Genel

Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri  ,Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri  ,Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ? ,Bebeklerde Gaz Sancısı için Bitkisel Öneriler

Hepimizin gaz ağrısı vardır. Bir gaz kabarcığı sindirim sisteminizden geçmeye çalışırken rahatsız edici bir his vermektedir. Fakat bebeklerde gaz sancısı biraz daha sıkıntılı olabilmektedir. Anneler bebeklerinde farklı bir durum olduğunu düşünebilir.  Bu yazıda bebeklerde gaz sancılarından, bebeklerde gaz sancısını nasıl geçireceğinizden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri 

Genelde, bebeklerde gaz sancısı olduğunda, mide sindirim sürecinden kaynaklanan hava ile şişirilir veya bebek beslenirken çok fazla hava yutmaktadır. Bebek gazı şişkinlik, ağrı veya tahrişe yol açabilir. Bebeklerde gaz sancısı nedenleri  arasında ;

  • Bebeğin şişesindeki meme başı çok hızlı bir akışa sahipse ya da emziren bir anne aşırı aktif bir kaynağa sahipse,  bebekte gaza neden olabilir.
  • Bebeğin şişesindeki meme başının akışının çok yavaş olması durumunda, bebek, aynı zamanda gaz ağrısına yol açan, formülü içerken ekstra havada emebilir.
  • Hava kabarcıkları içeren formül. Bebek için süt tozu karıştırıyorsanız, yemekten önce birkaç dakika bekletin. Formülü ne kadar çok sallarsanız, hava kabarcıkları sütü girer ve bu da bebeklerde gaz sancısına neden olmaktadır.
  • Bebeğiniz uzun süre ağlayarak hava yutması halinde de gaz sancısı çoğalabilir.
  • Bebek gazı da sindirim sürecinde yiyecekler bozulduğunda doğal olarak gerçekleşebilir. Bebeğin yediği bir şeye karşı tahammülsüzlüğü  varsa, bebeklerde gaz sancısı ortaya çıkması daha da muhtemeldir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri 

Bebeklerde Gaz SancısıGaz ve ilgili sorunlar, bebek birkaç haftalıkken başlayabilir. Bebek gazı, bebeğin 4-12 haftalıkken en kötü olması eğilimindedir, 8 haftalık bir  dönem bebeklerde gaz sancısı için zirvedir. Bebeğiniz sindirim ile ilgili bir sürü sıkıntıya sahip olma eğilimindedir. Fakat 3 aylık olduktan sonra gaz sancıları sindirimin düzelmesinden kaynaklı azalacaktır. Tabii ki, bebek gazının çocuğunuzun rahatsızlığının sebebi olup olmadığını bilmesi zor olabilir, özellikle de size neler olduğunu anlatamadığı zaman durum böyledir. Ancak, dikkat edebileceğiniz  bazı belirtiler vardır. Bunlar; kırmızı suratlı olması, bebeğin ağlaması, besleme sonrası kıvranmaya başlıyorsa, yumruklarını sıkıyorsa, ayakları karın bölgesine doğru çekiyorsa gaz belirtisi olabilir.

Eski bir yöntem olarak bebeğin gazı olduğunda bel bölgesinin ovulması bebekte gazı almaktadır. Bununla birlikte,  bebekte gaz sancısı geçmesine rağmen ağladığında, bebekte   gaz oluşumuyla karıştırılan   kabızlık veya kolik gibi başka bir durumda olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir ? 

 

Bir bebeğin yüzüne bakıldığında, bebek gazı ağrıları, muhtemelen dünyanın en acı verici şeyleridir. Küçük olanı duymak zor olsa da, panik yapmayın. Bebeğinizi emzirdikten sonra yüz üstü yatmasına izin verin ve rahatlaması için belini masajlayın.   Bebeklerde gaz sancısı için aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Bisiklet hareketi yaptırın. Bebeği sırt üstü yatırın  ve bacaklarını bisiklete binmiş gibi çekin.Her iki bacağın da kaldırdığı dört bisiklet tekerleği, bebek gazını almak için bir sihir numarası gibidir.

Kucağınıza  oturan bebeğinizi ayaklarını kaldırarak arkalarından daha yükseğe kaldırın. Bu pelvik tabanın gevşemesine yardımcı olabilir ve karın içinde basınç yaratacaktır.

Bebeğinizi ayağa kalkarmış gibi tutun  yerçekimi  gaz veya bağırsak hareketini ilerletmeye yardımcı olabilir

Yeni anneler doğum ve doğumdan hatırlayabileceğinden, çömelme itmek için doğal bir konumdur. Bu bebekler için de geçerlidir. Bebeğinizi bu pozisyona getirmenin en kolay yolu bir sandalyeye veya koltuğa oturmanızdır. Bacaklarınızı yukarı kaldırın, böylece bebeğiniz sırtınızın üst kısmına ve ayağınıza doğru göğsünüze yaslanır.

Bebeğinizin karnına masaj yapmak sindirimini hareket etmesine yardımcı olabilir. Baş parmaklarınızı küçük dairesel hareketlerle bebeğinizin karnına sürün.  Bu, yeni doğmuş gaz kabarcıklarının bağırsaklardan geçmesine ve bağırsak hareketi  ile  kasları harekete geçirmesine yardımcı olabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı için Bitkisel Öneriler

 

  • Bebeklerde gaz sancısı için kimyon ve şekerden bir çay kaşığı ılık suda eriterek, bebeğinize verebilirsiniz.
  • Rezene veya papatya çayı sindirimi rahatlatmaktadır ve bebeklerde gaz sancılarını almaktadır. 1 çay kaşığı rezene veya papatya çayı bebeğinize verebilirsiniz.

Bebeğinize bu bitkisel kürleri vermeden önce muhakkak doktorunuza danışın ve bebeğinize vermenizin uygun olup olmayacağını sorun. Bebeğiniz sağlığı her şeyden önemlidir. Biz burada bir nebze yardımcı olduysak ne mutlu bize. Sağlıklı günler dileriz.

 

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa