Genel

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde Diş Çıkarma Süresi  ,Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri  ,Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası ,Bebeğinizin Dişlerini Sağlıklı Tutmak 

Bebeklerde diş çıkarma durumu hakkında bilgilendirme yazısı yazma sebeplerimiz aileleri bilgilendirmek ve önlemleri alınması amacıyladır. Bebeklerde diş çıkarma süresi ve sırası , bebeklerde diş çıkarma ne zaman başlar ve bebeğinizin dişlerini nasıl sağlıklı tutarsınız size aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süresi 

Bebeklerin çoğu ilk dişlerini 4 ile 7 aylık olduklarında çıkarmaya başlarlar. Erken bir gelişim ile bebeklerde diş çıkarma ilk olarak  3 ay gibi erken bir zamanda olabilir, ancak bir yaşına veya daha fazlasına kadar geç bir zamanda da diş çıkarma. (Çok nadir durumlarda, bir bebeğin ilk dişi doğumda zaten görünür durumdadır.) Bebeğinizin ilk dişi görünce, fotoğraf çekerek ve bebeğinizin bebek kitabındaki tarihi not ederek  bu adımı kutlayabilirsiniz.  Dişler aslında bebeğiniz rahmindeyken gelişmeye başlar ve diş tomurcukları diş etlerinde oluşur. Dişler bir süre boyunca kırılırlar ve sıklıkla bu sırayla ortaya çıkarlar: Altta iki orta diş, sonra en üstteki iki orta olan, daha sonra yan ve arka taraftakiler çıkmaya başlayacaktır.  Dişler her seferinde bir bir çıkabilir veya birkaç kez birden ortaya çıkabilir. Hepsi doğru gelmeyebilir, ama endişelenmeyin genellikle zamanla düzelirlerGörünmesi gereken son dişler (üstte ve altta ağzın arkasında bulunan ikinci azı dişleri) genellikle bebeğinizin ikinci doğum günlerinde veya aylar sonra ortaya çıkar. 3 yaşına gelindiğinde, çocuğunuz 20’den fazla bebek dişine sahip olmalı ve sürekli dişleri gelmeye hazır olana kadar (6 yaş civarında) düşmeye başlamamalıdır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri 

Bebeklerde Diş ÇıkarmaDişlerin içeri girmesi için çok geniş bir aralık vardır, ancak genellikle tahmin edilebilir bir düzende görünürler. Diş çıkarma ve diş kaybına dikkat edilmesi gerekir.     Bazı bebekler hiç belirti vermeden diş çıkarma sürecinden geçerler, ancak birçok ebeveyn bebeklerinin rahatsızlık duyduğunu bildirmektedir. Diş çıkarma olasılığının en büyük belirtileri  arasında aşağıdakiler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Bebeklerde sinirlilik veya asabiyet diş çıkarma durumunda görülebilir
 • Yüzdeki ciltte hafif bir tahriş ve döküntü olabilir
 • Şişmiş, hassas diş etleri meydana gelebilir ve bu son derece normaldir
 • Kemirmek veya çiğneme davranışı gösterebilir
 • Yemeyi reddetme durumları acı çekmesinden kaynaklı olabilir
 • Uyku problemi yaşayabilmektedir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası 

 

Bebeklerin diş tomurcuklarının doğmadan önce geliştiğini daha önceki başlıkta açıklamıştır. Bu tomurcuklanma ve sonrasında dişler diş etleri altında meydana gelmektedir. Sırası ile bebek diş çıkarma durumu aşağıdaki gibidir.

 • 6 ile 12 ay merkezi kesici dişler  , çenenin ortasında ve üstünde sağ dişler olarak çıkmaya başlar
 • 9 ile 12 ay: lateral kesici dişler , merkezi kesici dişlerin yanındaki dişler olarak çıkmaya başlar
 • 16 ile 22 ay iken köpek (cuspids) dişi  çıkar ki ek gıdalara başlama dönemi de bu zamanlardır
 • 13 ile 19 ay  ilk azı dişleri çıkmaktadır
 • 25 ile 33 ay: kinci azı dişleri çıkar

Çoğu çocuk birincil dişlerinin hepsine üç yaşına kadar çıkarmaktadır. Bu dişleri alma işlemi bebeğinize bağlı olarak zahmetsiz veya yorucu olabilir. Küçük vakalarda bile, çoğu bebek bazı diş çıkarma belirtileri gösterir.Diş çıkarma hakkında zor olan şey, semptomların diş yüzeylerinden 2 ile 3 ay önce başlayabilmesidir. Çok fazla rahatsızlık varsa, bu bebek ve aile için zor bir süreç olabilir.

Bebeğinizin Dişlerini Sağlıklı Tutmak 

 

1 ile 3 yaş arasında, çocuğunuz 20 diş çıkaracaktır ve bu dişler büyütecektir.  Doktorunuz çocuklarınız dişlerini çıkarmanız için doktorlarınız gerekli bakımları size aktaracaktır. Fakat biz uzmanlardan yararlanarak size bazı önbilgiler vermek isteriz.

Bebeğinizi ilk diş bakımına 1 yaşına kadar götürün, Pediatrik diş hekimliği  bunun böyle olması gerektiğini önermektedir. Diş hekimi beslenme ve temizlik alışkanlıklarını size aktaracaktır. Ayrıca diş çürümesinin erken belirtilerini kontrol  etmenizi de sağlayacaktır.  Bebeğinizin dişlerini saf suyla fırçalayın. Diş ve kemik geliştirmek için gerekli olan florürü içermez. Çok fazla florür, gelen dişlerde kahverengi veya beyaz lekelere neden olabileceğinden, bezelye büyüklüğünde florid diş macunu kullanmak için 2 yaşına kadar bekleyiniz.Daha sonra çocuklarınız kendi diş fırçalama alışkanlığı elde edecektir.

Bebeklerde diş çıkarma durumu hakkında sizlere yeterli bilgileri verdiğimizi düşünüyoruz. Aileler erken yaşta çocuklarına diş temizliği ve bakımı kazandırmaları önemlidir. Bu açıdan hem bebeklikte hem de sonrasında diş bakımı için diş hekimine danışarak gerekli önlemleri almanız gerekir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa