Genel

Bebeklerde Seboreik Dermatit

Bebeklerde Seboreik Dermatit  , Bebeklerde Seboreik Dermatit Belirtileri  ,Bebeklerde Seboreik Dermatit Tedavisi 

Bebeklerde seboreik dermatit bir kafa derisi sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır ve erken müdahale edilmesi gerekmesinden kaynaklı dikkat edilmelidir. Bu yazımızda yenidoğan ve bebeklerde seboreik dermatit hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bebeklerde Seboreik Dermatit 

Seboreik dermatit , kafa derisi, burun ve sırt gibi birçok yağ üreten bezlerin bulunduğu vücut bölgelerinde ortaya çıkar. Bebeklerde seboreik dermatit genellikle kafa derisi üzerinde görülür ve yaygın olarak  konak  olarak bilinir. Büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, kafa derisi üzerindeki seboreik dermatit tipik olarak kepek olarak adlandırılır.

Seboreik dermatitin kesin nedeni bilinmemektedir, ancak genler, ciltte doğal olarak yaşayan maya, stres, kimyasal irritanlar ve / veya kuru, soğuk hava gibi faktörlerin, cildin yağı aşırı yağlamasına neden olan bir kombinasyonu olduğu düşünülmektedir. Bebeklerde, araştırmacılar seboreik dermatitin kısmen anneden gelen hormonlar tarafından tetiklendiğine inanıyor.  Diğer egzama biçimlerinin aksine, seboreik dermatit bir alerjinin sonucu değildir.

Bebeklerde Seboreik Dermatit Belirtileri 

Bebeklerde Seboreik DermatitBazen seboreik dermatit bebeğin yüzünde, özellikle göz çevresi ve burun bölgesinde görülür. Ayrıca bebek bezi alanında ve bebeklerin derisinin kıvrımlarında da görülebilir.  Bebeklerde seboreik dermatit tipik olarak 6 ile 12 aylıkken geçer. Kepek genellikle yetişkinlikte devam edebilir.  Bebeklerde ve çocuklarda, seboreik dermatit kafa derisinde veya vücutta görülebilir. Bebeklerde genelde yüzünde ciddi seboreik dermatit  kırmızımsı alanlar ve cilt döküntülerine neden olur. Ayrıca sarı kabuklanma, üstte beyaz veya sarı pullu kırmızı deri , kırmızı deri ile birleşen pembe yamalar, ciltte şişmiş bölgeler,  çoğunlukla  bebeklerde  seboreik dermatit belirtileri  arasında görülür ve bu durum bebeğinizi rahatsız edebilmektedir. Daha şiddetli vakalarda, cildin sıcak hissetmesi, sıvı sızması veya kötü kokması gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi için dikkatli davranmak gerekmektedir. Çocuğunuzun bir enfeksiyonu olduğundan şüpheleniyorsanız, hastaneye gidebilir ve doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebeklerde Seboreik Dermatit Tedavisi 

Eğer seboreik dermatit hafif ise, bir   topikal antifungal kremi veya ketokonazol, selenyum sülfür, kömür katranı veya çinko pirition ile ilaçlı şampuan, semptomları kontrol etmek için yeterli olabilir. Çocuğunuz rahatsız değilse hafif seboreik dermatit  kendi halinde geçebilmektedir.  Bir bebek boyun ve sırtta seboreik dermatit  yaşıyorsa veya bebeğin baş, boyun ve gövdesinde seboreik dermatit döküntüsü varsa cilt kremleri yine aynı içerikler ile bebeğin rahat etmesi için kullanılabilir.

Daha ciddi vakalarda, doktorunuz, enflamasyonu yatıştırmak için topikal steroidleri veya TCI’ları reçete edebilir. Oral antifungal ajanlar da kullanılabilir. Antifungal ajanlar bilindiği gibi maya enfeksiyonu yani mantar hastalıkları için kullanılmaktadır. Burada seboreik dermatit içinde yararlı olabilmektedir. Bunun dışında diğer ev ilaçları izlenebilir.

Bebeğinizde seboreik dermatit sorununu çözmek ve septomları hafifletmek amacı ile  banyodan önce bir saat yaklaşık olarak yeterlidir bebeğinizin kafa derisine  zeytin yağını pamuk topu yardımı olarak bekletebilirsiniz.  Ayrıca bebeğinize şampuanı sürdükten sonra birkaç dakika boyunca saç derisine yavaşça masaj yapabilirsiniz. Kepek şampuanı da bebeklere uygun olanı alıp kullanabilirsiniz. En iyi şekilde çalışır, ancak göze girerse acı verebilir.  İyice durulayın ve hafifçe kurulayın.

Bebeklerde seboreik dermatiti ciddi bir sorun olarabilir. Eğer bebeğinizin cildinde döküntü ile beraber kızarıklık ve pullanma görürseniz mutlaka bir cilt doktoruna bebeğinizi gösterin ve gerekli tedaviyi almasını sağlayın. Yazımızı okudğunuz için teşekkür eder sağlıklı günler dileriz.

Devamını Gör

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa

hack forum alfa shell recovery shell shell recovery shell Mirror Zone smm ana bayi wso shell indoxploit shell

cami halısı cami halısı cami halısı Cami Halısı Turkuaz Cami Halısı Cami Süpürgesi

Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat mng Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat evden eve nakliyat taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat

çiğköfte promosyon prefabrik AstroPay paykasa