Genel

Bebeklerde Pişik ve Mantar

Bebek Bezi Alerjileri Nelerdir?,  Bebeklerde Pişik ve Mantar Çeşitleri ,Tahriş Edici Dermatit ,Candida Dermatit ( Maya Enfeksiyonu )  ,Alerjik Dermatit ,Bakteriyel Dermatit

Bebeklerde pişik ve mantar hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda bebek pişik çeşitlerin ve bebeğinizin maruz kalacağı maya enfeksiyonundan bahsedeceğiz. Annelerin bu durumlarla karşılaşma ihtimali çok yüksetir ve genelde döküntülü bir cilt bebeklerinizde görülebilir. Bu durumların ne olduğunu ayırt etmek adına yazımızı okumaya devam edin.

Bebek Bezi Alerjileri Nelerdir? 

Bebek bezlerinden kaynaklı bebeğinizde alerjik bir reaksiyon gibi görünen döküntüler  şaka değildir ve bebeklerde neden bu kadar yaygın olduğu anlamak gerekir. Unutmayın, bebeklerin cildi , yapı, kompozisyon ve işlev bakımından daha büyük çocuk ve yetişkinlere kıyasla fizyolojik olarak farklıdır . Bu, bebek cildini doğal olarak yıkım ve tahrifata karşı daha hassas olması durumudur.  Bariz rahatsızlık göz önüne alındığında, bebek bezi bebeğinizde pişik, maya enfeksiyonu ve alerjiler geliştirebilir.

Farklı türlerde bebeklerde pişik ve mantar  olduğunu biliyor muydunuz ? Bu doğru! bebeğinizin cildindeki kırmızı bir şey gördüğünüzde bir kaşıntı kremi kullanmak her zaman  için etkili bir tedavi yöntemi olmayabilir. Aslında, bebeklerde pişik ve mantar doğru tanımlandıktan sonra tedavisi son derece kolay olacaktır. Şimdi bebeğinizin poposundan meydana gelen kızarıklık, deri döküntüsü vb. gibi durumların neler olduğuna bakalım.

Bebeklerde Pişik ve Mantar Çeşitleri 

Bebeklerde Pişik ve MantarBebeklerde bir çok sebepten ötürü pişik, mantar ve alerjik sorunlar görülebilir bizler altta yaygın görülenlere bakacağız.

Tahriş Edici Dermatit

 

Bu en yaygın tipteki çocuk pişik ve döküntüleridir bebek bezi ile temas halinde olan ıslak deriden (idrar ve dışkıdan) kaynaklanır. Tipik olarak, bezin üst kısmı boyunca ve  bebeğin  bacakların etrafında deride kızarıklık ve şişme vardır.  Bebeğin cildi temiz ve kuru tutarak mümkün olduğunca bez kullanmadan gezmesine izin verin.  Buna ek olarak, çocuklarım alkol veya parfüm içermeyen mendil kullandığımızda daha iyi sonuç verdi, çünkü cildi aşırı derecede kurutabilir ve cildi tahriş edebilirler. Tamamen kuru bir cilde çinko oksit içeren merhem sürmek, bir çocuk bezi giydirdikten sonra  aşırı nemden koruyabilir.

Candida Dermatit ( Maya Enfeksiyonu ) 

 

Maya, ılık ve nemli bir ortamda hızla büyür, bebek bezleri mantar  gelişmesi  için mükemmel bir yer haline getirir. Her ne kadar maya cildimizdeki mikropların normal bir parçası olsa da, bu mikroplarda bir dengesizlik olduğunda aşırı büyüme olur. İshal, dışkıda asit, idrardan amonyak çocuk bezleri  temizlemek için kullanılan ürünler  candida dermatite katkıda bulunabilir. Ayrıca, cilt üzerinde maya aşırı büyümesi, bir iç, gastrointestinal mikrobiyal dengesizliğin göstergesi olabilir.

Bebeklerde mantar bebek bezi döküntüsü genellikle irritan bezli kızarıklık gibi bebek bezi çizgilerinin etrafından, bacakların, diplerde, testislerin ve vulvaların buruşukluklarında ve çevresinde kızarıklık ve şişlik olarak görülür. Sivilce, kabarcıklar, ülserler, büyük şişlikler veya irinle dolu yaralar bulunabilir. Candida dermatitis, klasik olarak, büyük döküntülerin yakınında küçük yuvarlak lekeler bulunan lezyonlara sahiptir.

Alerjik Dermatit

 

Alerji  veya tahriş edici durum bebek bezleri kullanımı ile bebeklerinizde meydana gelebilir.  Bu tür bebek bezi döküntüleri, bir şeyle temasın neden olduğu alerjik bir tepkiden kaynaklanır. Bebek bezleri, mendiller, bebek bezi kremleri, losyonlar, sabunlar, şampuanlar veya çamaşır deterjanlarındaki kimyasallara ve materyallere karşı bir alerji olabilir. Bebek ürünlerinde koku ve koruyucular en sık görülen alerjenlerdir; Ancak, her bebek benzersizdir, bu yüzden alerjinin  bir içerik listesinde yer alması için ciddi bir soruşturma yapmanız gerekebilir.  Bu tip döküntüleri tanımlamak daha zordur ancak kırmızıdır ve cildin yıpranmış olduğu bölgelere sahip olabilir. En yaygın olarak, genç bebeklerde kırmızı, tahriş olmuş bir popo görünür. Alerjenin cilde temas ettiği her yerde olabilir.

Bakteriyel Dermatit

 

En sık görülen bakteriyel dermatit suçu Staphylococcusaureus (Staph) ve Grup A Streptococcus (Strep) ‘dir. Bakteriyel döküntüler sıklıkla cildi zaten tahriş ettiğinde veya şiddetli silme veya daha önceki bakteriyel olmayan döküntülerden kaynaklanan küçük kesikler ve sıyrıklar olduğunda ortaya çıkar. Bebeğinizin bez alanın kolayca kırılan ve  bal rengi  bir kabuk   oluşturacak küçük veya büyük irin dolu kabarcıklar bulunur.Anüsteki parlak kırmızı, iyi tanımlanmış döküntü  vardır. Dışkıda küçük miktarlarda kana neden olan anüste küçük kesikler veya sıyrıklar görebilirsiniz. Strep enfeksiyonları da büyük çocuklarda ortaya çıkabilir. Genellikle kaşıntı yapar ve dışkıyı elimine ederek ağrıya neden olur.

Bebeklerde pişik ve mantar durumları ayrıca alerjik durumlar tabiki bunlarla sınırlı değildir. Kesin tanı için aile hekimliğine bebeğinizi götürmeniz ve doktora göstermeniz yararınıza olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa