Genel

Bebeklerde Dizenteri

Bebeklerde Dizanteri Hastalığı Nedir ?  ,Bebeklerde Dizenteri Belirtileri  ,Bebeklerde Dizanteri Nedenler,Bebeklerde Dizanteri Tedavisi ,Bebeklerde ve Çocuklarda Dizanteriye İyi Gelen Şeyler 

Bebeklerde dizanteri hakkında bilgiler vereceğimiz yazımızda ; bu hastalığın belirtileri ve hastalığa karşı ne yapılması gerektiğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Dizanteri Hastalığı Nedir ? 

Dizanteri kalın bağırsağı etkileyen ciddi bir durumdur. Bağırsak iltihabı ve ülserasyonu, karın bölgesinde kolik ağrı ve sıvı veya yarı-sıvı dışkıların mukus ve kan ile geçmesi ile karakterizedir. Çocuklarda ve bebeklerde dizanteri hastalığa yetişkinlere göre daha fazla görülür ve daha yatkındırlar.  Dizanterinin patolojik durumu iki organizma, protozoa ve basilden kaynaklanır. Eskiden kaynaklanan dizanteri genellikle amoebik dizanteri olarak bilinir ve son olarak da baciller dizanteri olarak bilinir. Amipli dizanteriye bir saldırı, baciller dizanteriye göre daha hafiftir. Ancak, basil dizanteri tedaviye hızlı bir şekilde yanıt verirken, hasta çok dikkatli olduğu sürece amoebik dizanteri olmaz.  Çok soğuk ülkeler dışında dizanteri tüm dünyada yaygındır. Kötü sağlık koşullarının hüküm sürdüğü yerler özellikle etkilenmektedir. Hastalık yaz sonunda ve sıcak tropik iklimlerde en sık görülür.

Bebeklerde Dizenteri Belirtileri 

Bebeklerde DizenteriBebeklerde dizanteri akut veya kronik olabilir. Bu genç çocuklar için geçerlidir. Akut form,   ishal ve dizanteri hareketlerindeki ağrı ile karakterizedir. Sarımsı beyaz mukus ve bazen sadece bağırsak ülserlerinin kanlı yapısı dışkı ile geçer. Bebeklerde dışkı yaparken  acı hissi olur ve bebeğiniz ağlayabilir. Çocuk bağırsaklarını tahliye etmek için sürekli bir arzu hisseder, ancak küçük bir mukus ve kan dışında atılacak hiçbir şey olmayabilir. Rektumda ve kalın bağırsakta bir ağrı hissedilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte, mukus ve kan miktarı artar.

Bazen, deriye benzer mukoza zarı, küçük parçalardan oluşan ve uzun 2-3 cm arasında  genişliğinde atımlar veya saçakların, hareketlerle dışarı çıktığı görülür. Bazen pus hareketle dışarı atılır ve çoğu zaman dışkıların küçüklüğü çok foetide olur. Tüm sindirim süreçleri sıkıntılı olabilir. Salgılar değişebilir veya durabilir.  Kronik vakalar, akut atakların sonrası etkileridir. Çocuk tamamen iyileşmez. Dışkı kalmaya devam eder ve kan içerebilir, ishal ve kabızlık değişebilir ve genel sağlık olumsuz yönde etkilenmektedir. Ciddi durumlarda, bebeklerde ateş 39 derece ve üstü olabilir.  Bazen de  normal vücut sıcaklığı olabilmektedir.

Bebeklerde Dizanteri Nedenler

Dizanteri ya protozoa ya da basillidir. Bununla birlikte, mikroplar aşırı miktarda hayvansal protein içeren gıdalardan  kızartılmış gıdalara ,  çok baharatlı gıdalardan   sindirimi zor yağlı gıdalara kadar petrefaction sonucu kolonda gelişir. Bu nedenle, sıcak havalarda veya tropikal iklimde aşırı miktarlarda taze gıdaların tüketilmesi ve diyetin azaltılması, bu tür gıdaların hazmedilmesine neden olur. Diğer çökeltici faktörler; debilite, yorgunluk, üşüme, enerjide kayıp, bağırsak rahatsızlıkları ve kötü sağlık koşullarıdır.

Uygun sağlık tesislerinden yoksun bölgelerde amoebik dizanteri insidansı çok yüksektir. Enfeksiyon, amoebik kistleri içeren insani kanalizasyon ile suyun kirlenmesine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çeşitli gıdalar, insan lağım suyu ile ya da enfeksiyona maruz kalan sinekler ya da hastalığı olan dikkatsiz yiyecek işleyicileri tarafından döllenerek kontamine olabilir. Çocuklar amoebik kistler ile kontamine olmuş çamur içinde oynayarak kendilerini enfekte edebilirler.

Bacillar dizanteriye, çeşitli  olduğu shigella grubunun bazı mikropları neden olur. Bu oganizmler kontamine yiyecek ve su ile temas yoluyla bir kişiden diğerine geçmektedir. Hastalık ayrıca sineklerle de yayılabilir. Küçük çocuklarda yaygındır. Mikroplar doğrudan bağırsağa geçerek şişlik ve yüzeysel ülserasyonlara neden olurlar. Ağır vakalardaki inflamasyon, kolonun tamamını ve aynı zamanda ince bağırsağın alt kısmını da içerebilir.

Bebeklerde Dizanteri Tedavisi 

Dizanteri tedavisi, rahatsız edici ve toksik maddeyi bağırsaklardan uzaklaştırmayı ve ağrılı semptomları hafifletmeyi, bakterilerin virülansını durdurmayı ve ülserin iyileşmesini sağlamayı amaçlamalıdır. Bebeklerde dizanteri varsa ilk 24 saat boyunca sıvı diyette tutulmalıdır. Tereyağ ve anne sütünün kullanımı özellikle zararlı bakterilerle mücadele ettiği ve bağırsaklarda yararlı mikroorganizmaların oluşumuna yardımcı olduğu için faydalı olacaktır.

Çocuğa yaklaşık 15 ile 20 ml verilebilir hint yağı da verilebilir. Bu, saldırgan maddenin daha hızlı çıkarılmasını kolaylaştıracak, hareket sırasında gerilmeyi en aza indirecek ve ayrıca ülser  yüzeylerine bir yağlayıcı görevi görecektir. Hareket, ağrıyı tetiklediği ve rahatsız edici semptomları şiddetlendirdiği için çocuk tam yatak istirahatinde tutulmalıdır. Karın üzerine sıcak su torbası uygulanabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Dizanteriye İyi Gelen Şeyler 

Akut semptomlar bittikten sonra çocuğa pirinç, lor, taze olgun meyveler -muz ve nar – ve yağsız süt verilebilir. Katı yiyecekler, toparlanma hızına göre çok dikkatli ve kademeli olarak verilmelidir. Bağırsak üzerinde detoks ve temizlik etkisi olan taze meyve ve sebze salataları, gelecekteki diyetin önemli bir bölümünü oluşturmalıdır. Her çeşit etli gıdalar mümkün olduğu kadar ileride önlenmelidir. Kaçınılması gereken diğer yiyecekler çay, kahve, beyaz şeker, beyaz un ve bunlardan yapılan ürünlerdir.

Belirli gıda ilaçları arasında, bael meyvesi, her iki çeşit dizanteri tedavisinde belki de en etkili olanıdır. Bu meyveden, 30 gram hamurun 60 ml suda karıştırılmasıyla bir şerbet yapılabilir. . Bu şerbet, çocuğa günde üç kez iki çay kaşığı  içirilebilir. Akut mukoz membran enflamasyonu olan dizanter vakalarında, kuru bael veya tozu kullanıldığında en iyi sonuçlar elde edilebilir. Olgunlaşmamış veya yarı olgun meyveler dilimlenmeli ve güneşte kurutulmalıdır. Bu dilimler toz haline getirilebilir ve şişelerde muhafaza edilebilir. Bu toz, çocuğa günde iki kez bir gram dozajda verilebilir.

Nar (anar) kabuğunun kullanımı dizanteri için etkili bir başka çaredir. Kabuğun yaklaşık 60 gramı 250 ml’de kaynatılmalıdır. süt Sütün üçte biri buharlaştığı zaman ateşten çıkarılmalıdır. Hastaya uygun aralıklarla üç eşit dozda uygulanmalıdır. Hastalığı çok yakında rahatlatacak.

Limon suyu sıradan dizanteri vakalarıyla uğraşırken çok etkilidir. Soyulmuş ve dilimlenmiş iki orta boy limon, 250 ml suya eklenmeli ve birkaç dakika kaynatılmalıdır. Daha sonra günde üç kez çocuğa içirilmelidir.

Küçük miktarda tuz ile birlikte püre muz, dizanteri için çok değerli bir ilaçtır. Bu tedavi ile hem akut hem de kronik dizanteriye ait birkaç vakayı iyileştirdiğini iddia eden uzmanlar vardır. Çocuklar dizanteriye sahip olduğunda, olgun muz püresi yedirilmelidir.

Elma  çocuklarda akut ve kronik dizanteri tedavisinde de yararlıdır. Olgun ve tatlı elma, püre haline getirilerek ve çocuğa günde birkaç kez, bir ile dört yemek kaşığı yaşına göre verilmelidir.  Uzmanlar dizanteride elmanın terapötik ajan olarak kullanılmasını savunmaktadır.

Bebeklerde görülen dizanteri hakkında yazımızda aslında sizlere genel anlamda bu hastalıktan ve bu hastalığı nasıl geçireceğinizden bahsettik. Herhangi bir ilaç ve besin takviyesi kullanmadan önce doktora danışmanız oldukça önem arz etmektedir.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa