Genel

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer

Bebeklerde Pişik Nedenleri  ,Bebeklerde Pişik Durumunu Önleme  ,Bebeklerde Pişik Tedavisi  ,Bebeklerde Pişik için Bitkisel Öneriler

Bebeklerde pişik cildini ağrılı, kırmızı, pullu ve hassas hale getirebilecek yaygın bir durum olarak anneleri üzmektedir.  Çoğu vaka, bebek bezlerinde basit aksaklıklardan kaynaklı ortaya çıkar. Öncelikle bu duruma neden olan etkenleri açıkladıktan sonra yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Pişik Nedenleri 

Genellikle, bebeklerde pişik  bir tahriş, enfeksiyon veya alerjinin sonucudur. Bir bebek bezi çok uzun süre  kaka ile kalması veya tek başına kalması bile tekrar tekrar cildinize sürtünmesi durumunda bir bebeğin cildi tahriş olabilir. İdrar (çiş) cildin pH seviyelerini değiştirir . Bu da bakteri ve mantarların daha kolay büyümesini sağlar. Çocuk bezlerini sızmasını engelleyen maddeler de hava sirkülasyonunu engelleyerek, bakterilerin ve mantarların gelişebileceği ılık ve nemli bir ortam yaratarak döküntüye neden olur. Hassas ciltli bebekler de kızarıklıklara yol açabilir. Bazı tip deterjan, sabun, çocuk bezi   veya bebek mendilleri, hassas cildi etkileyerek döküntüye neden olabilir.  Ayrıca, yeni yiyeceklerin başlaması bebek kakalarının içeriğini ve sıklığını değiştirebilir, bu da bazen bebek bezi döküntülerine neden olabilir. Ve ishal mevcut ise  kızarıklığı durumunu daha da kötüleştirebilir.

Bebeklerde Pişik Nasıl GeçerBir kaç günden fazla süren bebek pişikleri, bebek bezi rutinde meydana gelen değişikliklerle bile,candida albicans (bir çeşit mantar) adı verilen bir mayadan kaynaklanabilir . Döküntüün bu şekli genellikle kırmızı, hafifçe yükseltilir ve döküntünün ana kısmının ötesine uzanan küçük kırmızı noktalara sahiptir. Genellikle derinin derin kırışıklarında başlar ve bebeğin önünde ve arkasında cilde yayılabilir. Bir bebeğe veya emziren bir anneye verilen antibiyotikler, candida’nın büyümesini sağlayan  iyi  bakterileri öldürdükleri için buna neden olabilir .

Bebeklerde Pişik Durumunu Önleme 

 • Bebek bezinin dökülmesini önlemek için, bebeğinizin cildini mümkün olduğunca kuru ve temiz tutun ve çocuk bezlerini sık sık değiştirin, böylece kaka ve çiş cildi tahriş etmez.
 • Bebeğinizin kirli veya ıslak bezlerini mümkün olduğunca çabuk değiştirin ve bölgeyi iyice temizleyin.
 • Bazen bebeğinizin altını bebek bezi değişimleri arasında ılık suyla ıslatın.
 • Başka bir bebek bezi giymeden önce bebeğinizin cildinin tamamen kurumasına izin verin
 • Kuruduktan sonra cildi yumuşak bir bezle hafifçe silin çünkü sürtünme cildi tahriş edebilir
 • Bebek bezini fazla sıkmayın
 • Bebek bezini  sık sık değiştirin; ideali her 2 saatte bir ya da  her kakadan sonra
 • Her bebek bezi değişimi ile bebek bezi kremini veya merhem uygulamak, hassas ciltli bazı bebeklere yardımcı olabilir, ancak tüm bebeklerin buna ihtiyacı yoktur.
 • Eski yöntem bebek bezi kullanıyorsanız yıkarken bebeğinizin cildini  tahriş etmeyecek yöntemler ile yıkayın. Lekeleri çıkarmak adına kullandığınız çamaşır suyu bebeğinizin cildiniz tahriş edebilir. Hatta yeni bebek bezlerine geçmeniz sizin için daha iyidir.
 • Bazı bebekler yeni bir bebek bezine geçtikten sonra pişik olurlar. Uzmanlar herhangi bir markayı tavsiye etmemekle birlikte, çocuğunuz hassassa, çocuk bezlerini boya veya koku içermeyenlerini ve yumuşak olanları tercih etmenizi önermektedir.

Bebeklerde Pişik Tedavisi 

Bebek bezi döküntülerini gidermeye yardımcı olmak için, bebeğinizin bebek bezini sık sık kontrol edin ve ıslakken veya kirlendiğinde onu değiştirin. Bebek bezi alanını nazikçe sabun ve suyla temizleyin ve kurulayın. Çinko oksit  içeren kremler ve merhemler cildi yatıştırmaya ve neme karşı korumaya yardımcı olur. Bebek bezi değişiminde kalın bir şekilde uygun bebek kremlerinden kullanabilirsiniz.  Bazı uzmanlar, bebeğinizin her gün birkaç saat boyunca bebek bezi olmadan gezmesine  ve tahriş olmuş bir cildin kurulama ve  nefes alma şansı vermenizi önermektedir. Bebeğinizi suya batırılmış çarşaflarla veya yerdeki büyük bir havluyla bir beşiğe yerleştirdiğinizde kolaylıkla bezsiz kalabilir.  Bebeklerde pişik  genellikle daha uzun sürebilir, ancak evde bakım ile 2 ile 3 gün içinde gider. Eğer kızarıklık gitmezse, daha da kötüye giderse veya bebeğinizin cildinde yaralar görülürse, doktorunuza danışmanız gerekir. Ayrıca, bebeğinizin ateşi varsa mutlaka doktorunuza danışın. Bebeğinizin ne tür döküntülerine bağlı olarak, doktor antifungal bir krem ​​veya antibiyotik kremi kullanmayı tercih edebilir veya bebek bezi rutininizde başka değişiklikler önerebilir. Bazen, bu değişiklikler alerjik reaksiyonun neden olduğu bir döküntüye yardımcı olmazsa, doktor döküntü uzaklaşıncaya kadar birkaç gün boyunca hafif bir steroid kremini reçete edebilir.

Bebeklerde Pişik için Bitkisel Öneriler

 • Bebeklerde pişik durumunda az miktarda ılık su içerisine zeytin yağı karıştırarak bebeğinizin pişikli kısımlarına sürebilirsiniz. Fakat buraları nemli bırakmamalı bezi bağlamadan önce kurulamalısınız. Bunun dışında sarı kantaron yağı veya hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinize ceviz yapraklarını kaynatarak elde ettiğiniz suyu ılıyınca pişik alanlarına sürebilirsiniz. Aynı şekilde dulvar otu da kullanılabilir.
 • Bebeğiniz pişik alanlarında yumurta akı çırparak sürebilir veya yoğurtta kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin pişiklerine ayrıca vazelin de kullanabilirsiniz. Fakat tüm bu kullanımlardan önce doktora danışarak bebeğinizin cildine zarar verip vermeyeceğini öğrenmelisiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa