Genel

Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal ,Bebeğimin İshal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?  , Bebeklerde ishal Nedenleri,Bebeğinizde İshale Ne İyi Gelir ? 

Bebeklerde ishal çoğu zaman için normal bir durum iken bazen bebeğinize sorunlar yaşatabilir hatta hastaneden yardım almanız ve gözlem gerekebilir. Bebeklerde ishal genelde kısa sürede geçici bir durum olarak beslenme alışkanlığı ve ufak tefek bir kaç ilaç ile geçmektedir. Bebeğin normalde dışkısı çok sert olmadığından kaynaklı ishal olduğunu anlamanız da önemlidir. Aşağıda bebeklerde ishal nedenlerinden , durumu nasıl anlayacağınıza ve ne yapacağınıza ilişkin bilgiler yer almaktadır. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde İshal

Normal bebek dışkıları yumuşak ve gevşektir. Yenidoğanlar bazen her emzirme sonrasında  sık sık kakalarını yapabilirler.  Bu nedenlerle, bebeğinizin ishal geçirdiğini anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Sadece anne sürü içmelerinden ve katı hiç bir şey yememelerinden kaynaklı ishal olma durumlarıda oldukça normaldir.  Bebeğinizin dışkıda, örneğin ani daha fazla dışkı gibi değişiklikler gördüğünüzde ishal olabilir. Beslenme sonrasında muhtemelen  sulu dışkı çıkarabilir ve ishal durumu sizin tarafınızdan net anlaşılmayabilir. Şimdi ishal olan bebeklerde durumun anlaşılması ve yapılması gerekenlere geçelim.

Bebeğimin İshal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ? 

Bebeklerde İshalÖncelikle, bebeğiniz için normal olanı düşünmelisiniz. Yenidoğan bebekler sık ​​sık her yemekten sonra  kaka yaparlar. Özellikle bebeklerin emzirilmesinden kaynaklı kakaları oldukça yumuşaktır. Bunun da ötesinde, bebeğinizin dışkı, ne yediğinize bağlı olarak, eğer formül kullanıyorsanız değişebilir. Katı yiyecekler yemeye başladığında , dışkısının birazcık katılaştığını göreceksiniz ve  zaman zaman diyetine bağlı olarak değişebilir. Bunların hepsi, bebeğinizin ishali olup olmadığını nasıl anlayacağınızı zorlaştırır. Bunu düşünmenin bir yolu: bebeğiniz için normalden daha sıvı olan bir dışkı, endişelenecek bir şey değildir, ancak bebeğinizin bağırsak hareketleri aniden değişiyorsa, yani normalden daha fazla kaka yapar ve daha gevşek, daha sulu dışkılar yapıyorsa  muhtemelen ishaldir.

Şiddetli bir diyare vakası en akla yatkın olmayan ebeveynleri  endişeye sürüklerken, uzmanlara göre  bebeklerde ishal vakası göreceli olarak yumuşaktır ve bebeğiniz susuz kalmazsa büyük bir sağlık tehdidi oluşturmaz . Fakat dehidrasyon bir bebekte çok ciddi, hatta ölümcül olabilir, bu yüzden bebeğinizin bol sıvı aldığından emin olmanız çok önemlidir.

Bebeklerde ishal Nedenleri

Bebeklerde ishal genellikle uzun sürmez. Çoğu zaman, bir virüs tarafından bebeklerde ishal görülür ve kendi kendine geçer. Bebeğinizin ishali ;

 • diyetindeki bir değişiklik veya emziriyorsanız annenin diyetindeki bir değişiklik sebebi ile
 • bebek tarafından antibiyotik kullanımı veya emziriyorsanız anne tarafından kullanılması ile
 • bakteri enfeksiyonu ve bebeğinizin iyileşmek için antibiyotik alması gerekmesi ile
 • bir parazit enfeksiyonu. Bebeğinizin iyileşmesi için ilaç alması gerekecek.
 • kistik fibroz gibi nadir hastalıklar.

İshal Dehidrasyona Neden Olur

3 yaşın altındaki bebekler ve küçük çocuklar çabuk susar ve gerçekten hasta olabilirler. Dehidrasyon, bebeğinizin yeterli su veya sıvıya sahip olmadığı anlamına gelir. Bebeğinizi aşağıdakileri içeren dehidrasyon belirtileri için yakından gözlemlemeniz önemlidir.

 • Ağlarken kuru gözler ve gözyaşı dökülmemesi
 • Normalden daha az ıslak bez
 • Normalden daha az aktif, uyuşuk olması
 • Asabiyet
 • Kuru ağız
 • Kuru cilt durumunun uzun sürmesi
 • Gözlerde kızarıklık

Bebeğinizde İshale Ne İyi Gelir ? 

Bebeğinizin bol sıvı aldığından emin olun, böylece ishalden kaynaklanan dehidrasyon yaşamaz.  Emziriyorsanız bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirmek ishali önlemeye yardımcı olur ve bebeğiniz daha çabuk iyileşir.
Formül kullanıyorsanız, sağlık uzmanınız size farklı önerilerde bulunmadıkça kullanmaya devam edebilirsiniz.
Eğer bebeğiniz beslenmeden sonra ya da besleme arasında susamış görünüyorsa, bebeğiniz su içirebilirsiniz.

Bebeğiniz su içmeyi istemez ise her 10 ile 15 dakikada bir 1 çay kaşığı kadar sıvı vermeye başlayın. Bebeğinizi kusarken katı gıdalar  vermeyin. Doktorunuza danışmadan, bebeğinizin ishal karşıtı ilacını vermeyin. Çocuğunuz katı yiyecekler yiyorsa , normal gıdaları beslemeye devam edin . Çoğu uzman ve doktor katı gıda beslemenin bebeklerde ishal durumuna olumsuz bir etken olmadığını söylemektedir.  Aşağıdaki diyet planı bebeğinizin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Emzirmeye veya formülü vermeye devam edin. Bebeğin sütü nasıl etkilediğini dikkatlice izleyin ve süt beslemesinin geçici olarak kesilip durdurulmayacağına karar verin. Bazen midede hiçbir şey kalmayabilir. Bebeğiniz sütü reddederse, destek formül mama vermeyi deneyin.

 • Bebeğinize katı gıda vermeye başladıysanız, elma, muz, püre  havuç, püre kabak, patates püresi  , pirinç gevreği ve yulaf ezmesi ile besleyin. Ayrıca, tost, kraker, ekmek, simit, pilav, erişte  verebilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi ile yoğurt verebilirsiniz.
 • Bazı bebekler bu süre içinde laktoz intoleransı haline gelebilir, bu nedenle çocuk doktorunuza danışın.
 • İshal devam edene kadar baharatlı yiyecek ya da  sos vermeyin.
 • Her türlü ilacı bebeğinize vermeden mutlaka doktoruna  danışmalısınız.

Bebeklerde ishal hakkında yazacaklarımız bu kadar her ihtimale karşı bebeğinizi doktora götürmeli ve anne sürü, formul mama ve ilaçlar hakkında bilgi almalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa