Genel

Bebeklerde Güneş Yanıkları

Bebeklerde Güneş Yanıkları Neden Bu Kadar Ciddidir ? , Bebeklerde Güneş Yanıkları Riskleri  ,Bebekleri Güneş Yanıklarından Korumak,Bebeklerde Güneş Yanığı Belirtileri ,Bebeklerde Güneş Yanıkları Nasıl Geçirilir  ?,Bebeklerde Güneş Yanıklarına Ne Sürülür ?  ,Bebeklerde Güneş Yanığında Dikkat ! 

Bebeklerde güneş yanıkları ciddi  bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır ve burada ailelere özellikle dikkatli olmak ve güneş yanıklarını önlemek düşer. Güneş yanıklarını eğer engelleyememiş ve bebeğinizin cildi güneşin UV ışınları tarafından hasara uğramış ise aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Bebeklerde Güneş Yanıkları Neden Bu Kadar Ciddidir ?

Güneş yanığı tam anlamıyla cildi yakar. Çocuğunuzun cildi çok incedir ve çok hassastır, bu yüzden hızlı bir şekilde yanabilir.  Bir güneş yanığı, kızarıklığa, hafif şişmeye ve ağrılara neden olan birinci dereceden bir yanık olabilir. İkinci derece bir yanık daha ciddi bir durumdur.  Daha fazla şişlik, kızarıklık ve kabarcıklarla daha acı verici olmaktadır.  Birinci derece yanık genellikle iki ile beş gün içinde iyileşir. İkinci derece bir yanık birkaç hafta sürebilir.  Çocuğunuz güneşte çok fazla zaman geçirmişse, ısı çarpması için de risk altında olabilir. Bundan kaynaklı bebeğinizin ve çocuğunuzun ateşini de kontrol etmeniz gerekmektedir.  Güneş yanığı cildi soymaya başlarsa panik yapmanıza gerek yoktur. Bu soyulma , iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Güneş yanığının meydana gelmesinden birkaç gün sonra başlar.

Bebeklerde Güneş Yanıkları Riskleri 

Bebeklerde Güneş YanıklarıGüneş yanığı, cildin ultraviyole (UV) radyasyondan zarar gördüğünü ve güneşten gelen UV radyasyonuna maruz kalmanın, her tür cilt kanserinin bir numaralı sebebi olduğu anlamına gelir. Bazı çalışmalar çocukluk döneminde şiddetli güneş yanıklarının melanoma ( cilt kanseri daha sonra yaşamında)  neden olduğunu göstermektedir.

Çocukların cildi, yetişkinlerin teninden daha hassas olduğu için, çocuklar güneş yanığına ve deri hasarına daha yatkındır. Açık tenli, soluk tenli, çilli ve yeşil veya mavi gözlü çocuklar cilt hasarı ve güneşe maruz kalmadan kaynaklanan kanser riskini en çok önemsiyorlar, ancak ultraviyole radyasyon herkes için tehlikelidir.

Bebekleri Güneş Yanıklarından Korumak

Zor değil, ama gayretli ve dikkatli olmanız gerekmektedir. Bir çocuk bulutlu veya serin bir günde bile on ile 15 dakikalık bir süre maruz kaldıktan sonra yanabilir.  Çocuğunuzu uzun kollu elbiseler, pantolon ve şapka ile  açık havaya çıkarın ve güneş koruyucu uygulayın. Eğer hava çok sıcak ise geniş bir şapka kullanın ve güneşte kalmasına çok izin vermeyin.  Gölge güneş ışığına karşı sadece kısmi koruma sağlasa da, onu olabildiğince gölgede tutun.  Güneş sabah saat 10 ile akşam 4 arasında en tehlikeli olanıdır, fakat cildin bütün gün ışığında, yıl boyunca, bulutlu olduğunda bile UV ışınlarına maruz kalmasıdır.

Güneş kremini açıkta kalan tüm cilt bölgelerine sürün. Bir 15 SPF (güneş koruma faktörü)  koruyucu seçin ve dışarıya çıkmadan önce yaklaşık 15 ile 30 dakika arasında bolca uygulayın ve absorbe etme şansı verin. Her iki saatte bir güneş koruyucu uygulayın ya da çocuğunuz çok fazla terliyorsa ya da suda kalmışsa daha sık tekrarlayın.

Bebeklerde Güneş Yanığı Belirtileri 

Güneş yanığı, güneş ışınlarına maruz kalmanın cildinize yapacağı zarardır. Ana semptomu cildin renginde bir değişikliktir. Buna ağrı ve rahatsızlık eşlik edebilir.  Eğer cilt sadece kırmızıya dönerse, bebek güneş yanığı ciddi değildir ve evde tedavi edebilirsiniz. Kabarcıklar gelişirse, çocuk çok acı çeker veya çocuk kusma, ateş veya baş ağrısı gibi başka belirtiler sergilemeye başlar, sorun daha ciddi olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir başka semptom da, etkilenen bölgelerdeki tüylerin  birikmesidir, çünkü bu bir enfeksiyona işaret edebilir. Bu gibi durumlarda doktordan muhakkak yardım almanız gerekmektedir.

Bebeklerde Güneş Yanıkları Nasıl Geçirilir  ?

 • Bebeğin bol miktarda sıvı aldığından emin olun  anne sütü, su ya da daha büyük çocuklar için formülü varsa kullanın.
 • Bebeğe ılık veya soğuk su banyosunu yaptırın. Karbonat eklenmesi yatıştırıcı etkisini artırabilir. Çocuğu kuruduğundan emin ol, böylece yanıkları kızdırmazsın.
 • Bebeğin cildinin etkilenen bölgelerine 15 dakika boyunca serin suya batırılmış temiz bir bez koyun.
 • Bebeği cildi tahriş etmeyecek gevşek kıyafetlerle giydirin.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için Aloe Vera veya kalamin losyonu gibi su bazlı bir nemlendirici losyon kullanın.
 • Yanık iyileşene kadar bebeği güneşten uzak tutun.
 • Bebek 12 aylıktan fazlaysa, ona bir  ağrı kesici verebilirsiniz ama doktorunuza danışarak verin.
 • Bir yara açılırsa, alkol veya benzokain içermeyen antiseptik bir merhem ile tedavi edin.

Bebeklerde Güneş Yanıklarına Ne Sürülür ? 

Bebeklerde güneş yanıklarına zeytin yağı veya yoğurt sürülebilir. Genelde yetişkinlerde işe yarayan bu yöntem eğer çocuğunuza zarar vereceğini düşünüyorsanız doktora danışarak yanık merhemleri  alabilirsiniz. Çünkü bebeklerde güneş yanıkları ciddi olabilir veya derileri hassas olduğu için dikkat etmeniz gerekir.

Bebeklerde Güneş Yanığında Dikkat ! 

 • Yanmış deri üzerine buz veya buzlu su koymak; daha fazla hasara neden olabilir.
 • Vazelin gibi petrol bazlı ürünleri yanmış deri üzerine koymak güneş yanıklarını daha da kötüleştirebilir.
 • Benzokain içeren bir antiseptik ilk yardım ürünü kullanarak, toksik kimyasal cildi tahriş edebilir veya alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Bebeğinizin cildi  dökülüyorsa soymamanız gerekir.
 • Güneş yanıklarını tedavi etmek için alkol içeren nemlendirici veya antiseptik bir ürün kullanmak zararlıdır.
 • 12 aylıktan küçük bir çocuğa bir doktora başvurmadan ağrı kesici vermek ve çocuklara aspirin verilmesi reye sendromu olarak adlandırılan ciddi bir soruna neden olabilir.

Yazımızdan da anlaşılacağı gibi  bebeklerde , çocuklarda ve hatta sizde güneş yanıkları olmaması için uygun giyinmeli, güneş kremi kullanmalısınız. Eğer denizde, havuz vb, açık havada yüzerseniz güneş yanıkları oluşabilir. Bunun için de yukarıdaki önerilerimizi dikkate alabilir, ayrıca doktorunuza danışarak güvenilir net bilgiler alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa