Genel

Bebeklerde Böcek Sokması ve Isırması

Bebeklerde Böcek Sokması ve Isırması, Bebeklerde Böcek Sokmaları ve Isırıkları Belirtileri,Bebeklerde Böcek Sokmaları ve Isırıkları Nasıl Önlenir ? ,Bebeklerde Böcek Sokmaları ve Isırıkları İçin Tedavi,Bebeklerde Kene Sokmasına Ne Yapılır ? 

Bebeklerde böcek sokması ve ısırması durumunda aşağıdaki belirtiler vuku bulmak ile beraber,  böcek ısırığına karşı yapılması gerekenler vardır. Ayrıca bebeğinizi böcek sokması ve ısırıklarından korumak amacıyla ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Böcek Sokması ve Isırması 

 

Bebeklerde böcek sokması veya ısırması  genelde sivrisinekler, pire, tahtakuruları, yaban arıları, arılar, at sinekleri,  karıncalar ve kırkayaklar gibi çeşitli böcek türleri tarafından gerçekleşmektedir. . Sokmalar acı verici  ve ağrılı olmasına rağmen, nadiren tehlikeli olmakla beraber cilt tahrişlerine neden olurlar.  Çocuk ağızda veya boğazda sokulduysa veya sokmalara karşı şiddetli alerjik reaksiyona maruz kaldıysa, hemen tıbbi müdahale gerekir.

Bebeklerde Böcek Sokmaları ve Isırıkları Belirtileri

Bebeklerde Böcek Sokması ve IsırmasıBir böcek sokması veya ısırığına reaksiyonlar, bireye göre değişir ve çeşitli faktörlere bağlıdır: toksin veya tahriş edici madde enjekte edildiğinde sokma veya ısırmanın yeri ve çocuğun ne kadar güçlü ve ne kadar dayanıklı tepki verdiğine b. Bazı çocuklar neredeyse hiç reaksiyon göstermezler; diğerleri şişlik yaşayabilir. Genellikle, bir sokma veya ısırmak, sıcaklık, şişme, kaşıntı ve ağrı gibi iltihap belirtileriyle birlikte hızlı bir lokal reaksiyon üretir. Bazen, zamanla ateş, genişlemiş lenf bezleri, eklem ağrıları veya kabarcık  döküntüleri içeren gecikmiş reaksiyon belirtileri vardır.

Çocukların, genellikle bilinen bir alerjisi olanların küçük bir yüzdesi, böcek sokmaları veya ısırıklarına karşı ciddi anafilaktik reaksiyonlar geliştirir: yüzün, dudakların, dilin ve boğazın şişmesi, şiddetli solunum güçlükleri ve dolaşım yetmezliği bunların arasındadır. Ağızda veya boyunda bir ısırma   aynı zamanda şişlik ve nefes alma ve yutma güçlüğü de yaratabilmektedir. Anafilaktik reaksiyonlar ve ağız / boyun sokması için hemen tıbbi müdahale gereklidir.

Bebeklerde Böcek Sokması ve ısırması Nasıl Önlenir ? 

 

Bir bebeğin bir böcek tarafından sokulmasını veya ısırılmasının engellenmesi neredeyse imkansızdır, ancak çocuğunuzun birkaç basit adım bebeklerde böcek sokması ve ısırması olasılığını azaltabilirsiniz.

  • Yaban arıları yuvaları, kovanlar ve böcekleri çeken yiyecek artıkları olan çöp kutuları bulunan alanlardan uzak durun. Sivrisineklerin bol olduğu sulak alanlardan kaçının.
  • Çocuğunuzun çimlerde çıplak ayakla oynamasına izin vermeyin.
  • Çocuğunuzun soda kutuları, açık şişeler veya yakınlardaki çok sayıda yaban arısı veya horneti varsa dışarıda tatlı içecekler içeren bardaklardan içmesine izin vermeyin.
  • Çocuğunuzun cildini hafif giysiler ve bir şapka veya güneş şapkası ile örtün.
  • Pencerelere ve kapılara sineklik ile koruyun  delikler için düzenli olarak kontrol edin ve onarın.
  • Çocuğunuz dışarıda ya da açık pencereli bir odada uyuyorsa cibinlik kullanın.
  • Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, sivrisinek kovucu uygulayın.

Bebeklerde Böcek Sokması ve Isırması İçin Tedavi

 

Bebeklerde böcek sokması ve ısırması durumunda daha fazla  böcek maruziyetine kalmaması açısından çocuğunuzu güvenli bir yere götürün.  Yaraya bir ısırgan otu yerleştirin ve  cımbızla çekmeye çalışın.  Enfekte olmuş bölgeyi sabun ve suyla yıkayın veya topikal dezenfektanla silin.  Acıyı hafifletmek ve şişmeyi azaltmak için soğuk kompres veya buz paketi uygulayın. Kompres veya buz paketini doğrudan cilde yerleştirin. Bölgeyi ovalamayın veya masaj yapmayın. Çocuğun ağzından sokulması halinde, ağrıyı hafifletmek ve şişmeyi azaltmak için içmesi için bir buz küpü veya soğuk su verin.  Eğer bölge kaşıntılı  ise, birkaç gün boyunca günde bir veya iki kez yüzde 1 hidrokortizon krem ​​uygulayın.
Çocuğunuza ateş ve ağrıyı hafifletmek için kaşıntı ve ibuprofen  veya asetaminofen ‘yı tekrarlamak için reçetesiz bir antihistamin verin, ancak sadece ilaçlar doktorunuz tarafından onaylanmışsa verin. Çocuğunuz bir böcek sokması veya ısırması için hafif ile orta dereceli bir reaksiyona sahipse tıbbi yardım almanıza gerek yoktur, ancak  daha şiddetli durumlarda 112’yi arayın.

Bebeklerde Kene Sokmasına Ne Yapılır ? 

 

Bir kene, kanatsız küçük, yuvarlak bir böcektir. Keneler genellikle kendi kanlarını beslemek için hayvanları sokarlar. Bazen insanlar üzerine de yapışırlar. Bebeğinizin bir kene varsa, ilk başta çok küçük olduğu için fark etmek zor olabilir. Beslendiği zaman yaklaşık 1 cm uzunluğa kadar şişecek ve görülmesi daha kolay hale gelecektir.  Bebeğinizde bir kene fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede  çıkarmayı deneyin veya bilmiyorsanız doktora danışın. Genelde alan sabunlu su ile yıkanmalıdır. Diğer yandan cımbız ile çekilmesi pek doğru bulunmaz ufak bir iğneyi ısıtın ve keneye değdirin eğer kendi kendine düşmez ise doktora götürün.

Isırık üç hafta içinde iyileşmelidir. Kene ısırığı iyileştiği için bebeğinize göz kulak olun. Bazen kene ısırıkları Lyme Hastalığı, ciddi bir bakteriyel enfeksiyona neden olur. Bebeğiniz ateşli hale gelirse veya kene ısırığının etrafında bir kızarıklık ya da halka oluşursa ve yayılmaya başlarsa, bebeğinizi doktora götürün .

 

Bebeklerde böcek sokması ve ısırması durumlarında yapmanız gerekenlerden bahsettik. Her ihtimale karşı doktora danışmanız önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa