Genel

Bebeklerde Kabakulak

Kabakulak Nedir?, Kabakulak Belirtileri Nelerdir  ,Bebeklerde Kabakulak Nedenleri,Kabakulak Bulaşıcı Mıdır? ,Kabakulak Nasıl Teşhis Edilir?,Bebeklerde Kabakulak Tedavisi   ,Bebekler Kabakulak Önleme

Bebeklerde kabakulak hakkında bilgilendirme bulunacağımız bu yazımızda sizlere yararlı olmaya ve elimizden geldiğince kısa bilgiler vermeye çalışacağız.İyi okumalar dileriz.

Kabakulak Nedir?

Kabakulak bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır . Genellikle tükürük ile yayılır. Vücudun birçok bölümünü, özellikle parotis tükürük bezlerini enfekte edebilir. Ağız için tükürük yapan bu bezler, kulak ve çene arasındaki bölgede her yanağın arkasına doğrudur. Kabakulak bu bezleri  şişkin ve ağrılı yapmaktadır.  Kabakulak aşısı 1967’de ortaya çıkana kadar kabakulak oldukça yaygın bir hastalıktır   Şimdi, salgınlar nadirdir ama olabilir. Çoğu kabakulak vakası 5-14 yaş arası çocuklarda görülür. Ancak son yirmi yılda genç yetişkinler arasındaki oranı artmıştır. Birden fazla kabakulak geçirme ihtimali son derece zayıftır. Çoğu insan ilk enfeksiyondan sonra ömür boyu korumaya sahiptir.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir 

Bebeklerde KabakulakKabakulak vakaları  39.4 ° C kadar ateş , baş ağrısı ve iştah kaybı ile başlayabilir . Özellikle ateş bebeklerde kabakulak hastalığını tehlikeli bir boyuta taşıyabilir.  Şişmiş, ağrılı parotis bezleri kabakulakın en önemli işaretidir  Bezler birkaç gün boyunca daha şiş ve ağrılı hale gelir. Çocuğun yutması, konuşması, çiğnemesi veya asitli meyve suları (portakal suyu gibi) içtiğinde  ağrı daha da artabilir.  Hem sol hem de sağ parotis bezleri etkilenebilir, bir tarafı diğerinden birkaç gün önce şişebilir veya yalnızca bir tarafı şişebilir.

Bebeklerde Kabakulak Nedenleri 

Kabakulak,  yaygın olmamakla birlikte, beyin ve diğer organların iltihaplanmasına ve şişmesine yol açabilir. Ensefalit (beyin iltihabı) ve menenjit (beyin ve omurilikte astarın iltihaplanması)  kabakulak komplikasyonlardır. Semptomlar, parotis bezlerinin şişmesinden sonraki ilk haftada başlar. Yüksek ateş, boyun tutulması, baş ağrısı, bulantı ve kusma, uyuşukluk ve nöbetler bebeklerde kabakulak durumunda görülebilir.

Genç ve yetişkin erkeklerde kabakulak , testislerin iltihaplanması olan orşitlere yol açabilir . Genellikle bir testis, parotislerin şişmesinden yaklaşık 7–10 gün sonra şişmiş ve ağrılı hale gelir. Bazı durumlarda, her iki testis debu durumdan etkilenmektedir. Diğer semptomlar yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, bulantı, kusma ve karın ağrısını içerir. 3–7 gün sonra, testis ağrısı ve şişlik rahatlar , genellikle ateşin geçtiği  zamana da denk gelir. Her iki testis dahil olsa bile, orşit nadiren kısırlığa neden olur (çocuk sahibi olamamak).

Kabakulak, pankreası da etkileyebilir veya kadınlarda, yumurtalıkların karnın kısımlarında ağrıya ve hassasiyete neden olabilir.  Bazı durumlarda, hiç kimse kabakulak enfeksiyonu şüphesi olmayan işaret ve semptomlar çok hafiftir. Doktorlar, yaklaşık 3 kişiden birinin, semptomsuz bir şekilde kabakulak enfeksiyonu geçirebileceğini aktarmaktadır.

Kabakulak Bulaşıcı Mıdır? 

Evet, kabakulak virüsü bulaşıcıdır. Bu hapşırma, öksürme, hatta gülme yoluyla enfekte olan birinin ağzından ve burnundan küçük damla sıvıları halinde yayılır. Virüs ayrıca, dokuların alınması veya enfekte kişinin kullandığı bardaktan su veya başka bir şey içme gibi doğrudan temas yoluyla da yayılabilir.  Kabakulak olan insanlar, semptomların bitiminden 6 gün sonra başlamasından en çok 2 gün önce bulaşıcıdır. Enfekte olan ancak semptomları olmayan insanlardan yayılabilir. Bundan kaynaklı 2 bebeğiniz veya kabakulak geçirmeyen çocuğunuz varsa koruma için birbirinden uzaklaştırmanız gerekir.

Kabakulak Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeğiniz herhangi bir kabakulak semptomu varsa  doktora başvurun. Teşhisi onaylayan ve çocuğunuzu komplikasyonları izlemek için doktor bazı teşhisler yapar. Doktor, çocukluk dönemi aşılama programlarını ve kabakulak salgınlarını takip eden sağlık kurallarını bildirir.

Bebeklerde Kabakulak Tedavisi

Kabakulak için tıbbi tedavi yoktur. Tedavi, bağışıklık sistemi enfeksiyonu vücuttan temizlemek için çalışırken semptomları (ağrıyı hafifletme, su kaybını önleme vb.) hafifletmeyi içerir. Özellikle bebeklerde ateşi kontrol altına almak önemlidir.  Kabakulak testisleri içeriyorsa, doktorlar ağrı ve şişlik için ilaçlar reçete edebilir.  Kabakulak bir virüsün neden olduğu için antibiyotiklerle tedavi edilemez .

Evde, çocuğunuzun ateşini takip edin. Ateş düşürmek için asterofen veya ibuprofen gibi nonaspirin ateş ilaçlarını kullanabilirsiniz . Bunlar ayrıca şişmiş bezlerden ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Aspirin vermeyin. Viral hastalıkları olan çocuklarda kullanımı, karaciğer yetmezliğine ve ölüme yol açabilen reye sendromu ile ilişkilidir .

Çiğnemesine yardımcı olması için yumuşak yiyecekler verin. Çocuğunuzu bol miktarda sıvı içmeye teşvik edin. Ancak,   ağrısını daha da kötüleştiren   asitli meyve suları  vermeyin. Su, kafeinsiz  ve alkolsüz içecekler  iyi seçimlerdir. Kabakulaklı bir çocuğun yatakta kalması gerekmez, ancak  kendini yormaması gerekir. Çocuklar genellikle 10-12 gün içinde kabakulaktan iyileşir. Her parotis bezinde şişmenin kaybolması yaklaşık 1 hafta sürer. Fakat her iki bez de genellikle aynı anda şişmez.

Bebekler Kabakulak Önleme

Kabakulak aşılama ile önlenebilir. Bu, kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR) immünizasyonunun bir parçası olarak verilir . Çocuklar 12–15 aylıkken aşılanır ve 4-6 yaşlarında ikinci bir doz alırlar.  Tüm aşılama programlarında olduğu gibi , önemli istisnalar ve özel durumlar geçerli olabilir.

Bebeklerde kabakulak görünmeden önce aşı yapılmışsa kabakulak ihtimali çok zayıftır. Artık günümüzde bebeklere aile hekimlikleri tarafından bu aşılar zamanında yapılmaktadır. Bundan kaynaklı çok ender bu hastalığa yakalanırlar. Eğer bebeğinizin kabakulak geçirdiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışmanız en iyidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa