Genel

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları  ,Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları  ,Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ,Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi  ,Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Süresi ,İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeklerde Tedavisi, Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Önlemek Mümkün mü?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu çocuklukta oldukça yaygın bir sorundur ve basit antibiyotik tedavisine yanıt veren bir hastalıktır.Bir çocuğun üriner sisteminin anatomisinde veya işlevinde önemli bir bozulma ile ilişkili seyir gösterebilir. Bu yazımızda , 2 yaşın altındakilere özellikle çocukları etkileyen idrar yolu enfeksiyonuna odaklanacaktır .

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonları 

 

İdrar yolu genellikle iki alana ayrılır. Üst üriner sistem böbreklerden ve böbrekten mesaneye kadar uzanan hassas tüp şeklindeki yapıdan üreter  oluşur. Alt yol mesane ve idrar yolunu  içerir.  Çocukluk çağı idrar yolu enfeksiyonları oldukça yaygındır ve genellikle bakterilerden kaynaklanır. Rutin antibiyotik tedavisi bu enfeksiyonların çözümünde başarılıdır.  Çocuklarda tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonu   veya idrar yolunun işlev bozukluğunun göstergesi olabilir.  Çocuklarda görülen yaygın  semptomlar arasında idrar yapma ile ağrı ve acı, idrarda kan , karın / pelvik bölgede ağrı , ateş , yanlarda ağrı ve kusma yer alır . Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu  geçiren bazı seçilmiş çocuklarda tanısal çalışmalar yapılmalıdır. Bu çocuklara 2 yaşından küçük çocuklar, herhangi bir erkek çocuk, birden fazla idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuk veya piyelonefrit geçiren herhangi bir çocuk dahildir.    Bir idrar yolu enfeksiyonu , mesane   ya da böbreklerde , sistit, daha ciddi v piyelonefritlerden çok daha yaygındır.

Bebeklerde idrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonuİdrar yolu enfeksiyonu olan bebekler, karakteristik semptomları olan yetişkinlerden veya daha büyük çocuklardan daha az  semptom taşıyabilir. Hem erkek hem de kız bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları gelişebilir. Etkilenen bebeklerde ateş ve başka semptomlar olmayabilir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu  irritabl olmak, ateşli olmak, gevşek dışkı ve / veya beslenme problemleri vardır.  Bu semptomların çoğunun spesifik olmayan yapısı nedeniyle, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonlarının teşhis edilmesi daha zor olabilir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri 

 

Bakteriler çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının büyük çoğunluğuna neden olurlar. Mesane viral enfeksiyonu daha az görülür, idrar yolunun fungal enfeksiyonları nadir görülür ve en çok immün sistemi baskılanmış kişilerde görülür .  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riskleri aşağıdaki gibidir.

 • Erkek cinsiyet, özellikle sünnetsiz bebeklerde görülür
 • Kötü tuvalet alışkanlıklarında görülür ve bebekler her iki üç saatte bir işemeye teşvik edilmelidir.
 • Kötü tuvalet hijyeni ile  dışkı bakterilerinin üretral açıklığa sokulmasından kaçınmak için her zaman önden arkaya doğru silinmelidir.
 • Bir bağışıklık sistemi sorunu  veya uyuşmuş mesane fonksiyonu olan kişiler

 

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi 

 

 • Şekersiz kızılcık veya yabanmersini suyu: Bu meyve sularının, enfektif bakterilerin mesane duvarına yapışmasını azalttığı ve böylece idrarda atılmasını sağladıkları bildirilmiştir.
 • Ananas: Bu meyvenin antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu ve dolayısıyla idrar yolu enfeksiyonu semptomlarını azalttığı düşünülen bir kimyasal (bromelain) içerir.
 • Yoğurt: Bazı çalışmalar bu ürünün tüketiminde bir fayda olduğunu göstermiştir.
 • Su :  Bu, bakteri konsantrasyonunu seyreltebilir ve zararlı bakterilerin daha etkili  dışarı atılmasını sağlar.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Süresi

 

Etkili bir antibiyotik seçildikten ve uygulandıktan sonra çoğu hasta semptomlarının hızlı ve kalıcı bir şekilde çözülmesini sağlar. Tekrarlayan enfeksiyon durumları idrar yolunun anatomik anormallikleriyle ilgili bir endişe uyandırır. Benzer şekilde, idrar yolunun sorun yaşaması reküren üritker sistemler ile yaygın olarak ilişkili başka bir durumdur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeklerde Tedavisi 

İdrar yolu enfeksiyonu   için antibiyotik tedavisi, idrar kültürü sonuçlarından elde edilen duyarlılık profiline dayanır. Sistit (mesane ile sınırlı enfeksiyon), rutin oral antibiyotiklere hızlı bir şekilde cevap vermelidir. Piyelonefrit, hasta ilişkili kusma ve dehidratasyon varsa, intravenöz antibiyotik verilmesi için sıvı tedavisi ile hastaneye yatışa ihtiyaç duyabilir . Bununla birlikte, oral antibiyotik tedavisi bu komplikasyonlar mevcut değilse uygun olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu  geçiren çocuklar için takip çalışmaları öneren bir pozisyon bildirisi yayınlanmıştır.  Değerlendirilmesi gereken çocuklar  ; ilk idrar yolu enfeksiyonu  2 aylıktan 2 yaşına kadar olan çocuklar, bir idrar yolu enfeksiyonu geçiren herhangi bir erkek çocuk, birden fazla idrar yolu enfeksiyonu geçiren 3 yaş ve üstü, piyelonefrit geçiren herhangi bir çocuk.  Aşağıda ayrıntıları verilen çalışmaların amacı böbrek skarlaşması ve olası tam böbrek yetmezliği riski altında olan çocukların anatomi ve fonksiyonel fizyolojilerini doğru olarak tanımlamaktır .

 • Böbrek ultrasonu
 • Böbrek taraması   bunun için gereklidir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Önlemek Mümkün mü?

 

Çocuk ürologları tarafından idrar yolu enfeksiyonu gelişen çocukların olasılığını azaltmak için yapılmış çeşitli öneriler vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Bebek bezini değiştirirken veya  tuvalet sonrası  önden arkaya  silin . Sünnetsiz erkeklerde, sünnet derisinin yumuşak ve hafif çekişi, üretral açıklığın açığa çıkmasına yardımcı olur. Çoğu erkek, sünnet derisini 4 yaşına kadar tamamen geri çekebilir.

 • Bazı tuvalet eğitimli çocuklar banyoyu terk etmek için acele ederler. İdrar yapımının bitimini  teşvik edin. Çocuklar yaklaşık her iki ile üç saatte bir idrar yapmaya teşvik edilmelidir. Bazı çocuklar, oynamaya devam etme isteğindeki tam bir mesane hissini görmezden gelirler.
 • Karbonatlı içecekler , yüksek miktarda narenciye, kafein (soda) ve çikolatadan kaçının . Bazı böbrek uzmanları bu seçenek hakkında kararlı olmasa da çocuklara yardımcı olmadıkları da açıktır.
 • Köpük banyosundan kaçının çünkü köpükler bebeğinizin rektal ve idrar kanallarında enfeksiyon yaratabilir.
 • Kızılcık suyunu  içirmeniz önemlidir.
 • Profilaktik antibiyotikler  doktorun gözetiminde günlük düşük doz olarak verilebilir, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları için  çocuklarda veya idrar yolu enfeksiyonları yatkınlık gösteren anatomik veya fizyolojik faktörlere sahip çocuklarda kullanılabilir.

 

Eğer çocuğunuzda idrar yolu enfeksiyonu veya başka bir durumdan şüpheleniyorsanız her ihtimale karşı doktorunuza danışınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa