 vitamini ile saç bakımı da var olan dökülme sorunlarını engellemektedir. Saç dökülmeniz ve daha fazla B-5 tüketmeye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.Vücudunuzdaki karbonhidratı, proteini ve yağları metabolize etmek için vücudunuzun B-5 vitaminine ihtiyacı vardır ve bu gıdaları tüm hücreleriniz için kullanılabilir enerji ve beslenmeye dönüştürür. Bu vitamin olmadan, saç kökleriniz düzgün çalışması için ihtiyaç duydukları besinleri alamazlar. Zamanla bu, foliküllerin kötü beslenmesine ve azalan saç büyümesine ve hatta kayba neden olabilir. Tavisye edilen günlük alım bu gibi durumlarda ; RDA 5 mg’dır.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa