Genel

Bebeklerde Boğmaca

Boğmaca Nedir ? Bebeklerde Boğmaca  ,Boğmaca Belirtileri ,Boğmaca Riski Kimlerde Görülür ,Bebeklerde Boğmaca Hastalığının Tehlikeleri ,Bebeklerde Boğmaca Nasıl Bulaşır ?  ,Bebeklerde Boğmaca Tedavisi 

Bebeklerde boğmaca hastalığından bahsedeceğimiz bu yazımız aslında annelerin telaşını engellemek ve ne yapmalarını bildirmek amacı taşımaktadır. Bebeklerde boğmaca tehlikeli sonuçlara yol açabilse de doktor kontrolü ve tedavisi ile geçirilebilen bir hastalıktır. Şimdi bu hastalığın tam olarak ne olduğuna ve etkilerine bakalım. İyi okumalar.

Boğmaca Nedir ? Bebeklerde Boğmaca 

Boğmaca olarak da adlandırılan hastalık, akciğerlerin ve solunum yollarının oldukça bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyondur.  İki ile üç ay veya daha uzun süre sürebilen tekrarlayan öksürük nöbetlerine neden olur ve özellikle bebekleri ve küçük çocukları çok hasta edebilir.  Boğmaca, öksürüğün damlacıklarına veya enfeksiyonlu birinin hapşırmalarına yayılır.

Boğmaca Belirtileri

  • Bebeklerde BoğmacaBoğmaca öksürüğünün ilk semptomları, burun akıntısı, kırmızı ve sulu gözler, boğaz ağrısı ve hafif yüksek ateş gibi soğuk algınlığına benzerdir.   Yoğun öksürük nöbetleri bir hafta sonra başlar.
  • Öksürük genellikle bir seferde birkaç dakika sürer ve geceleri daha yaygın olma eğilimindedir.
  • Öksürük genellikle kalın mukus getirir ve kusma izleyebilir.
  • Öksürükler arasında, sizin ya da çocuğunuz nefesi kesebilir , buda farklı bir ses tonuna neden olabilir.
  • Öksürme ve tıkanmadan kaynaklı yüzün çok kırmızı olmasına neden olabilir ve cildin altında veya gözlerinde hafif kanamalar olabilir.
  • Küçük çocuklar bazen nefes almakta güçlük çekerlerse, kısaca maviye (siyanoz) dönebilir. Bu genellikle olduğundan daha kötü gözükür ve solunumları daha hızlı başlamalıdır.
  • Çok küçük bebeklerde, öksürük özellikle fark edilmeyebilir, ancak nefes almayı bıraktığı kısa süreler olabilir.

Sonunda nöbetler zamanla daha az şiddetli ve daha az sıklıkta olmaya başlar genelde tedavi ile giderek azalmaktadır.

Boğmaca Riski Kimlerde Görülür

Boğmaca, bebekler ve küçük çocuklarda özellikle altı aylıktan küçük bebekler özellikle boğmaca komplikasyonları açısından yüksek risk altındadırlar.  Daha büyük çocuklar ve yetişkinler  bu durumlarda daha az ciddi olma eğilimindedir, ancak yine de boğmaca hastalığı geçirilebilirler. Daha önce boğmaca hastalığı geçiren insanlar  daha az şiddetli olma eğiliminde olmasına rağmen tekrar boğmaca yanlış olabilir.  Enfeksiyonlu biriyle yakın temasa geçtiğinizde boğmacaya yakalayabilirsiniz.  Öksürüğü olan bir kişi, enfekte olduktan yaklaşık altı gün sonra – soğuk algınlığı semptomları olduğunda – öksürük nöbetleri başladıktan üç hafta sonra bulaşıcıdır.Antibiyotik tedavisi, bir kimsenin bulaşıcı olma süresini azaltabilir.

Bebeklerde Boğmaca Hastalığının Tehlikeleri 

Bu hastalık belirli yaşın altındaki bebeklerde, pnömoni, konvülsiyon, beyin hasarı ve hatta ölüm gibi komplikasyonlara özellikle duyarlı olan çok tehlikeli olabilir. Bebeklerde boğmaca anneler tarafından fark edildiği an hemen doktora götürmek önemlidir. Nefes darlığı durumunda boğmaca ile bebekleri yakından izlemek de önemlidir. Bebeğinizin nefes almada herhangi bir sıkıntısı varsa, 112’i arayın ya da en yakın acil servise götürün. Ayrıca sürekli kusma, nöbet veya dehidratasyon belirtileri varsa onu acilen doktora çıkarın.

Bebeklerde Boğmaca Nasıl Bulaşır ? 

Boğmaca öksürüğü çok bulaşıcıdır. Çocuğunuz, bakterilerle enfekte olmuş kişilerle doğrudan temastan ya da mikroplarla enfekte olmuş havayı solumaktan almış olabilir. Bakteriler genellikle burun veya boğaz girer.  Çocukların çoğu , difteri ve tetanoza karşı koruyan DTaP serisinin bir parçası olarak boğmacaya (boğmaca) karşı çeşitli aşılar olurlar. Bunlar 2 aylıkken başlar ve çocuk 4-6 yaşına kadar devam eder.

Çocuğunuzun hastalığa karşı korunması her enjeksiyon  artar, bu yüzden 4 ve 6 yaş arasındaki serinin beşinci atışını aldıktan sonra alma riski en düşük seviyededir. O zaman bile,  bebeklerde boğmaca olabilir , çünkü aşı yüzde 100 etkili değildir. Bu enfeksiyonların çoğu 6 aydan küçük bebeklerde ve 7 yaşın üzerindeki çocuklarda daha fazla görülmektedir. Bir önlem olarak, genç bebeklerin öksürüğü olan herhangi bir kişiden uzak tutulması gerektiği konusunda uzmanlar uyarı yapmaktadır. Ayrıca, bebeklerle temas halindeki yetişkinlerin ve ergenlerin Tdap aşısının dozunu boğmaca ve bebeklerden boğmaca bulaşmasını engellemek ve korumak için bir doz almasını önermektedirler .

Bebeklerde Boğmaca Tedavisi 

Doktor çocuğunuzun öksürüğünü dinler ve belki de boğmaca bakterileri için hücreleri test etmek için burnundan örnek alır. Doktor çocuğunuzun boğmaca olduğundan şüphelenirse, test sonuçlarını beklemek zorunda kalmaz, çünkü bunlar biraz zaman alabilir. Devam edip enfeksiyona karşı savaşmak için bir antibiyotik verir.   Bir kez boğmaca  doğrulandıktan sonra, çocuğun tüm yakın temaslarının da antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekecektir.

Antibiyotikler çok erken verilirse semptomları hafifletebilir. Daha sonra verilirse, hastalığın seyrini kısaltmayabilirler, ancak bakterileri çocuğunuzun salgılarından çıkararak, enfeksiyonun başkalarına yayılmasını önleyebilirler. Bunun ötesinde, öksürüğün bitmesini beklemek dışında bir şey yapamazsınız, ki bu genellikle altı ila on hafta sürer.

Doktorunuza tavsiye etmedikçe çocuğunuza öksürük ilacı vermeyin. Öksürük, vücudun mukusun akciğerlerini temizlemesi gerektiğinde doğal olarak yaptığı şeydir. Bu reaksiyonu bastırırsanız, çocuğunuzun iyileşme yeteneğini engelliyor olabilirsiniz.

Tabii ki, öksürük antibiyotiklerle bile daha da kötüye giderse, derhal doktorunuza danışın. Ciddi durumlarda, çocukların hastaneye yatırılması, oksijen alınması ve dehidratasyondan kaçınmak için intravenöz sıvılar verilmesi gerekir.

Bebeklerde boğmaca yazımız burada bitmektedir. Her zaman olduğu gibi tıbbi hastalıklarda en güvenilir kaynakların doktorlar olduğunu unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa