Genel

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde Sarılık Nedir? ,Bebeklerde Sarılık Nedenleri ,Bebeklerde Sarılık Belirtileri ,Bebeklerde Sarılık Tanısı  ,Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer ? Tedavisi ,Bebeklerde Sarılık Önlenebilir mi ? 

Yenidoğan ve bebeklerde sarılık hakkında sizlere hazırladığımız yazımızda bebeklerde sarılık nedenleri , belirti ve tedavisinden bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Sarılık Nedir? 

Bebeklerde sarılık bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Yenidoğan sarılığı çok yaygındır ve bebeklerin yüksek bir bilirubin seviyesi, kırmızı kan hücrelerinin normal çöküşü sırasında oluşan sarı bir pigment olduğunda ortaya çıkabilir. Daha büyük bebeklerde ve yetişkinlerde, karaciğer bilirubini işler, bu da onu bağırsak yolundan geçirir. Bununla birlikte, yeni doğmuş bir bebek hala gelişmekte olan bir karaciğer bilirubin kaldırmak için yeterince olgun olmayabilir.  İyi haber şu ki, çoğu durumda, yeni doğan sarılık bir bebeğin karaciğeri geliştikçe ve bebek beslenmeye başladığında kendiliğinden geçer, bu da bilirubinin vücuda geçmesine yardımcı olur.

Çoğu durumda, sarılık 2 ile 3 hafta içinde ortadan kalkacaktır. Üç haftadan uzun süren sarılık altta yatan bir durumun belirtisi olabilir. Ek olarak, yüksek bilirubin seviyeleri bir bebeği sağırlık , serebral palsi veya diğer beyin hasarı riski altında bırakabilir . Bu nedenle bebeğiniz sarılık tedavisi ile iyileşmiş olsa bile bebeğinizi hastaneden çıkarmadan önce tekrar test yaptırmanız önemlidir. Bazı doktorlar bunu siz söylemeden yapmaktadırlar.

Bebeklerde Sarılık Nedir? 

Bebeklerde Sarılık Nedenleri 

Bebeklerde sarılık  için en yüksek risk altında olan bebekler prematüre bebekler veya 37. gebelik haftasından önce doğan bebekler, yeterli anne sütü almayan bebekler   ya da beslenmesi zor bir dönem geçirdikleri için ya da annelerinin sütleri henüz olmadığı için yetersiz beslenen bebekler, kan grubu annelerinin kanıyla uyumlu olmayan bebekler. Kan grubu, annelerininkiyle uyumlu olmayan bir bebek, kırmızı kan hücrelerini yok edebilecek ve bilirubin düzeylerinde ani bir yükselmeye neden olabilecek bir antikor birikimi geliştirebilir. Bundan kaynaklı bu bebekler sarılık riski taşırken aşağıdaki nedenler de bebeklerde sarılık görünmesine neden olmaktadır.

 • doğumda veya diğer iç kanamalarda morarma
 • karaciğer sorunları
 • bir enfeksiyon
 • bir enzim eksikliği
 • Bebeğinizin kırmızı kan hücrelerinde bir anormallik

Bebeklerde Sarılık Belirtileri 

İlk sarılık belirtisi bebeğin cildinin ve gözlerinin sararmasıdır. Sararma, doğumdan iki ile dört gün sonra başlayabilir ve vücutta yayılmadan önce yüzünde başlayabilir. Bilirubin seviyeleri tipik olarak doğumdan 3 ile 7 gün sonra zirve yapar. Bir bebeğin cildine hafifçe bastırılmış bir parmak cilt yüzeyinin sarı olmasına neden oluyorsa, muhtemelen sarılık belirtisidir.

Çoğu sarılık vakası normaldir, ancak bazen sarılık, altta yatan bir tıbbi durumu gösterebilir. Şiddetli sarılık, beynin içine geçen bilirubin riskini de artırır, bu da kalıcı beyin hasarına neden olabilir. Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza başvurmanız önemlidir.

 • sarılık yayılır veya daha yoğun hale gelirse
 • bebeğiniz  38 ° C  üzerinde ateş geliştirirse
 • bebeğinizin sarı renklendirme derinleşirse
 • Bebeğiniz zayıf besler , listesiz veya uyuşuk görünürse

Bebeklerde Sarılık Tanısı 

Hastane, doğumdan sonraki 72 saat içinde anneler ve yenidoğanlar taburcu edilmektedir.  Ebeveynlerin bebeklerini doğumdan birkaç gün sonra bir kontrol için getirmeleri çok önemlidir çünkü bilirubin seviyeleri doğumdan 3 ile 7 gün sonra doruğa ulaşır.  Farklı bir sarı renklenme, bir bebeğin sarılık olduğunu doğrular, ancak sarılık şiddetini belirlemek için ek testler gerekebilir.  Yaşamın ilk 24 saatinde sarılık gelişen bebekler, deri testi ya da kan testi yoluyla hemen ölçülen bilirubin düzeylerine sahip olmalıdır.

Bir bebeğin sarılıklarının altta yatan bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için ek testler gerekebilir. Bu, tam kan sayımı  için bebeğinizin test edilmesini, kan grubunun test edilmesini, Rhesus faktör  uyumsuzluğunun test edilmesini ve artmış kırmızı kan hücresi yıkımı vakalarında pozitif olabilecek bir Coombs testini içerebilir.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer ? Tedavisi 

Hafif sarılık genellikle bir bebeğin karaciğeri olgunlaşmaya başladığında kendi kendine geçmektedir. Sık beslenen  (günde 8 ile 12 kez) bebeklerin bilirubini vücutlarından geçirmelerine yardımcı olacaktır.  Daha şiddetli sarılık başka tedaviler gerektirebilir. Fototerapi bebeğinizin vücudundaki bilirubini yıkmak için ışık kullanan yaygın ve son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Fototerapide, bebeğiniz sadece bir bebek bezi ve özel koruyucu gözlük takarken mavi bir spektrum ışığı altında özel bir yatağa yerleştirilecektir. Bebeğinizin altına bir fiber optik battaniye de yerleştirilebilir.

Çok ciddi durumlarda, bir değişim transfüzyonu gerekli olabilir. Bir mübadele transferinde, bir bebek bir bağışçıdan veya bir kan bankasından küçük miktarlarda kan alır. Bu bebeğin hasarlı kanını sağlıklı kırmızı kan hücreleriyle değiştirir. Bu ayrıca bebeğin kırmızı kan hücresi sayısını arttırır ve bilirubin seviyelerini azaltır.

Bebeklerde Sarılık Önlenebilir mi ? 

Bebeklerde sarılık  önlemenin  bir yolu yoktur. Hamilelik sırasında kan grubunuzun test edilmesini sağlayabilirsiniz. Doğumdan sonra, bebeğinizin kan grubu, yenidoğan sarılığına yol açabilecek kan tipi uyumsuzluğu olasılığını ortadan kaldırmak için gerekirse test edilecektir. Bebeğinizin sarılık varsa, daha şiddetli hale gelmesini önlemek için yollar vardır.

 • Bebeğinizin anne sütüyle yeterince beslendiğinden emin olun . Bebeğinizin ilk birkaç gün boyunca günde 8 ile  12 kez beslenmesi bebeğinizin susuz kalmamasını sağlar, bu da bilirubinin vücudundan daha hızlı geçmesine yardımcı olur.
 • Emziremiyorsanız ve mama ile beslemeyi tercih ederseniz, bebeğinizi ilk hafta boyunca 2 ile 3 saatte bir 1 ile 2 50 gram  mama verin. Preterm veya daha küçük bebekler anne sütünü de alan bebekler gibi daha az miktarda mama tüketebilirler. Eğer bebeğinizin çok az ya da çok fazla mama yediğinden  endişeleniyorsanız veya 24 saatte en az 8 kez beslenmeyecekse doktorunuzla konuşun.
 • Bebeğinizi sarılık ve gözlerin sararması gibi sarılık semptomlarının ilk beş gününü dikkatlice izleyin. Bebeğinizin sarılık belirtileri olduğunu fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın.

Bebeklerde sarılık , anlaşıldığı üzere ilk zamanlarından ortaya çıkma riski daha yüksek bir durumdur bundan kaynaklı yazımızdan da aktardığımız üzere bebeğinizi kontrol etmeli ve dikkatli davranmalısınız. Bebek sağlığı geleceği için önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa