Anne & ÇocukDiğerleriFaydalı BilgilerManşetSağlık RehberiSon Eklenenler

Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı ve İncelikleri Nelerdir.

İlk 3 Ay Bebek Beslenmesi , Ay Ay Bebek Beslenmesi 

Bebeklerde beslenme önemlidir ve ilk kez anne adayı olan kadınların özellikle ilk aylarda bebek beslenmesi hakkında kaygıya düşmektedir. Bizlerde elimizden geldiği kadar bebeklerde beslenme nasıl olmalı ve ay ay bebeklere neler yedirilmelidir bahsedeceğiz. Tabi her koşulde bebek rutin kontrollerine girmeli ve doktora  gösterildikten sonra beslenmesi düzenlenmelidir.

İlk 3 Ay Bebek Beslenmesi 

Bebeğinizin ilk 3 ayında, anne sütü veya gerekliği görüldüğünde anne sürün yakın formül ile  gereken tüm besinleri almalıdır.  Bebeğiniz büyüdükçe, beslenme değişecektir. Bebekler, her beslenmede daha fazla süt içmeye başlayacaklardır, bu nedenle sık sık beslenmeleri gerekmeyecek ve gece daha uzun uyuyacaklardır.  Büyüme  sırasında bebeğinizin iştahı artacaktır. İsteğe bağlı olarak beslemeye devam edin ve gerektiğinde besleme sayısını artırın.  Bebeğiniz haftalar ilerledikçe  beslenme sırasında siz ve bebeğiniz arasında daha fazla etkileşim olacaktır.

Bebeklerde Beslenme Nasıl OlmalıBebeklerde beslenme zaman geçtikçe daha az sıklıkla emzirmeye dönecektir ve gece daha uzun süre uyuyacaklar.  Bebeğiniz beslendikten sonra bile huzursuz görünüyorsa yeterince yemek yemiyor olabilir ve sürekli ağlayabilir.  Bebeğinizin doktorunu arayarak durumu netleştirebilirsiniz.  Doğumdan birkaç hafta sonra emzirilen bebekler, daha önce yaptıklarıdan daha az bağırsak hareketine sahip olma eğilimindedirler. Yaklaşık 2 aylıkken bebeğinizin her beslenmeden sonra veya hatta her gün bağırsak hareketi olmayabilir. Bebeğinizin 3 gün sonra bağırsak hareketi yoksa, doktorunuzu arayın.  Hızlı büyüme dönemlerinde, küçüklüğünüzün daha sık beslenmek istediğini fark edebilirsiniz.  Sadece anne sütü ile beslenen bebekler yaşamın ilk birkaç günü içinde D vitamini takviyeleri almalıdır. Diğer takviyeler, su, meyve suyu ve katı yiyecekler genellikle gerekli değildir.

Ay Ay Bebek Beslenmesi 

 

Bebeklerde beslenme ay ay değişikler göstermektedir. Aşağıda ay aya bebeklerde beslenme nasıl olacağına dair bilgiler yer almaktadır.

4-6 Ay Bebeklerde Beslenme

Bebeğinizin ilk dört ile altı aylık dönem boyunca,  vücutta depolanmış demirleri rahmindeyken ve anne sütü ve / veya bebek mamasından alıyor. Büyürken, demir depoları azalmaktadır ve demir,  diğer  katı gıdalardan, ayrıca emzirmeden ve / veya bebek mamasından almaları gerekir. Burada genel  fikir birliği anne sütü veya formül mamalara altı aya kadar sadık kalmanın en iyisi olduğudur. Genel olarak, bu zaman diliminde  anne sütü eğer doktor ek besin önermiyorsa gerekli değildir.

6. Ay Bebeklerde Beslenme 

Altı ay içinde bebeğinizin katı maddelere başlaması gerekecek  ancak anne sütü veya formül mamalar hala ana besin kaynağı olarak almaları önemlidir. İlk yiyecekleri, demir depoları düşmeye başladığından kaynaklı demir içeren gıdalar olabilmektedir.  İyi örnekler arasında anne sütüyle veya formül mama ile karıştırılmış demir takviyeleri arasında ;  muz, armut, elma, kabak, patates, avokado ve havuç gibi ince ezilmiş meyve ve sebzeler bulunur.  Emkzirmenin ardından yarım çay kaşığı püre haline gelmiş gıdalar verilebilir.

7. Ay Bebeklerde Beslenme 

 

Yedi ay sonra, yiyeceklere(belki rendelenmiş, doğranmış, ezilmiş veya kıyılmış) bir lumpier doku eklemeye başlayabilirsiniz. Bebekler aslında diş etlerinin açılması dişlerini görünene kadar katı gıda yedirmeyi beklemenize gerek yoktur.  Sağlıklı meyveleri, sebzeleri, demir açısından zengin yiyecekleri bebeğinize verebilirsiniz.

8. Ay Bebeklerde Beslenme 

 

Yaklaşık sekiz ay boyunca bebeğiniz günde üç küçük öğün alabilir ve anne sütü veya formül mama ile beslenebilir.  Yemeklerin çeşitlerini, iyi pişmiş et, tavuk, balık, pirinç, makarna ve peynir gibi yiyecekleri dahil ederek genişletmeye başlamalısınız. Bebeğinizi  beslemeyi teşvik etmek için gıda parçaları verin –  muz,  armut, iyi pişirilmiş havuç dilimleri-.  Akılda tutulması gereken bebekler genellikle yeni bir yemeğin tadını çıkarmak için birkaç girişimde bulunurlar. Zevk aldıkları diğer yiyeceklerle yeni bir lezzet parçasının küçük bir parçasını sunarak başlayın, miktarı giderek artırın ve   zorlamaya çalışmayın.

9. Ay Bebeklerde Beslenme 

 

Şimdiye kadar bebeğiniz yürümeye başlayacaktır. Çocuğunuz küçük parça et veya tavuk parçaları yiyor olmalıdır.  Bu aynı zamanda pişmiş fasulye, bezelye ve mercimekleri tanıtmak için harika bir yaştır sadece iyi pişirildiklerinden emin olun. Ayrıca demir, kalsiyum için yoğurt ve peynirden oluşan pirinç veya makarna, bebek gevrekleri (pirinç gevreği, karışık tahıl gevreği, bebek müsli) tadını çıkarabilirler.

10. Ay Bebeklerde Beslenme 

 

Bu ayda  yiyecekler daha önemli hale gelmelidir ve şimdi bebeğinizin katı gıdasını emzirmeden veya formül mamadan  önce sunmaya başlayabilirsiniz. Isırma ve çiğnemeyi teşvik eden yiyecekler arasında parmak sandviçler, buğulanmış sebze çubukları ve iyi pişirilmiş et şeritleri yer alır. Ayrıca bir bardaktan su içebilirler ve  diş çürümesine neden olan meyve suları veya diğer şekerli içeceklerden uzak durun. Bu yaşta, 12 aylıktan başlayabileceğiniz inek sütü yerine anne sütü veya formül  mamaya  devam edin.

11. Ay Bebeklerde Beslenme 

 

Çocuğunuz artık ailenin yediği şeyleri az çok yiyor olmalıdır ve  sadece  doğranmış gıdaları yemelidir. Ayrıca düzenli olarak yemek yiyecektir, bu nedenle hazırlığı kolay, sağlıklı atıştırmalıkları hazırda bulundurmanız iyi bir fikirdir. Meyve ve sebzeler , doğal yoğurt veya humus sosu ile  hızlı hazırlanır gıdalar,  muz enerjisinin büyük bir kaynağıdır. Şimdi, genellikle yiyeceklerden sonra günde üç veya dört süt beslemesi (anne sütü veya formül mama) gerekcektir.

12. Ay Bebeklerde Beslenme 

 

Şimdiye kadar,   iştahla yediği gıdalar belli olmuştur.  Bu yaşta, çoğu gıdaları yiyebilir, sadece boğulma riskini arttırabilecek sert yiyeceklerden kaçınmaya dikkat edin – örneğin, sert bisküviler, çiğ elma, havuç, kereviz (rendeleyin veya yumuşak kadar pişirin),  bezelye, mısır, fasulye, üzüm , patlamış mısır, fındık  ve diğerleri .

Bebekler bu dönemde  ne yiyecekleri konusunda daha  ateşli olabilirler. Bunlar normal gelişim basamaklarıdır ve önemli olan sakin kalmak ve düzenli sağlıklı yemekler sunmaya devam etmektir. Onları daha sağlıklı beslenmeleri için yağlı veya şekerli aperatifler vermekten kaçının . Küçük öğünler ile bebeğinizi alıştırın.

 

Bebek beslenmesi son derece önemli bir konudur ve dikkat edilmelidir. Sizlere bebek beslenmesi hakkında önerilerimiz genel olmakla beraber doktorunuza danıştıktan sonra farklı besinler ve mama takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa