Genel

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır ?  ,Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Sınırları ,Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir ?  ,Bebek Ateş Nasıl Düşürülür ; Tedavisi ,Bebeklerde Ateşi Düşürmek için Ilık Su Banyosu 

Bebeklerde ateş veya yüksek ateş ciddi  bir durumdur ve ebeveynlerin ne yapması gerektiğini bilmesi ve önlem alması gerekir. Ayrıca bebeğinizde ateşin nasıl ölçeceğinizi ve nasıl değerlendireceğinizi de bilmeniz önemlidir. Bizler bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince bebeklerde ateş durumu hakkında bilgiler verip ne yapmanız gerektiğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Ateş Nasıl Anlaşılır ? 

Bebeklerde ateş ciddi olabilir, bu nedenle bebeğinizin sıcaklığını nasıl alacağınızı bilmek önemlidir.  Bir ateş ölçme, ateşin ciddi olup olmadığının tek göstergesi değildir.  Yaş bir faktördür: 3 aylıktan küçük bebeklerde ateş daha ciddidir.  Davranış başka bir faktördür ve bebeğinizin normal olarak oynamasını ve beslemesini durduramayan yüksek ateş, alarma neden olmayabilir.  Herkesin sıcaklığının öğleden sonra ve akşamın erken saatlerinde arttığını ve gece yarısı ile sabahın erken saatlerinde düştüğünü unutmayın. Dahili termostatımızın bu doğal döngüsü, doktorların  ölçerken bazı değerlere neden normal kabul ettiğinin göstergesidir. Bebeğinizde ilk başta alnına dudaklarınızı koyarak normalden daha yüksek olduğunu anlayabilirsiniz ama en iyi ateş ölçümü rektal olarak yapılmaktadır.


Bebeklerde Ateş Belirtileri ve Sınırları 

Bebeklerde AteşBebeğinizin gerçekten hasta olup olmadığının en iyi yargıcı sizsiniz. Bu yüzden, ateşi ne olursa olsun endişeleniyorsanız doktora götürmeniz gerekir.    Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse ve  38 derece veya daha yüksek bir ateşi varsa, derhal doktora götürmeniz gerekir. Bu bebeğin ciddi enfeksiyon veya hastalık için kontrol edilmesi gerekiyor. Bebeğiniz 3 aylık veya daha büyükse , en önemli şey onun nasıl göründüğü ve davrandığıdır. İyi görünür ve sıvı alırsa, ateş 24 saatten fazla devam etmediği veya çok yüksek olmadığı sürece doktora gitmeye gerek yoktur.  Örneğin, doktorunuz semptomları ne olursa olsun bebeğinizin ateşi belirli dereceye ulaşırsa hemen aramanızı isteyebilir. Bebek 3 ay ve 6 ay  arasındadır ve  38.3 ° C  ya da daha yüksek olan  ateşi varsa iştah kaybı, öksürük , kulak ağrısı olabilir, olağandışı  uyuklama veya kusma ya da ishal gibi belirtiler de bulunabilir. Bu durumlar acil bebek doktoruna gitmeniz gerekir.

Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir ? 

 

  • Bebeğiniz belirgin şekilde soluk ya da kızarmış gözüküyorsa  daha az ıslak bebek bezi olabilir
  • Bir ateşle birleştiğinde daha ciddi bir sorunu gösterebilen, açıklanamayan bir döküntü görürseniz. Cilt üzerinde  küçük, mor-kırmızı lekeler, beyaz veya soluk görünüm varsa  bakteriyel enfeksiyon olabilir.
  • Bebeğiniz, bir ampul şırıngasıyla burnunuzu temizledikten sonra bile nefes alması zorlaşıyorsa nefes almak veya daha hızlı nefes almak için daha çabuk nefes alıyorsa. Bu, pnömoniyi veya bronşiyoliti gösterebilir .
  • Bebeğiniz hasta görünüyor ve sıcaklığı normalden daha düşük  36 derecealtında ise çok küçük bebekler bazen hasta olduklarında ateş belirtisi yerine soğuk olurlar.

Bebeğiniz 3 aylıktan küçükse, doktorunuz muhtemelen muayene edilmek üzere onu getirmenizi isteyecektir. Doğru bir ateş değerlendirme yapana kadar bebeğinize ateş düşürücü ilaç vermemenizi söyleyebilir. Bebeğiniz 3 ay veya daha büyükse, makul derecede uyanık ve sıvı almakta ise  ciddi bir hastalık olduğunu gösteren başka belirtileri yoksa, doktor, onu getirmeden önce 24 saat beklemesini tavsiye edebilir. Çünkü ateş genellikle bir hastalığın ilk belirtisidir.  Bebeğinizin ne kadar rahatsız edici olduğuna bağlı olarak doktor , ateşi düşürmek için bebeğinizi bazı ateş düşürücüler verebilir.  Bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, ciddi bir hastalık ya da enfeksiyona işaret eden belirtileri varsa, doktor  bebeğinizi değerlendirmek için polikliniğe gitmenizi önerebilir.

Bebek Ateş Nasıl Düşürülür ; Tedavisi 

Ateş, vücudun bakteri ve virüslere karşı savunmasının bir parçası olduğu için, bazı araştırmacılar, yüksek ateşin vücudun enfeksiyonlarla daha etkili bir şekilde savaşmasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bakteriler ve virüsler yaklaşık  37 derece olan bir ortamı tercih ederler. Ateş de vücuda daha fazla beyaz kan hücresi ve enfeksiyonla savaşacak antikorlar üretmesini söyler.   Diğer taraftan, bebeğinizin sıcaklığı çok yüksekse, yemek, içmek ya da uyumak için çok rahatsız olacak, daha iyi olması için onu zorlamamak dikkatli davranmak gerekir.  Bebeklerde ateş davranışlarını etkilemiyorsa, onu düşürmek için ona bir şey vermeniz gerekmez. Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda süt veya formül  verilebilir.   Bebeğinizin vücut ısısı yüksekse kıyafetler veya kavurucu bir gün nedeniyle normalden daha yüksek vücut sıcaklığı yaratmamak için daha ince kıyafetler giydirmek  ve daha serin bir yerde dinlenmeye veya sessizce oynamasına yardımcı olun.  Eğer ateş bebeğinizi rahatsız ediyorsa ve doktorunuz  ilaç reçete edebilir.

Bebeklerde Ateşi Düşürmek için Ilık Su Banyosu 

 

Bebeğinizin ateşini onu ılık suyla silerek veya ılık banyo yaparak düşürmeye çalışabilirsiniz . Bebeğinizin ateşini düşürmek için su içerisine herhangi bir malzeme eklemeyin. Bebeğinizin kan dolaşımına deri yoluyla zararlı maddeleri emebilir. Onu çok hızlı bir şekilde soğutabilir, bu da sıcaklığını arttırabilir.

 

Bebeklerde ateş hakkında yazımız burada sona ermektedir. Bebeklerde ateş çok yükselmesi havale olarak bilinir ve ciddi bir rahatsızlığa , gelecek ile ilgili sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Bundan kaynaklı bebeğinizin ateşi yükselirse ve düşünemiyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa