Genel

Bebeklerde İştahsızlık

Bebeklerde İştahsızlık  , Bebeklerde iştahsızlık Nedenleri  ,Bebeklerde İştahsızlık Çözümü 

Bebeklerde iştahsızlık bir çok nedenden kaynaklı ortaya çıkmaktadır ve bu nedenlere bağlı olarak bebeğinizdeki iştahsızlık sorununu giderebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bebeklerde iştahsızlık nedenlerini ve bu nedenler ile nasıl başa çıkacağınızı aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde İştahsızlık 

Bebeklerde iştahsızlık durumunun düzeltilmesi zor bir görev olarak aileleri ilgilendirmektedir.  Ne vereceğiniz ve ne kadar vereceğiniz, tüm gün koşturmanıza ve stres yapmanıza neden olabilir. Yetişkinlerin aksine, bebekler rutin bir yemek seçimini izlemezler. Sevdikleri ve sevmedikleri, doğuştan gelen davranışlarına bağlıdır. Bir çocuğun iştahı günden güne, aydan ayaya değişebilir ve aynı zamanda büyüme hızlarına da bağlı olabilir. Genel kural şudur ;  bebeğiniz aç olduğunda yiyecektir!  Fakat bebeğiniz yeterince yemek yemiyorsa, bebekte iştah kaybı gibi görünüyorsa korkutucu olabilir.  Sorunu nasıl tanımlayabileceğinizi ve çözebileceğinizi öğrenmek nedenleri kavramanız önemlidir.

Bebeklerde iştahsızlık Nedenleri 

Bebeklerde İştahsızlık Bebeğiniz iştahsızlıktan muzdaripse yemek veya emzirmenizi istemeyebilir. Bebeklerde iştahsızlık , ruh halinden kaynaklanıyor olabilir, ancak başka herhangi bir altta yatan sorunun işareti de olabilir. Düşük iştahının en önemli nedenleri bebeğinizin dönemine göre değişmektedir. Bu dönemleri ayrıntılı olarak aşağıda alt başlıklar halinde ele alınmaktadır.

Büyüme 

Bebeğinizin büyüme oranı altı ay olana kadar yüksek olacak ve altı ila 12 ay arasında yavaşlayacak ve 12 ile 18 ay arasında daha da azalacak. Bu yüzden, 16 aylık bir çocuğunuzun 12 ay boyunca yediğinden daha az yemesi doğaldır. Çok fazla kalori gerektirmeyebilir.

Diş Çıkarma

İştahın geçici olması bebeklerde diş çıkarırken normaldir ve genellikle iki hafta içinde çözülür. Bebeğiniz dişetlerinden yırtılan dişlerin neden olduğu ağrı nedeniyle daha az yiyebilir. Yiyecek ya da bir şişeden beslendiğinde rahatsızlık artar. Diş çıkarma, ultra hassas dişlere yol açan iltihaplı diş etlerine bile neden olur. En ufak bir dokunuş bile acıya sebep olabilir. Bebek acıdan dolayı yemeyi reddederse, sağlığını etkileyebilir. Çok fazla sıvı beslenmesine emin olun ve bazı ikramlarla onu cezbedin.

Boğaz  Ağrısı 

Strep boğazından veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanan boğaz ağrısı da bebeğinizin iştahsızlık nedenlerinden biri olabilir. Yutarken zorluğa neden olabilir. Eğer boğaz ağrısı ateş ve şişmiş bezlere eşlik ederse, enfeksiyondan kurtulmak ve bebeğinizin iştahını arttırmak için hemen bir sağlık görevlisinin yardımını almanız gerekir.

Aşırı Sıcaklar 

Aşırı ısınma, terlemeye  neden olabilir, bebeklerde iştahsızlık durumu yaratabilir. Böylece küçük bir kişinin iştahını etkiler. Sıcak havalarda sık görülen bir sorun olsa da, sorunla mücadele etmek için  bebeğinizi serin bir gölgeye alabilir ve evi havalandırabilirsiniz.

Yemek Değişimi

Bebeğiniz yemek değişimleri ile yeni yiyecekleri ve gıdaları istemeyebilir.  Ayrıca bazı yiyeceklerin sindirilmesi daha uzun zaman alır ve bu nedenle bebeğinizin karnı dolu olabilir ve önemli bir aradan sonra bile yemeyi reddeder. Tam tahıllar, zengin lif içeriğinden dolayı bebeğinizin karnını dolduran bir gıdadır. Bebeklerde iştah kaybına neden olabilirler.

Katı Gıdalara Geçiş 

Şimdiye kadar bebeğiniz sadece sütle beslenmiş olabilir ve aniden katı yiyecekler veriyorsanız, vücudunun ayarlanması zaman alacaktı. Sindirim süreci daha uzun zaman alır ve daha az yiyebilir.

Bağırsak Parazitleri 

Bebeklerde iştahsızlık nedeni  bağırsak parazitleri  olabilir. Kusma, ishal ve iştah kaybına neden olabilir. Çocuğunuz parazitlerden muzdarip olup olmadığını anlamak için  tıbbi yardım almanız çok önemlidir.

Kötü Sağlık

Eğer bebeğiniz sağlıksızsa, yiyecek almaya isteksiz olur ve iştahı azaltabilir. Ateşi, soğuk algınlığı, öksürüğü veya mide rahatsızlığı varsa, iştahı kaybeder. Hastalıktan kurtulduktan sonra  iştahı düzelebilir.   Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar da bebeğinizi isteksiz kılar. Kulak enfeksiyonları, bronşit ve grip gibi rahatsızlıklar hızlı kalp atışı ve ağrıya neden olur, bu da küçük çocuğunuzun yemek yemesini zorlaştırır. Bu durumda derhal tıbbi yardım alın. Ayrıca, tüm yaygın enfeksiyonlara karşı aşı yaptırdığınızdan emin olun.

Fazla Sıvı Tüketimi 

Meyve suları ve su gibi fazla sıvı alımı bebeklerde düşük iştah için başka bir neden olabilir. Minik mide, formül veya anne sütü ile doldurulduğunda, herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç duymaz. Fazla su vermek onu anne sütü veya formül sütü içindeki besinleri emmekten de engelleyecektir.

Gıda Hoşgörüsüzlüğü

Yumurta, süt, soya ve yer fıstığı gibi bazı yiyeceklere karşı hoşgörüsüzlük, kaşıntı, şişkinlik, ishal ve çoğunlukla düşük iştah gibi belirtilere neden olabilir. Bebeğinizin alerjisi olan yiyecekleri tanımlamanız ve böylece onlardan kaçınmanız gerekir.

Aşı Olması 

Bazı aşılar bebeklerde sıcaklığın ateşlenmesine neden olur. Aşının acısı ile birlikte sıcaklık, bebeğinizin daha az aç olmasını sağlayabilir.

Kabızlık 

Eğer bebeğiniz bağırsak hareketlerinin zorlaştığı kabızlık çekiyorsa, acıkmayabilir. Bebeklerde iştahsızlık  durumunu gidermek için uygun bağırsak hareketlerine sahip olduğundan emin olmalısınız. Bebekler genelde dışkılarını katı yapmazlar ve bundan zorlanmazlar kabızlık durumunda bebek tuvaletini yaparken zorlanır ve kakası daha katı olabilir.

Anemi 

Bebeğinizin demir içeriği düşükse veya anemi  ise, iştahsızlıktan muzdarip olabilir. Genellikle anemi olan bebekler çoğu zaman zayıftır. Gelişimini etkileyebileceği için onu bir çocuk doktoruna götürmek iyi olur. Demir içeriği bakımından zengin yiyecekler doktor tavsiyesi ile bebeğe verilebilir.

Son olarak bebeklerde iştahsızlık  nedenlerinden biri bebeği yemeye zorlama olabilir. Uzun süre oynayacaklar, ve yemek için yorgun hissedecekler. Yorgunluğu önlemek için bebeğinizin oyun süresini düzenleyin.

Bebeklerde İştahsızlık Çözümü 

Bebeğinizin iştahını arttırmanıza yardımcı olacak bazı öneriler aşağıda verilmektedir.

Yemekler arasında yeterli boşluk bırakmanız gerekmektedir.  Yemekler arasında yeterli boşluk bırakılması, bebeğin düzgün bir iştah geliştirmesine yardımcı olur. Bebeğinize verdiğiniz yiyecek türüne göre zaman  belirlemelidir. Kolayca sindirilebilen bebek maması verirseniz, aradaki zaman kısa  olmalıdır. Benzer şekilde, bebeğiniz sindirimi zaman alan yiyecekler yerse, sindirim için yeterli zaman vermek için  uzun tutabilirsiniz.

  • Çinko alımını arttırmanız önemlidir.  Bebeğinizin vücudunda az miktarda çinko varsa, iştahsızlığa neden olabilir. Bu nedenle, bebeğinizin sistemindeki çinko seviyelerini, zengin çinko kaynakları olan tavuk, kabak çekirdeği, kaju fıstığı gibi yiyecekler sunarak zorlamak gerekir. Bu onun iştahını geliştirmeye yardımcı olacaktır.
  • Bebeklerde iştahsızlık durumunda onlara doktorunuza da danışarak bebek maması verebilirsiniz. Sindirim sistemini geliştiren ve böylece bebeğin iştahını arttıran bazı formül mamalar vardır. Ancak, bunları denemeden önce çocuk doktorunuza danışmayı unutmayın.
  • Basil bebeğin iştahını iyileştirir ve bebeğinize 8 aylık bir kez verilebilir. Zencefil suyu, yiyeceklerde birkaç damla mide sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.  Tarçın iştahını arttırdığı bilinmektedir. Bunu 7 ile 8 aylıkken bebeğinizin yemeğine ekleyebilirsiniz.  Fıstık, kabak çekirdeği çinko açısından zengindir ve uygun sindirime yardımcı olur.

Bebeğinizde iştah kaybı varsa önce doktorunuza danışın ve altta yatan nedeni belirleyin daha sonra yukarıdaki öneriler ile beraber doktorun talimatları doğrultusunda bebeğinizi besleyin. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa