Genel

Bebeklerde Difteri

Difteri Nedir ?  , Bebeklerde Difteri Belirtileri,Bebeklerde Difteri Önleme ,Difteri Nasıl Bulaşır ? ,Bebeklerde Tedavisi 

Bebeklerde difteri , kuşpalazı olarak bilinen hastalık hakkında bilgiler vereceğiz ve özellikler ailelerin bilinçlenmesini ve önleme yollarını aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Difteri ( Kuşpalazı) Nedir ? 

Difteri kolayca yayılan ve hızla ortaya çıkan bakteriyel bir enfeksiyondur. Başlıca burun ve boğazı üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. 5 yaşın altındaki çocuklar ve 60 yaşın üzerindeki yetişkinler özellikle enfeksiyona yakalanma riskini daha çok barındırmaktadır. Kalabalık veya kirli ortamlarda yaşayanlar, iyi beslenmemiş olanlar ve güncel aşıları olmayan çocuklar ve yetişkinler de difteri risk grubuna girmektedir.

Difteri Avrupa’da, sağlık yetkililerinin çocukları on yıllardır onları aşı ile korudukları için daha az yaygındır. Ancak, bağışıklamaların rutin olarak verilmediği gelişmekte olan ülkelerde hala yaygındır. 1993 ve 1994’te, eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ciddi bir difteri salgını sırasında 50.000’den fazla vaka bildirilmiştir

Bebeklerde Difteri Belirtileri

Bebeklerde DifteriBebeklerde difteri erken aşamalarında, difteri kötü bir boğaz ağrısı ile vuku bulmaktadır. Düşük dereceli ateş ve şişmiş boyun bezleri diğer erken belirtilerdir.  Bakterilerin neden olduğu toksin ya da zehir, (örneğin boğaz ağrısı, diğer daha yaygın enfeksiyonlar farklı bir difteri enfeksiyon yapan burun, boğaz ya da nefes yolu kalın kapanmasına yol açabilir, boğaz ağrısı ). Bu kapanma genellikle bulanık gri veya siyahtır ve solunum problemlerine ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Enfeksiyon ilerledikçe nefes almakta veya yutmakta zorlanmakta, çift ​​görme durumu ortaya çıkmakta ve  konuşma sesi duymak zorlaşmaktadır. Hatta şoka girme belirtileri bile gösterir (soluk ve soğuk cilt, hızlı kalp atışı, terleme ve endişeli bir görünüm).  Boğaz enfeksiyonunun ötesinde ilerleyen olgularda, difteri toksini kan dolaşımına yayılır ve kalp ve böbrekler gibi diğer organları etkileyen potansiyel olarak hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Toksin, kalbe zarar verebileceği gibi, kanı veya böbreklerin atıkları temizleme yeteneğini de etkileyebilir. Aynı zamanda felce yol açan sinir hasarına da neden olabilir. Tedavi edilmeyenlerin% 40 ile % 50’si ölebilir.

Bebeklerde Difteri Önleme 

Difteri önlenmesi bebeklerde DTaP ve non-bağışıklı,  ergenler ve yetişkinler (Tdap) için difteri / tetanos / boğmaca aşısı verilmesi üzerinde neredeyse tamamen engellenmektedir. Tek bir Tdap dozu sonrasında, ergenler ve yetişkinler her 10 yılda bir difteri / tetanoz aşısı   ile güçlendirici aşılar yapılmalıdır. Çoğu difteri olgusu, aşıyı henüz almayan veya tüm kursu almayan insanlarda görülür.  Tdap aşısı, her hamileliğin ikinci yarısında, daha önce aşının olup olmadığına veya son verilip verilmediğine bakılmaksızın tüm hamile kadınlar için tavsiye edilir.  Bağışıklama programı şunları gerektirir:

DTaP aşıları 2, 4 ve 6 aylıkken

  • 12 ile 18 ayda verilen takviye dozu
  • 4 ile 6 yılda tekrar verilen takviye dozu
  • 11-12 yılda verilen tdap aşısı
  • koruma sağlamak için her 10 yılda bir difteri /tetonoz aşısı
  • Her hamile kadının hamileliğinin ikinci yarısında Tdap aşısı

Çocukların çoğu iyi tolere etmesine rağmen, aşı bazen enjeksiyon bölgesinde kızarıklık veya hassasiyet gibi hafif yan etkilere, düşük dereceli ateşe veya genel karışıklık veya kargaşaya neden olur. Alerjik reaksiyon gibi ciddi komplikasyonlar nadirdir.

Difteri Nasıl Bulaşır ? 

Difteri oldukça bulaşıcıdır. Hastalıklı bir kişiden hapşırma, öksürme ve hatta gülme yoluyla kolayca başkalarına geçebilir. Ayrıca, enfekte bir kişi tarafından kullanılmış olan   kişisel eşyalar ve bardakların kullanılması ile  de yayılabilir.  Difteri bakterisi ile enfekte olan insanlar, herhangi bir semptomu olmasalar bile, 4 haftaya kadar başkalarını enfekte edebilirler. Difteri için kuluçka süresi   2 ile 4 gündür, ancak 1 ile 6 gün arasında değişebilir.

Bebeklerde Tedavisi 

Difteri olan bebekler, çocuklar ve yetişkinler bir hastanede tedavi edilir. Bir doktor boğaz kültürü yoluyla tanıyı doğruladıktan sonra , enfekte kişi, vücutta halihazırda dolaşımda olan difteri toksini nötralize etmek için, enjeksiyon veya  damar yoluyla verilen özel bir anti-toksin, artı kalan difteri bakterisini öldürmek için antibiyotikler verilir.

Enfeksiyon ilerlediyse, difteri olan kişilerin soluk almalarına yardımcı olmak için bir ventilatöre ihtiyaç duyabilirler. Toksinlerin kalbe, böbreğe veya merkezi sinir sistemine yayıldığı durumlarda, hastalar intravenöz sıvılara, oksijene veya kalp ilaçlarına ihtiyaç duyabilirler.  Difteri olan bir kişi izole edilmelidir. Aşılamayan veya bebeklerde ve yaşlı olan aile üyeleri ve diğer yakın temaslar hastayla temastan korunmalıdır.   Birisi difteri teşhisi konduğunda, doktor yerel sağlık departmanını bilgilendirecek ve evdeki bakterilere maruz kalmış herkes için tedavi süreci başlatacaktır. Özellikle bebeklerde difteri hastalığına karşı durum daha hızlı bir süreç olarak vuku bulmaktadır. Tedavi immün durumunun, boğaz kültürlerinin ve difteri aşısının güçlendirici dozlarının değerlendirilmesini içerir. Ayrıca önlem olarak antibiyotik alacaklar.

Bebeklerde difteri durumunda hastane de yatışı gerektirebilir.  Antibiyotikler ve anti-toksin  verildikten sonra, difteri olan bebek veya kişi bir süre yatak istirahatine ihtiyacı olacaktır  4 ile 6 hafta veya tam iyileşme sağlanana kadar bu durum geçerlidir.  Yatak istirahati, birisi bir difteri komplikasyonu olan miyokardit (kalp kası iltihabı) geliştirirse özellikle önemlidir.  İyileşen hastalarda, tekrarı önlemek için difteri aşısının tam bir yolunu almaya devam etmeleri gerekir çünkü hastalığın tedavisi yaşam boyu bağışıklığı garanti etmez.

Difteri Durumunda Ne Yapılmalı ? 

Ailenizdeki herhangi biri difteri belirtileri varsa, başka bir kişide belirtilerle karşılaşırsanız veya  ailenizde herhangi biri difteri varsa veya sizin veya ailenizin bir risk altında olduğunu düşünüyorsanız, derhal doktorunuzu arayın. Bununla birlikte , özellikle boğaz enfeksiyonlarının karşı rutin bağışıklığı olan ülkelerde difteri olmadığı unutulmamalıdır. Bebeklerde difteri aleyhine aşılanma yapıldığından  emin değilseniz, randevu alarak aşılarınızı olmanız gerekir. Ayrıca kendi güçlendirici aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Uluslararası çalışmalar, 40 yaşın üzerindeki yetişkinlerin önemli bir yüzdesinin difteri ve tetanoza karşı yeterince korunmadığını göstermiştir .

Bebeklerde difteri hastalığı ve bu hastalığın tedavisi hakkında yazımız burada sona ermektedir. Umarım yazımız işinize yaramıştır ve unutmamak gerekir ki tıbbi rahatsızlıklarda doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa