DiğerleriFaydalı BilgilerSağlıklı BesinlerSon Eklenenler

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ( Rhamnus Frangula )

Barut Ağacı Nedir? , Barut Ağacı Kabuğu Faydaları , Barut Ağacı Kabuğu Yan Etkileri 

Barut ağacı kabuğu hakkında sizlere ilginç bilgiler vermek adına bir yazı  derledik yazımızda barut ağacının faydalarına, nerede yetiştiğine değineceğiz.  İyi okumalar dileriz.

Barut Ağacı Nedir? 

Barut ağacı, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Asya’ya özgü ağaç türü olup küçük çalı formatındadır. 1800’lerde ortaya çıkmıştır  ve bazı habitatlarda istilacı türler olarak kabul edildiği Kuzey Amerika’ya yayılmıştır. Cehri yirmi fit yüksekliğe kadar büyür ve dönüşümlü olarak uzamış, tüylü damarlı yaprakları taşır. Yapraklar yaz aylarında koyu yeşil renktedir ve sonbaharda yeşilimsi-sarıya döner, diğer ağaçlardaki diğer yapraklar düştükten sonra ağaçta kalır. Cüce mayıstan eylül ayına kadar, bu cehri sarı yeşil çiçekleri açar. Gerçek, aynı zamanda, Temmuz ve Ağustos ayları arasında, yaz mevsiminin en yüksek noktasında siyah olan, olgunlaşan kırmızı meyveler taşır. Terk edilmiş alanlarda, orman kenarlarında, meralarda, bahçelerde ve hatta boş partilerde bulunabilir.

Barut Ağacı Kabuğu Faydaları 

Barut Ağacı KabuğuBarut ağacı kabuğunun  müshil  etkisi vardır. Ayrıca antispetik yapıdadır ve safra kesesi sağlığını destekler. Karaciğer fonksiyonlarını destekler , sarılık ve hepatitin önlenmesine yardımcı olur. Hemoroid oluşumunu  engeller.  Bitkinin kabuğu tıbbi amaçlar için kullanılır. Nötr bir kokusu ve tatlı  ile biraz acı tadı vardır. Kabuk, bahar veya erken yaz aylarında genç bitkilerden soyulur ve daha sonra hafif, ancak oldukça etkili bir müshil olarak kullanılmadan önce bir ile iki yıl boyunca kurutulur. Kabuk ne kadar uzun süre kurutulursa, temizleme etkileri o kadar aktif olur. Kabuk kristalin glukozit, antrakinonlar (emodin, Aloe-emodin, rhamnicoside, frangula-emodin, alaterin, kriyoktanol, reçin) flavonoid glikozitler, reçineler ve tannik asit içerir.

Bağırsakta kalan ve bağırsak duvarını tahriş eden antrakinonlar, eliminasyonu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bağırsak ve kan dolaşımına emilen ve bağırsağı uyarmak için devam eden glikozidlerin de hafif eleme işlemine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Barut ağacı kabuğu, hafif farserik özellikleri bulunmaktadır.

Barut ağacı kabuğu, hem yetersiz kabızlıkların neden olduğu kronik kabızlık hem de atonik kabızlık durumlarında, kötü beslenmede ve doğal reflekslerin kaybıyla sonuçlanan temizlik maddelerinin kötüye kullanılmasında etkilidir. Kabuğun da karın şişmesini kolaylaştırdığı düşünülür ve içerdiği tanenler hemoroidleri tedavi etmek için kullanılır.

Barut ağacı kabuğu ayrıca karaciğer ve safra kesesini de uyarabilir. Bitkinin sarılık, hepatit ve siroz gibi çeşitli karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, safra kesesi    yardımcı olan safra akışını artırır ve aynı zamanda vücudun safra taşlarını yok etmesine yardımcı olabilir. Dış kabuk, diş eti hastalığını ve kafa derisi  sorunlarını hafifletmeye yardımcı olan antiseptik özelliklere sahiptir.

Barut Ağacı Kabuğu Yan Etkileri 

 

  • Barut ağacı  karın krampları, astım, kolon disfonksiyonu, kolorektal kanser, epitel hücre ölümü (vücut yüzey hücrelerinin ölümü), hipokalsemi (düşük kalsiyum seviyeleri), melanozis koli (anormal kolon rengi), bulantı, burun iltihabı (burun tıkanıklığı), tümör büyümesine neden olabilir. Ayrıca kusmaya neden olabilmektedir.
  • Barut ağacı düşük tansiyona neden olabilir. Kan basıncını düşüren ilaçlar, otlar veya takviyeleri alan kişilerde dikkatli olunması önerilir.
  • Barut ağacı bir uyarıcı laksatif gibi davranabilir ve bulantı, kusma ve karın krampları neden olarak, tüm insanlarda dikkatli kullanması gerekir.
  • Barut ağacı uzun vadeli kullanmaktan kaçınılmalıdır, çünkü 12 aydan fazla süre kolon fonksiyonuna zarar verebilir, melanosis coli (anormal kolon rengine) yol açabilir veya kanser oluşumunu teşvik edebilir.
  • Alt ekstremitelerin felce neden olabileceğinden yeşil veya olgun barut ağacı meyvesini tüketmekten kaçınmak gererkir. Şiddetli vakalarda, bulbar felci (bazı kasların felci) veya ölüm meydana gelebilir.
  • Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma veya rektal kanaması olan kişilerde cehri kullanmaktan kaçınmalıdır.
  • Barut ağacı, bileşenleri veya Rhamnaceae ailesinin üyeleri bilinen bir alerji veya duyarlılığı olan kişilerde cehri kullanmaktan kaçınmalıdır.
  • Güvenlik bilgisi olmaması nedeniyle hamile veya emziren kadınlarda veya çocuklarda kullanmaktan kaçının.

 

Barut ağacı kabuğu hakkında sizlere sunduğumuz yazımızın yararlı olduğunu düşünüyoruz. Kullanımı konusundan dozajı  aşmamanız yan etkilerini engeller. Aklınıza takılan sorular için bizlere yorum kısmından sorular sorabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa