Genel

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Kulak Enfeksiyonu Nedir? ,Orta Kulak Enfeksiyonu Belirtileri,Bebeğimin Orta Kulak Enfeksiyonu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?  ,Bebeklerde Orta Kulak Enfeksiyonu Nedenleri  ,Çocuklar Neden Yetişkinlerden Daha Fazla Kulak Enfeksiyonu Geçiriyor? ,Bebeklerde Orta Kulak Enfeksiyonu Teşhisi  ,Bebeklerde Orta Kulak Enfeksiyonu Antibiyotik Tedavisi,  Bebeklerde Orta Kulak Enfeksiyonu Ne Kadar Sürer

Bebeklerde orta kulak iltihabı tehlikeli sonuçlara yol açabilmektedir ve bu yüzden tedavisi , doktor kontrolü şarttır. Bu yazımızda kulak enfeksiyonunu aktararak bebeklerde kulak enfeksiyonun  nedenleri , belirtileri ve nasıl tedavi edileceğini aktaracağız. İyi okumalar dileriz.

Orta Kulak İltihabı Nedir? 

Bir kulak iltihabı, genellikle kulak zarının arkasında  ortaya çıkan, genellikle bakterilerin neden olduğu orta kulağın iltihaplanmasıdır. Herkes kulak enfeksiyonu geçirebilir, ancak bebeklerde orta kulak enfeksiyonu   yetişkinlere göre  daha sıktır. Altı çocuktan beşinin üçüncü  yaş günlerinden önce  en az bir kulak enfeksiyonu olma ihtimali yüksektir. Aslında, kulak enfeksiyonları ebeveynlerin çocuklarını bir doktora getirmesinin en yaygın nedenidir. Kulak enfeksiyonu için bilimsel isim otitis media ‘dir.

Orta Kulak iltihabı Belirtileri

Üç ana tip kulak enfeksiyonu vardır. Her birinin farklı semptom kombinasyonu vardır.

  • Bebeklerde Orta Kulak İltihabıAkut otitis media  en yaygın kulak enfeksiyondur. Orta kulağın parçaları enfekte ve şişmiş ve sıvı kulak zarının arkasında sıkışmıştır. Bu kulakta ağrıya neden olur. Ayrıca bebeklerde ateş de olabilir.
  • Efüzyonlu Otitis media  bazen bir kulak enfeksiyonu rotasını kontrol ettikten ve sıvı kulak zarının arkasında sıkışıp kaldıktan sonra olur. Bebeklerde orta kulak iltihabı efüzyonlu olursa semptom görülmeyebilir, ancak doktor kulak zarının arkasındaki sıvıyı özel bir alet görebilecektir.
  • Efüzyonlu (COME) kronik orta kulak iltihabı sıvısı orta kulakta uzun süre kalırsa veya enfeksiyon olmamasına rağmen tekrar tekrar nüks eder. Çocukların yeni enfeksiyonlarla mücadele etmesini zorlaştırır ve işitmelerini de etkileyebilir.

Bebeğimin Orta Kulak Enfeksiyonu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ? 

Bebeklerde orta kulak iltihabına sık rastlanmaktadır.   Size derdini aktaramadığı için aşağıdaki kontrolleri yapmanız ve daha sonrasın doktora götürmeniz gerekebilir.

  • Bebeğiniz kulağını çekiyorsa ,
  • ağlıyorsa
  • uyku problemi yaşıyorsa
  • ateşi (özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda)  varsa
  • kulaktan akan sıvı varsa
  • denge ile ilgili sorunlar varsa
  • sesleri işitmede zorluk yaşıyorsa orta kulak enfeksiyonu bebeğinizde olabilir.

Bebeklerde Orta Kulak iltihabı Nedenleri 

Bebeklerde orta kulak iltihabı genellikle bakterilerden kaynaklanır ve genellikle çocuğun boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikten sonra başlar. Üst solunum yolu enfeksiyonu bakteriyel ise, aynı bakteriler orta kulağa yayılabilir; eğer üst solunum yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı gibi bir virüsün nedeniyse  ikincil bir enfeksiyon olarak orta kulağa doğru hareket edebilir. Enfeksiyon nedeniyle, sıvı kulak zarının arkasında birikmektedir.

Çocuklar Neden Yetişkinlerden Daha Fazla Kulak Enfeksiyonu Geçiriyor?

Çocuklarda ve bebeklerde kulak iltihabı yetişkinlere nazaran daha fazladır. Östaki tüpleri çocuklarda erişkinlerden daha küçük ve daha düzgündür. Bu, normal koşullar altında bile sıvının kulağından tahliye edilmesini zorlaştırır. Östaki tüpleri soğuk veya başka bir solunum yolu hastalığından dolayı şişmiş veya mukusla tıkanmışsa, sıvı boşalamayabilir.  Bir çocuğun bağışıklık sistemi bir yetişkin kadar etkili değildir çünkü hala gelişmektedir. Bu, çocukların enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırır. Bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, adenoidler burun ve ağızdan geçen bakterilere tepki verir. Bazen bakteriler adenoidlerde sıkışıp kalırlar ve kronik öksürüğe neden olurlar, bu da östaki tüplerine ve orta kulağa geçebilir.

Bebeklerde Orta Kulak iltihabı Teşhisi 

Bir doktorun yapacağı ilk şey, çocuğunuzun sağlığı hakkında size sorular sormak olacaktır. Çocuğunuzun son zamanlarda baş ağrısı veya boğaz ağrısı yaşıyor mu ?  Uyumakta zorlanıyor mu? Kulaklarına mı çekiyor?  bu sorular arasındadır. Otoskop ile ışıklı bir alet ile bebeğiniz ve çocuğunuz kulağına bakılacaktır. Kırmızı, şişkin bir kulak zarı  enfeksiyonu doktor tarafından bu alet ile görülecektir.

Bir doktor, kulak zarının arkasındaki sıvıyı kontrol etmek için kulak kanalına hava üfleyen bir pnömatik otoskop da kullanabilir. Normal bir kulak zarı, arkasındaki sıvıyla bir kulak zarından daha kolay ve ileriye doğru hareket edecektir.  Ses tonlarını ve hava basıncını kullanan timpanometri, teşhis hala net değilse doktorun kullanabileceği tanısal bir testtir.

Bebeklerde Orta Kulak iltihabı Antibiyotik Tedavisi 

Birçok doktor, yedi ile 10 gün içinde alınması gereken amoksisilin gibi bir antibiyotik reçete edecektir. Doktorunuz ayrıca ateş ve ağrıya yardımcı olmak için asetaminofen veya ibuprofen veya kulak tıkaçları gibi reçetesiz ağrı kesiciler tavsiye edebilir.

Bebeklerde Orta Kulak iltihabı Ne Kadar Sürer

Çocuğunuz doktora gittikten sonra birkaç gün içinde daha iyi hissetmeye başlamalıdır. Birkaç gün olduysa ve çocuğunuz hala hasta görünüyorsa, doktorunuzu arayın. Çocuğunuzun farklı bir antibiyotiğe ihtiyacı olabilir. Enfeksiyon temizlendikten sonra, sıvı hala orta kulakta kalabilir, ancak genellikle üç ile altı hafta içinde kaybolur.

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere sadece bebeklerde orta kulak iltihabı anlamanız için yazımızı hazırladık geri kalan tanı ve tedavi , antibiyotik kullanımı doktor tarafından belirlenmektedir. Bundan kaynaklı bebeğinizi doktora en kısa zaman da götürerek gerekli tedaviyi almasını sağlamalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa